Nie dali rady wicemistrzom

(foto: Wisła Płock) (foto: Wisła Płock)

W 4. kolejce PGNiG Superligi Górnik Zabrze przegrał w Płocku z Wisłą 21:33, choć jeszcze do przerwy prowadził wyrównany bój.

Dla gospodarzy i aktualnych wicemistrzów Polski był to zarazem ostatni sprawdzian przed inauguracją EHF Velux Ligi Mistrzów. Natomiast zabrzanie wystąpili bez kontuzjowanych Adriana Niedośpiała i Tymoteusza Piątka. W dodatku z powodów rodzinnych, "Trójkolorowi" musieli poradzić sobie w Płocku bez Marka Daćki.

W I połowie mecz był wyrównany ale zarazem bardzo ostry. Sędziowie często odsyłali zawodników obu ekip na ławkę kar. Kibice zebrani w Orlen Arenie oglądali więc dużo błędów, niedokładności i przestrzelonych rzutów. Nieoczekiwanie, w 25. minucie Górnik wyszedł na prowadzenie 11:10 w starciu z faworyzowanymi płocczanami.

Zabrzanie do maksmium wykorzystywali warunki fizyczne swojego kołowego - Jurija Gromyko, który przed przerwą miał na koncie już pięć bramek. W samej końcówce "Górnicy" popełnili jednak dwa proste błędy w ataku i to gospodarze zeszli do szatni z wynikiem 15:13.

W drugiej części gry, obie drużyny w dalszym ciągu nie przebierały w środkach. Przykrą konsekwencją tak ostrej gry była czerwona kartka z powodu gradacji kar dla Michała Adamuszka. Od tego momentu gospodarze zaczęli powiększać swoją przewagę bramkową.

Drużyna Wisły zagrała twardo w obronie, a dodatkowo bardzo skutecznie na linii bramkowej interweniował  Rodrigo Corrales.  W ciągu niespełna 10. minut płocczanie rzucili 8 bramek, przy tylko jednej Górnika  i na tablicy wyników mieliśmy już rezultat 27:18. Ostatecznie uczestnicy Ligi Mistrzów wygrali swój czwarty mecz z rzędu i za zwycięstwo z grupowym rywalem zapisali sobie trzy punkty na koncie.

Orlen Wisła Płock - Górnik Zabrze 33:21 (15:13)

Wisła P.: Wichary, Corrales 1 - Daszek 3, Wiśniewski 1, Ghionea 6/1, Mihić 4, Kwiatkowski, Rocha 2/1, Gębala M., Duarte 2, Racotea 3, Ivić 3, Tarabochia 4, Pusica 2, Toledo, Żytnikow 2.
Karne: 2/3, kary: 10 min. (Wiśniewski, Kwiatkowski, Duarte, Racotea, Żytnikow - wszyscy po 2 min.)zdobyli

Górnik Z: Kornecki, Galia, Kicki – Tomczak 2, Kryński, Łukawski, Buszkow 1/1, Gluch, Gromyko 9, Sluijters 3/2, Gliński, Tokaj, Fąfara 2, Ścigaj 2/1, Adamuszek 1, Pluczyk 1.
Karne: 4/5, kary: 12 min. (Adamuszek - 6 min., Fąfara - 4 min., Gluch - 2 min.)
Czerwona kartka: Michał Adamuszek (gradacja kar)

Dzień wcześniej (wtorek, 20 września) mistrzowie Polski z Kielc w podobnym stosunku bramkowym, pokonali szczypiornistów SPR Stal Mielec. Pozostałe mecze 4. kolejki PGNiG Superligi rozegrane zostaną w najbliższy weekend - od piątku do niedzieli włącznie. Siódemki z Kielc i Płocka prowadzą w swoich grupach: granatowej i pomarańczowej - odpowiednio z 10 i 11 punktami.

Zabrzanie po 4. kolejkach mają na koncie 5 punktów, co daje im aktualnie trzecią lokatę w grupie pomarańczowej, za Wisłą i Azotami Puławy.