Śląski Skarb Kibica PKO BP Ekstraklasy na sezon 2021/2022

Śląski Skarb Kibica PKO BP Ekstraklasy na sezon 2021/2022

Rusza nowy sezon rozgrywek piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy. Ponownie Górny Śląsk na najwyższym szczeblu rozgrywkowym reprezentować będą dwa zespoły: Górnik Zabrze i Piast Gliwice. Nasze klubu były latem bardzo aktywne na rynku transferowym.

Po nieudanym dla reprezentacji Polski turnieju Euro 2020 kibice swoją uwagę mogą skupić na ligowej rywalizacji. W piątek (22 lipca) meczem pomiędzy Termalicą BrukBet Nieciecza ze Stalą Mielec rozpocznie się ligowy sezon 2021/2022. W premierowej kolejce na Górnym Śląsku odbędzie się jeden mecz: Piast Gliwice podejmie wicemistrza kraju - Raków Częstochowa. Zespół Górnika Zabrze sezon rozpocznie od wyjazdowego mecz z Pogonią Szczecin. Dla kibiców śląskich drużyn przygotowaliśmy krótkie dossier naszych drużyn.

Górnik Zabrze

Z pewnością transfer Lukasa Podolskiego do zespołu Górnika był wydarzeniem numer jeden letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Sprowadzenie do Zabrza mistrza świata z 2014 roku przyćmiło odejście trenera Marcina Brosza i przejęcie prowadzenia drużyny przez Jana Urbana. Na ile Podolski okaże się istotnym wzmocnieniem pokaże czas, ale z pewnością obecność "Poldiego" w składzie Górnika przyciągnie na stadion im. Ernesta Pohla i inne obiekty w kraju sporo kibiców. 

Sympatycy Górnika z pewnością żałują odejścia z klubu bardzo solidnego bramkarza jakim niewątpliwie był Martin Chudy. Jednak sprowadzenie w jego miejsce Grzegorza Sandomierskiego może się okazać trafnym posunięciem. 

Niektórzy dziwią się, że tak długo trzeba było czekać aż na ławce trenerskiej klubu z Zabrza pojawi się Jan Urban. 59-letni szkoleniowiec, jako zawodnik największe sukcesy święcił w barwach Górnika, a mimo to jako trener pracował w innych klubach. Z pewnością dla niego obecna praca to duże wyzwanie, bo będzie musiał sprostać oczekiwaniom kibiców. A te w Zabrzu zawsze są wysokie.

Kadra na sezon 2021/2022
Bramkarze: 1. Daniel Bielica, 31. Paweł Sokół, 99. Grzegorz Sandomierski.
Obrońcy: 2. Przemysław Wiśniewski, 5. Stefanos Evengelou, 13. Kacper Michalski, 16. Dariusz Pawłowski, 26. Rafał Janicki, 27. Adrian Gryszkiewicz, 64. Erik Janża, 77. Jakub Szymański, 96. Robert Dadok.
Pomocnicy: 3. Krzysztof Kubica, 7. Michał Rostkowski, 8. Alasana Manneh, 11. Mateusz Cholewiak, 15. Norbert Wojtuszek, 17. Bartosz Nowak, 18. Wojciech Hajda, 19. Arsen Hrosu, 20. Daniel Ściślak, 22. Dariusz Stalmach, 23. Bartłomiej Korbecki, 25. Ismael Baidoo, 29. Adrian Dziedzic, 44. Filip Bainović.
Napastnicy: 9. Jesus Jimenez, 10. Lukas Podolski, 21. Piotr Krawczyk, 24. Alex Sobczyk, 70. Krzysztof Kiklaisz.
Trener: Jan Urban.

Transfery:

Przychodzą: Ishmael Baidoo (Pogoń Siedlce), Filip Bainović (FK Radnik), Daniel Bielica (Warta Poznań), Mateusz Cholewiak (Legia Warszawa), Robert Dadok (Stal Mielec), Wojciech Hajda (Sandecja Nowy Sącz), Lukas Podolski (Antalyaspor Kulübü), Paweł Sokół (Chojniczanka Chojnice), Jakub Szymański (Górnik Polkowice), Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj), Rafał Janicki (Podbeskidzie Bielsko-Biała).

Odchodzą: Martin Chudy (?), Michał Koj (Korona Kielce), Dawid Kudła (GKS Katowice), Giannis Massouras (Omypmiakos Pireus), Roman Prochazka (Spartak Trnava), Bartosz Naugebauer (Skra Częstochowa,), Bartłomiej Eizenchart (Resovia), Aleksander Paluszek (FK Pohronie), Jakub Grzesiak (MKS Kluczbork), Richmond Boakye (Betar Jerozolima).

Piast Gliwice

To z pewnością był transferowy majstersztyk tego lata: w ciągu niespełna 24 godzin Piast poinformował o podpisaniu kontraktu z pomocnikiem Damianem Kądziorem, a następnie o odejściu do ligi japońskiej napastnika Jakuba Świerczoka. Był to jasny sygnał, że w klubie równowaga budżetowa musi być zachowana. Z drugiej jednak strony być może wracający do polskiej ligi były reprezentant Polski okaże się dać ekipie trenera Waldemara Fornalika coś więcej niż dawał Świerczok. 

Pierwszy mecz sezonu, w którym Piast zmierzy się z Rakowem Częstochowa, będzie okazją do pożegnania Gerarda Badii, Hiszpana będącego w ostatnich latach kapitanem zespołu z Gliwic. Badia wraca do swojej ojczyzny, a w odwrotną stronę podążyli dwaj byli gracze SD Eibar: napastnik Alberto Toril i obrońca Miguel Munoz. Kto wie czy ten duet kolejny raz potwierdzi, że w Gliwicach znają się na transferach zawodników z Półwyspu Iberyjskiego.

Kadra na sezon 2021/2022
Bramkarze: 1. Jakub Szmatuła, 26. Frantisek Plach, 33. Karol Szymański.
Obrońcy: 2. Ariel Mosór, 4. Jakub Czerwiński, 5. Tomas Huk, 13. Maksym Gendera, 14. Jakub Holubek, 20. Martin Konczkowski, 22. Tomasz Mokwa, 23. Miguel Munoz.
Pomocnicy: 3. Tomasz Jodłowiec, 6. Michał Chrapek, 7. Tiago Alves, 10. Kristopher Vida, 15. Mateusz Wincierz, 17. Patryk Lipski, 19. Patryk Sokołowski, 19. Michael Ameyaw, 77. Arkadiusz Pyrka, 92. Damian Kądzior.
Napastnicy: 9. Alberto Toril, 11. Michał Żyro, 16. Dominik Steczyk, Gabriel Kirejczyk.
Trener: Waldemar Fornalik

Transfery:

Przychodzą: Michael Ameyaw (Widzew Łódź), Wojciech Kamiński (Wigry Suwałki), Ariel Mosór (Legia Warszawa), Miguel Muñoz (Real Murcia CF), Alberto Toril (Real Murcia CF), Damian Kądzior (SD Eibar), Gabriel Kirejczyk (Unia Oświęcim).

Odchodzą: Javier Ajenjo Hyjek (Śląsk Wrocław), Gerard Badía (FC Asco), Remigiusz Borkała (GKS 1962 Jastrzębie), Piotr Malarczyk (Korona Kielce), Sebastian Milewski (Arka Gdynia), Bartosz Rymaniak (Górnik Łęczna), Jakub Świerczok (Nagoya Grampus).

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami