Zimowe okienko transferowe - sezon 2018/19

Zimowe okienko transferowe - sezon 2018/19

Z dniem 1 stycznia otworzyło się zimowe okno transferowe w Europie. W Polsce oficjalnie rejestrować zawodników można dopiero w lutym, ale kluby już z początkiem roku wracają do treningów i rozpoczną testy oraz "polowanie" na nowych piłkarzy. 

Zapraszamy kibiców do śledzenia naszego "okienka transferowego", gdzie systematycznie będziemy informować o przymiarkach i ruchach transferowych w klubach województwa śląskiego od ekstraklasy, aż po "okręgówkę".

Ruchy transferowe i przymiarki: 

08 lutego:

Prawy obrońca z norweskiego Aalesunds FK - Adam Orn Arnarson został kolejnym wzmocnieniem Górnika Zabrze. Reprezentant Islandii podpisał na Roosevelta kontrakt ważny do końca czerwca 2020 roku z opcją przedłużenia. Jednocześnie "Górnicy" wypożyczyli do konca sezonu do Odry Opole 22-letniego napastnika - Marcina Urynowicza.

25-letni pomocnik Bartłomiej Poczobut przedłużył o dwa lata swój kontrakt z GKS-em Katowice.

20-letni pomocnik Paweł Kaczmarczyk wiosnę spędzi w Skrze Częstochowa, do której został wypożyczony z Jagiellonii Białystok. Jesienią Kaczmarczyk był wypożyczony do Wigier Suwałki.

20-letni skrzydłowy Filip Żagiel na zasadzie transferu definitywnego przeszedł z rezerw Górnika Zabrze do Chojniczanki Chojnice, z którą podpisał roczny kontrakt z opcją przedłużenia o półtora roku.

07 lutego:

20-letni napastnik Lecha Poznań - Paweł Tomczyk został wypożyczony na pół roku do Piasta Gliwice. Umowa zawiera opcję przedłużenia o kolejne pół roku.

25-letni hidszpański pomocnik Adrian Gomez, który ostatnio występował w kazachskim Irtyszu Pawłodar, podpisał półroczny kontrakt z Podbeskidziem Bielsko-Biała. "Górale" wylecieli właśnie na dwutygodniowe zgrupowanie do tureckiej miejscowości Turkler

25-letni bramkarz Dawid Smug, ostatnio broniący w litewskim Atlantasie Kłajpeda - został nowym zawodnikiem Ruchu Chorzów, podpisując z "Niebieskimi" 1,5-roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

06 lutego:

20-letni ghański pomocnik Ishmael Baidoo, który ostatnio występował w bułgarskim Septemwri Sofia - został nowym zawodnikiem Górnika Zabrze. gdzie będzie występował do końca czerwca 2022 roku z opcją przedłużenia. 

19-letni napastnik Arkadiusz Maj ze Stali Kraśnik podpisał 2,5-letni kontrakt z Podbeskidziem B-B, ale rundę wiosenną spędzi na zasadzie wypożyczenia w Elanie Toruń.

05 lutego:

Podwójne wzmocnienie przy Edukacji w Tychach. Kontrakty ważne do końca czerwca 2020 z GKS-em Tychy podpisali: 30-letni stoper Stomilu Olsztyn Łukasz Sołowiej oraz 21-letni napastnik  Paweł Szołtys, ostatnio III-ligowy KP starogard Gd.

Byli  piłkarze GKS-u 1962 Jastrzębie: 26-letni pomocnik Dawid Weis i 23-letni, boczny obrońca Damian Zajączkowski - w rundzie wiosennej zagrają w pobliskim, III-ligowym Pniówku Pawłowice Śląskie

31-letni pomocnik Jakub Kowalski, z którego z końcem roku zrezygnował Ruch Chorzów - został nowym zawodnikiem ligowego rywala "Niebieskich" - Górnika Łęczna, z którym  zawarł 1,5-roczną umową.

04 lutego:

Zaledwie 15-letni napastnik Jakub Kuczera (urodzony w 2003 r.) został nowym zawodnikiem ROW-u 1964 Rybnik, z którym podpisał umowę do 31 grudnia 2021 roku. Wychowanek Naprzodu Czyżowice ostatnio występował w IV-ligowej Odrze Centrum Wodzisław Śląski.

Dwaj piłkarze IV-ligowej Polonii Poraj: 19-letni napastnik Alan Jaworski i 19-letni pomocnik Dominik Marek zostali zgłoszeni przez Skrę Częstochowa do rozgrywek II ligi.

03 lutego:

24-letni pomocnik Giannis Mystakidis został wypożyczony do końca sezonu z greckiego PAOK-u Saloniki do walczącego o utrzymanie Górnika Zabrze. Grek jesienią, na zasadzie wypożyczenia - występował w barwach innego, greckiego ekstraklasowicza - PAS Giannina.

Piłkarze rezerw: 17-letni pomocnik Jakub Kantyka i 18-letni pomocnik Łukasz Jedyński rozpoczęli treningi z pierwszym zespołem GKS-u Katowice.

22-letni boczny pomocnik Bartosz Semeniuk - jesienią w GKS-ie 1962 Jastrzębie, w rundzie wiosennej będzie reprezentował barwy Rymera Rybnik, który jest liderem grupy II katowickiej klasy okręgowej.

