Raków gromi "GieKSę", Katowice na dnie. "Górale" padli w poznańskim "Ogródku" - wyniki 23. kolejki Fortuna 1. ligi [aktualizacja]

Lider wyrażnie pokonał w Katowicach GKS i jest o włos od Ekstraklasy. Cenne zwycięstwo GKS-u Tychy w Krakowie. Bez punktu z Głogowa wraca beniaminek z Jastrzębia-Zdroju, a z poznańskiej Wildy Podbeskidzie. To bilans naszych drużyn w 23. serii gier Fortuna 1. ligi.

Raków Częstochowa bez problemu rozbił przy Bukowej GKS Katowice. Gola po pół godzinie gry strzelił niezawodny Tomas Petrasek, ale autorem dwóch bramek w drugiej połowie został były napastnik ROW-u Rybnik - Sebastian Musiolik. W osiągnięciu wysokiego zwycięstwa gościom "pomógł" Arkadiusz Jędrych, który z powodu dwóch żółtych kartek osłabił zespoł Dariusza Dudka.

Po wysokim zwycięstwie przy Bukowej drużyna Marka Papszuna ma już 11 punktów przewagi nad drugim w tabeli ŁKS-em Łódź, na 11. kolejek przed końcem sezonu. Tylko jakaś katastrofa może pozbawić zespół spod Jasnej Góry awansu do Lottto Ekstraklasy. Zgoła odmienne nastroje w stolicy Górnego Śląska, po latach oczekiwań związanych z awansem, tym razem widmo spadku do II ligi poważnie zagląda w oczy katowiczan.

Swoją wyjazdową niemoc przełamali podopoeczni Ryszarda Tarasiewicza. Na stadionie Wisły GKS Tychy pokonał beniaminka Garbarnię 3:1. To dopiero druga wyjazdowa wygrana tyszan w tym sezonie. "Piwny GKS" na prowadzenie wyprowadził w 11. minucie Maciej Mańka, a losy spotkania rozstrzygnęły się po godzinie gry pod Wawelem. Najpierw Mateusz Piątkowski trafił z "wapna", a dwie minuty później poprawił Hiszpan Omar Monterde

Bez punktu z Dolnego Śląska wracają piłkarze GKS-u 1962 Jastrzębie. W meczu w Głogowie długo zapowiadało się na bezbramkowy remis, ale o zwycięstwie Chrobrego rozstrzygnął gol wypożyczonego na wiosnę z Cracovii - lewego obrońcy Kamila Pestki, który po składnej akcji gospodarzy uderzeniem w krótki róg zaskoczył Huberta Gostomskiego. Beniaminek ze Ślaska zagralł bardzo slabe spotkanie. Tym samym drużyna Grzegorza Nicińskiego odnotowała pierwszą wygraną od 6 października i odskoczyła od strefy spadkowej.

Szalony przebieg miało spotkanie w poznańskim "Ogródku". Na gola Warty Poznań szybko odpowiedziało Podbeskidzie B-B. Gdy 10. minut po przerwie Paweł Oleksy wyprowadził "Górali" na prowadzenie, wydawało się, że goście zainkasują komplet punktów w Wielkopolsce. Wszystkie plany zmieniła niestety czerwień Hiszpana Adriana Gomeza. Wcześniej gospodarze zdołali doprowadzić do remisu, a grając w przewadze wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Gol z 81. minuty autorstwa innego Hiszopana - Chopiego, był tylko na pocieszenie dla zespołu Krzysztofa Brede.

Wyniki 23. kolejki Fortuna I ligi:

GKS Katowice - Raków Częstochowa 0:3 (0:1)
0:1 - Tomas Petrasek 36'
0:2 - Sebastian Musiolik 82'
0:3 - Sebastian Musiolik 90'
GKS K.: Krzysztof Baran - Wojciech Lisowski, Arkadiusz Jędrych, Radek Dejmek, Mateusz Mączyński - Adrian Błąd, Callum Rzonca (56' Grzegorz Piesio), Jakub Habusta, David Anon (68' Dominik Bronisławski), Tymoteusz Puchacz - Bartosz Śpiączka.
Raków: Michał Gliwa - Tomas Petrasek, Andrzej Niewulis, Arkadiusz Kasperkiewicz - Piotr Malinowski (79' Daniel Bartl), Igor Sapała, Petr Schwarz, Marcin Listkowski (85' Patrick Friday Eze), Mateusz Zachara (59 Miłosz Szczepański), Patryk Kun - Sebastian Musiolik.
Żółte kartki: Rzonca, Jędrych, Śpiączka - Niewulis, Kasperkiewicz. Czerwona kartka: Jędrych (73' minuta, za drugą żółtą). Widzów: 3 050

Garbarnia Kraków - GKS Tychy 1:3 (0:1)
0:1 - Maciej Mańka 11'
0:2 - Mateusz Piątkowski (k) 65'
0:3 - Omar Monterde 67'
1:3 - Sebastian Steblecki (sam.) 88'
GKS T.: Konrad Jałocha - Mateusz Grzybek, Marcin Biernat, Łukasz Sołowiej, Maciej Mańka (84' Marcin Kowalczyk) - Hubert Adamczyk (77' Kacper Piątek), Sebastian Steblecki, Jakub Piątek, Łukasz Grzeszczyk, Omar Monterde - Mateusz Piątkowski (69' Jakub Vojtus).
Żółte kartki: Lech, Cabaj - Biernat.

Chrobry Głogów - GKS 1962 Jastrzębie 1:0 (0:0)
1:0 - Kamil Pestka 55'
GKS 1962: Hubert Gostomski - Dominik Kulawiak, Adam Wolniewicz, Bartosz Jaroszek, Dawid Gojny - Kamil Jadach, Damian Tront, Maciej Spychała (75' Adam Żak), Krzysztof Gancarczyk (46' Patryk Skórecki) - Jakub Wróbel, Kamil Adamek (46' Marek Mróz).
Żółte kartki: Ratajczak - Gancarczyk, Spychała, Kulawiak, Żak.

Warta Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:3 (1:2)
4:3 - Chopi 81'
Podbeskidzie: Rafał Leszczyński - Filip Modelski, Kamil Wiktorski, Aleksander Komor, Paweł Oleksy - Przemysław Płacheta,  Adrian Gomez, Michał Rzuchowski (61' Adrian Rakowski), Chopi, Łukasz Sierpina (72' Kacper Kostorz) - Valerijs Sabala (80' Damian Hilbrycht).
Żółte kartki: Biegański, Janicki - Oleksy, Rzuchowski, Płacheta, Gomez. Czerwona kartka: Adrian Gomez (63' za drugą żółtą). Widzów: 894

Stal Mielec - ŁKS Łódź 0:1 (0:0)
0:1 - Maksymilian Rozwandowicz (k) 53'

Odra Opole - Chojniczanka Chojnice 3:0 (0:0)
1:0 - Krzysztof Janus 55'
2:0 - Marcin Urynowicz 61'
3:0 - Rafał Niziołek 87'

Bytovia Bytów - Puszcza Niepołomice 0:0

Stomil Olsztyn - Sandecja Nowy Sącz 0:0

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wigry Suwałki 1:0 (1:0)