Outsider rozjechał Górnika. Piast wydostał się ze strefy spadkowej - wyniki 17. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Spory zawód sprawili swoim kibicom piłkarze Górnika Zabrze, którzy w ostatnim występie w tym roku przed własną publicznością przegrali z Miedzią Legnica 0:3. Nie udało się im zrehabilitować za odpadnięcie z rozgrywek o Puchar Polski z drugoligowym KKS 1925 Kalisz. Piast Gliwice wygrał z Lechią Gdańsk.

Górnik rozpoczął identyczną jedenastką, jak podczas świetnego meczu z Widzewem Łódź. Do gry wrócił Richard Jensen. Początek pokazał, że gospodarze będą chcieli zgarnąć w tym meczu komplet punktów. Górnicy przeprowadzili kilka akcji. Strzał głową oddał Norbert Wojtuszek, szczęścia próbował kilkukrotnie strzałami Lukas Podolski. W dobrej sytuacji po błędzie obrońcy znalazł się Szymon Włodarczyk. Nic nie wpadło. Konkretniejsi okazali się goście. W 34. minucie po dobrej akcji Huberta Matyni gola zdobył Luciano Narsingh, który poradził sobie z obrońcami Górnika. Sześć minut później goście prowadzili już 2:0. Po rzucie rożnym głową do siatki Daniela Bielicy trafił Szymon Matuszek, były piłkarz i kapitan Górnika.

Drugą połowę goście zaczęli mocniej z tyłu, co nie oznacza, że ograniczali się do obrony. Wręcz przeciwnie. Piłkarze Miedzi stworzyli kilka kolejnych groźnych sytuacji. Górnicy próbowali - trzeba im to oddać - ale ich starania nie przyniosły żadnych konkretów. Kropkę nad "i" postawił Victor Moya Martinez, czyli "Chuca".

Górnik Zabrze - Miedź Legnica 0:3 (0:2)
0:1 - Narsinh, 34 min.
0:2 - Matuszek, 45 min.
0:3 - Chuca, 73 min.
Górnik: Bielica - Szcześniak, Bergstrom, Jensen (64. Paluszek), Wojtuszek (57. Dadok) - Pacheco (85. Vrhovec), Mvondo, Okunuki, Janża - Włodarczyk (57. Krawczyk), Podolski (85. Cholewiak).

Niezwykle ważny mecz wygrali piłkarze Piasta. Zespół trenera Aleksandara Vukovica pokonał w Gdańsku tamtejszą Lechię i w końcu wydostał się ze strefy spadkowej z PKO BP Ekstraklasy. W pierwszej połowie gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. Brakowało konkretów i strzałów, a bramkarze musieli interweniować jedynie po dośrodkowaniach oraz uderzeniach z dystansu. I to właśnie po takim strzale padł jedyny gol w pierwszej połowie. Michał Chrapek mocno uderzył, a piłka odbiła się od poprzeczki, a następnie od Dusana Kuciaka i wpadła do bramki.

W drugiej połowie goście podwyższyli prowadzenie za sprawą trafienia Patryka Dziczka, który wykorzystał rzut karny. Po tej bramce gliwiczanie mogli kontrolować boiskowe wydarzenia z większym spokojem. Tak też było do końcówki rywalizacji, ale w 86. minucie kontaktowego gola strzelił Michał Nalepa. W doliczonym czasie zwycięstwo gliwiczan przypieczętował Chrapek.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 1:3 (0:1)
0:1 - Kuciak, 43 min. (samobójczy)
0:2 - Dziczek,63 mn. (karny)
1:2 - Nalepa, 86 min.
1:3 - Chrapek, 90 min.
Piast: Plach – Mokwa, Mosór, Czerwiński, Holubek – Chrapek, Dziczek – Ameyaw, Tomasiewicz (82. Pyrka), Kądzior (82. Felix) – Kirejczyk (67. Hateley).