Wydrukuj tę stronę

Fatalne końcówki: Górnik stracił wygraną, a Piast został bez punktów - wyniki 7. kolejki PKO BP Ekstraklasy

• Napisał

Nie była to udana kolejka dla górnośląskich drużyn występujących w PKO BP Ekstraklasie. Górnik Zabrze prowadził z Cracovią 2:0, a mimo to musiał zadowolić się tylko remisem. Piast Gliwice przegrał z Zagłębiem Lubin tracąc gola w siódmej minucie doliczonego czasu gry.

Mecz w Krakowie zaczął się dla Górnika wręcz idealnie. Kilka metrów za linią środkową piłkę przejął Jesus Jimenez, pobiegł w kierunku bramki Cracovii i mimo asysty czterech obrońców Pasów trafił do bramki tuż przy słupku. Pół godziny później było już 2:0 dla zespołu trenera Jana Urbana. Piłkę za plecy obrońców posłał Alasana Manneh, a polu karnym jak profesor zachował się Piotr Krawczyk i podwyższył prowadzenie.

W drugiej połowie Górnik zrobił wszystko, by roztrwonić wypracowaną przed przerwą przewagę. krakowianie zdołali zdobyć kontaktową bramkę po strzale głową Mateja Rodina. Jak się okazała bramka ta nie była jedynie bramką honorową, gdyż w 92 minucie piłkarze Pasów niemal skopiowali sytuację sprzed kilku minut i do wyrównania doprowadził Rodin.

Cracovia - Górnik Zabrze 1:2 (0:2)
0:1 - Jimenez, 2 min.
0:2 - Krawczyk, 34 min.
1:2 - Rodin, 83 min.
2:2 - Rodin, 90 min.
Górnik: Sandomierski – Gryszkiewicz, Janicki, Wiśniewski – Janża, Kubica (72. Bainovic), Manneh (61. Mvondo), Nowak (61. Wojtuszek), Dadok (88. Pawłowski) – Jimenez, Krawczyk (88. Sanogo).

Stare piłkarskie porzekadło mówi: "Jeżeli nie umiesz meczu wygrać to go przynajmniej zremisuj". Po raz kolejny znalazło ono zastosowanie w Gliwicach, gdzie Piast przegrał z Zagłębiem Lubin. Trener Waldemar Fornalik zmuszony był do zmian w składzie w obliczu urazu Jakuba Czerwińskiego. W jego miejsce po raz pierwszy w wyjściowym składzie wystąpił Ariel Mosór, a opaskę kapitańską włożył Martin Konczkowski. Debiut w pierwszej jedenastce zaliczył Damian Kądzior, a wracającego jeszcze do zdrowia Jakuba Holubka zastąpił Tomasz Mokwa.

Obie drużyny grały bardzo agresywnie. Okazji do zdobycia goli nie brakowało, ale jedyny gol padł dopiero w ostatniej akcji meczu. Jego autorem był Jewgienij Baszkirow. Rezerwowy w tym meczu oddał precyzyjny strzał, z którym nie poradził sobie Frantisek Plach.

Piast Gliwice - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)
0:1 - Baszkirow, 90 min.
Piast: Plach – Mokwa, Mosór (86. Munoz), Huk, Konczkowski – Alves (59. Pyrka), Kądzior, Sokołowski, K. Vida (76. Steczyk), Chrapek – Toril (86. Lipski).