Wydrukuj tę stronę

Nieudane pożegnanie "Żurka"

• Napisał

W ostatnim w tym sezonie występie przed własną publicznością Górnik Zabrze przegrał z Wisłą Płock 0:1. Mecz był okazją do pożegnania odchodzącego do włoskiej Fiorentiny pomocnika Szymona Żurkowskiego.

Zabrzanie przystępowali do tego meczu mając już zagwarantowane miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2019/20. Ich rywale wciąż bronią się przed spadkiem. Grający z przysłowiowym nożem na gardle goście szybko objęli prowadzenie. Na strzał z daleka zdecydował się Giorgi Merebaszwili. Uderzenie okazało się nie tylko piękne, ale i celne. W 25. min powinno być 0:2, ale Oskar Zawada mając przed sobą tylko zabrzańskiego bramkarza strzelił wprost w niego.

Górnik najlepszą okazję do wyrównania w pierwszej połowie miał w 35. min. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego zakotłowało się w polu karnym Wisły, ale Alan Uryga skutecznie wspomógł golkipera wybijając piłkę niemal z linii bramkowej.

W drugiej połowie zdegustowani postawą swoich pupili kibice  skandowali: „Mimo utrzymania – nie ma odpuszczania”. Zabrzanie co prawda mieli w drugiej połowie zdecydowaną przewagę, ale nie zdołali zdobyć gola. Najbliżej tego był w 79. min. Łukasz Wolsztyński, ale trafił piłką w słupek.

Przed meczem uroczyście pożegnano Szymona Żurkowskiego. 21-letni pomocnik zimą podpisał umowę z Fiorentiną, ale do końca sezonu został wypożyczony do Górnika, któremu miał pomóc w utrzymaniu.

Na meczu było ponad 9562 widzów, więc ogólna liczba kibiców na tym obiekcie Górnika od momentu otwarcia po przebudowie w 2016 roku przekroczyła milion. Działacze klubowi brali pod uwagę obecność na meczach ligowych, Pucharu Polski, eliminacji Ligi Europejskiej oraz jubileuszowe, towarzyskie spotkanie z Hajdukiem Split.

Górnik Zabrze - Wisła Płock 0:1 (0:1)
0:1 - Merebaszwili, 7 min.
Górnik: Chudy - Sekulić, Wiśniewski, Bochniewicz, Gryszkiewicz (64. Suarez) - Baidoo (64. Wolsztyński), Gwilia, Matras, Żurkowski, Zapolnik (46. Ambrosiewicz) - Angulo.
Wisła: Żynel - McGing (66. Stępiński), Uryga, Dźwigała, Garcia - Stevanović (67. Ricardinho), Furman, Rasak, Szwoch, Merebaszwili (90. Sielewski) - Zawada.