Derby dla Piasta. Gliwiczanie są już na czwartym miejscu w tabeli PKO BP Ekstraklasy

W górnośląskich derbach PKO BP Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał 2:0 zespół Górnika Zabrze i awansował na czwarte miejsce w tabeli. Bohaterem meczu był Jakub Świerczok.

Zespół trenera Waldemara Fornalika był faworytem derbowego pojedynku i wywiązał się z tej roli wręcz wzorcowo. Tylko na początku spotkania piłkarze Górnika byli częściej w posiadaniu piłki i to oni stworzyli sobie kilka okazji, lecz wraz z upływem minut gospodarze zaczęli przejmować inicjatywę. Bardzo aktywny tego wieczoru Świerczok raz po raz niepokoił defensywę gości, która skapitulowała w 28. minucie. Kapitalna, szybka akcja Piasta, która "rozklepała" obronę Górnika, skończyła się dziesiątym w tym sezonie golem napastnika gospodarzy

W drugiej połowie gliwiczanie od początku dążyli do podwyższenia prowadzenia. Udało im się to w 52. minucie po dosyć szczęśliwej sytuacji, w której piłka najpierw po strzale Świerczoka trafiła w słupek po zamieszaniu w polu karnym, a później odbiła się od Stefanosa Evangelou i wpadła do siatki.

Górnik, jak przez cały mecz, najgroźniejsze akcje tworzył po stałych fragmentach i jedna z nich, po rzucie wolnym mogła skończyć się golem, jednak świetnie interweniował Frantisek Plach, przedłużając swoją serię bez straty gola. Zwycięstwo gliwiczan mogło być jeszcze okazalsze, ale w doliczonym czasie gry Michał Żyro nie wykorzystał rzutu karnego. Jego strzał z jedenastu metrów obronił Martin Chudy.

Piast Gliwice – Górnik Zabrze 2:0 (1:0)
1:0 – Świerczok 28 min.
2:0 - Evangelou 54 min. (samobójczy)
Piast: Plach – Rymaniak, Huk, Czerwiński, Holubek – Sokołowski (79. Jodłowiec), Lipski – Badia (73. Vida), Chrapek (87. Milewski), Steczyk (87. Pyrka) - Świerczok (79. Żyro)
Górnik: Chudy – Evangelou (73. Prochazka), Paluszek, Pawłowski (46. Krawczyk) – Janza, Manneh, Ściślak (46. Boakye), Kubica, Masouras (79.Wojtuszek) – Jimenez, Sobczyk (46. Nowak).