[21. kolejka II ligi] Zwycięska seria [video]

W II lidze, po piątkowym triumfie ROW-u 1964, w sobotę cenne, wyjazdowe zwycięstwa zanotowały także zagrożone Polonia i Rozwój. Niestety drugie spotkanie na wiosnę przegrał niedawny lider - Raków.

W Radomiu przeważali podopieczni Wernera Liczki, ale to Rozwój Katowice popisał się skutecznością i sprawił niemałą niespodziankę, pokonując 1:0 faworyzowanego Radomiaka. "Złotego" gola w drugiej połowie zdobył Sebastian Murawski, który celną główką po krótko rozegranym rogu pokonał Adriana Szadego. Gospodarze skończyli mecz w podwójnym osłabieniu!

W 59. minucie drugą żółtą kartkę ujrzał Mateusz Spychała, zaś w ostatniej minucie nerwy puściły jeszcze rezerwowemu Davidowi Kwiekowi, który kopnął piłkarza Rozwoju. To pierwsza wygrana katowiczan pod wodzą nowego trenera - Tadeusza Krawca. Dzięki zwycięstwu Rozwój ma teraz zaledwie 3. punktową stratę do 10. lokaty w tabeli, a przed sobą dwa mecze domowe - z Puszczą i Stalową Wolą.

Radomiak Radom - Rozwój Katowice 0:1 (0:0)
(Sebastian Murawski 57)
Radomiak: Szady - Spychała, Grudniewski, Gurzęda, Sulkowski - Stąporski (58' Stanisławski), Bemba (67' Kwiek), Kościelny, Leandro, Tarnowski (58' Brągiel) – Cupriak.
Rozwój: Gocyk - Mielnik, Czekaj, Murawski, Kowalski – Fonfara, Płonka (57' Jaroszek) – Rutkowski (87' Barwiński), Szczepański (86' Kozłowski), Marszalik - Przezak (61' Kowalczyk).
Żółte kartki: Spychała, Bemba, Leandro, Szady - Płonka, Marszalik, Kowalski, Szczepański, Kowalczyk, Barwiński. Czerwone kartki: Mateusz Spychała (59' Radomiak, za drugą żółtą), David Kwiek (90' Radomiak, za kopnięcie przeciwnika).
Widzów: 3421.

O ile w przypadku Rozwoju możemy mówić o niespodziance, to w Bełchatowie doszło do małej sensacji. Polonia Bytom w ostatniej akcji meczu, w doliczonym czasie gry zapewniła sobie trzy punkty. Nie ma się więc co dziwić prawdziwej eksplozji radości na ławce bytomian. Szczęśliwym strzelcem i zdobywcą "złotego" gola był rezerwowy Kamil Włodyka.

Trener Andrzej Orzeszek miał niebywałą intuicję, gdyż napastnik Polonii zameldował się na placu gry chwilę przed zwycięską bramką! Dodajmy, że Włodyka dopełnił tylko formalności po wcześniejszym trafieniu w słupek przez Piotra Ceglarza! Bytomianie nadal są "czerwoną latarnią" II ligi, ale uśmiechnęło się do nich piłkarskie szczęście i teraz widzą przynajmniej "światełko" w tunelu - strata to bezpiecznej strefy to 9 punktów.

GKS Bełchatów - Polonia Bytom 0:1 (0:0)
(Kamil Włodyka 94)
GKS Bełchatów: Bruchajzer -  Bociek, Klepczyński, Witasik, Szymorek - Flaszka, Rachwał (83' Michalak), Zgarda (46' Ciechański),  Lenartowski,  Bartosiak (69' Papikjan) - Dzięgielewski (90' Andrzejczak).
Polonia B.: Perdijić - Barbus, Szyndrowski, Basista, Szkatuła - Musiolik (85 Kuzdra), Chrabąszcz, Słodowy, Lachowski, Stefański (81' Ceglarz) - Zaremba (90' Włodyka).
Żółte kartki: Klepczyński, Witasik, Rachwał - Szyndrowski, Słodowy. Widzów: 1210.

Gdy już w 13. minucie Raków Częstochowa objął prowadzenie po bramce Tomasza Margola, w meczu z Gryfem Wejherowo - wszystko zmierzało w dobrym kierunku. Gol Margola to w głównej mierze zasługa doskonałego podania Petera Mazana. Niestety w drugiej połowie podopieczni Marka Papszuna mocno spuścili z tonu i niespodzianka stała się faktem. Jesiennego lidera, po którym zostały tylko wspomnienia "załatwili" dwaj rezerwowi i byli piłkarze gdańskiej Lechii.

Trzy minuty po przerwie błąd popełnił bramkarz Rakowa - Kamil Czapla, a przebywający zaledwie trzy minuty na boisku Przemysław Czerwiński technicznym strzałem ulokował futbolówkę w bramce. W 77. minucie gola strzelił inny "Lechista" - Paweł Czychowski, który na placu gry pojawi się zaledwie kilkadziesiąt sekund wcześniej! To już druga, wiosenna porażka częstochowian, którym powoli ucieka liderująca Odra Opole, a zbliżają się do niej zespoły będące bezpośrednio za nimi.

Gryf Wejherowo - Raków Częstochowa 2:1
(Przemysław Czerwiński 48, Paweł Czychowski 77 - Tomasz Margol 13)
Gryf: Ferra - Brzuzy, Kołc, Kamiński, Dampc - Tomczak (89 Goerke), Nadolski, Waceba (46' Łysiak), Wicki, Chwastek (46' Czerwiński) - Marczak (77 Czychowski).
Raków: Czapla - Mazan, Sołowiej, Petrasek, Góra, Malinowski - Oziębała (83 Żmijewski), Margol (81' Czerkas), Łabojko (66' Kowalczyk), Wróbel - Płonka.
Żółte kartki: Chwastek, Marczak - Płonka, Mazan.

źródło: inf. własna / 90minut.pl