02 lutego:

29-letni napastnik Przemysław Brychlik przedłużył swój kontrakt z ROW-em 1964 Rybnik. Nowa umowa przy Gliwickiej będzie ważna do 30 czerwca 2020 roku.

24-letni pomocnik Górnika Zabrze - Rafał Wolsztyński podpisał 2,5-letni kontrakt z walczącym o awans II-ligowym Widzewem Łódź.

01 lutego:

Kolejne, poważne wzmocnienie Rakowa Częstochowa. 26-letni napastnik Patrick Friday Eze podpisał pod Jasną Górą kontrakt na pół roku z opcją przedłużenia go o kolejne trzy lata. Nigeryjczyk wiosną 2018 r. występował w tureckim Denizlispor Kulubu a przez ostatnie miesiące pozostawał bez klubu.

Dwóch piłkarzy IV-ligowej Polonii Bytom zasiliło II-ligowy ROW 1964 Rybnik. Kontrakt ważny do 30 czerwca 2019 roku z rybniczanami podpisał 24-letni napastnik Bartosz Giełażyn, a 1,5-roczną umowę 26-letni pomocnik - Przemysław Szkatuła.

31 stycznia:

27-letni czeski pomocnik Petr Schwarz podpisał nowy, obowiązujący do 30 czerwca 2021 roku kontrakt z liderem I ligi Rakowem Częstochowa.

GKS Tychy za porozumieniem stron rozwiązał kontrakt ze swoim 32-letni pomocnikiem Piotrem Ćwielongiem, który jesienią z powodu kontuzji nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym.

30 stycznia:

32-letni pomocnik Keon Daniel przedłużył swój kontrakt z GKS-em Tychy. Nowa umowa będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 roku, a 24-letni pomocnik Damian Tront przedłużył wygasający w czerwcu kontrakt z GKS-em 1962 Jastrzębie. Nowa umowa Tronta obowiązywać będzie do 30 czerwca 2021 roku.

29-letni Daniel Tanżyna w rundzie wiosennej będzie jednak już występował w barwach II-ligowego Widzewa Łódź. Pierwotna umowa z GKS-em Tychy zakładała, że tyski obrońca będzie "Widzewiakiem" dopiero od 1 lipca.

29 stycznia:

Podwójne wzmocnienie walczącego o uniknięcie degradacji GKS-u Katowice. Nowymi piłkarzami klubu z Bukowej zostali: 25-letni czeski pomocnik Odry Opole - Jakub Habusta, który podpisał 1,5-roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok oraz 26-letni stoper Zagłębia Sosnowiec - Arkadiusz Jędrych, który związał się z GieKSą na 2,5 roku.

28 stycznia:

Pomocnik Maciej Spychała, który kilka dni temu podpisał kontrakt z Wisłą Płock, został wypożyczony do końca sezonu do GKS-u 1962 Jastrzębie - klubu, z którego trafił do Wisły.

18-letni pomocnik III-ligowej Warty Gorzów Wlkp - Mateusz Duchowski został nowym zawodnikiem Ruchu Chorzów. Piłkarz związał się z klubem umową do 30 czerwca 2022 roku z opcją przedłużenia o kolejny rok.

27 stycznia:

21-letni pomocnik Szymon Żurkowski opuścił zgrupowanie Górnika Zabrze na Cyprze i obrał kierunek na Florencję, gdzie ma przejść testy medyczne we włoskim ACF Fiorentina. Z kolei niechcianym w Górniku pomocnikiem Rafałem Wolsztyńskim zainteresował się II-ligowy Widzew Łódź.

26 stycznia:

20-letni, defensywny pomocnik GKS-u Jastrzębie - Maciej Spychałą podpisał umowę obowiązującą od lipca br z Wisłą Płock. Być może do końca sezonu pozostanie jednak w Jastrzębiu-Zdroju. Jednocześnie po przegranym 3:5 sparingu z Rakowem Częstochowa beniaminek I ligi rezygnuje z dalszych testów stopera Bartłomieja Gajdy, ale jest zdecydowany na pomocnika Lecha Poznań, 19-letniego Marka Mroza.

Niechciani w Jastrzębiu obrońca Damian Zajączkowski i pomocnik Dawid Weis zagrali w sobotnim sparingu Pniówka Pawłowice i są blisko znalezienia się w kadrze swojego dawnego trenera Grzegorza Łukasika. W bramce Pniówka wystąpił także były golkiper Jastrzębia, a ostatnio IV-ligowej Odry Centrum Wodzisław - 23-letni Jakub Świerczek. 

25 stycznia:

29-letni gruziński skrzydłowy z Dinama Tbilisi Giorgi Iwaniszwili został nowym zawodnikiem Zagłębia Sosnowiec. Gruzin podpisał z sosnowiczanami półroczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok.

17-letni pomocnik Mateusz Bogusz opuścił zgrupowanie Ruchu Chorzów w Rybniku-Kamieniu i w poniedziałek przejdzie testy medyczne przed transferem do lidera II ligi angielskiej (Championship One) Leeds United. Niebiescy już wcześniej zaakceptowali wstępną ofertę wykupu zawodnika przez LUFC.

24 stycznia:

25-letni pomocnik Jakub Bąk rozwiązał za porozumieniem stron swój kontrakt z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

19-letni napastnik Adrian Pytlik został wypożyczony do końca sezonu z Elany Toruń do IV-ligowych Szombierek Bytom.

23 stycznia:

30-letni napastnik Grzegorz Goncerz z Podbeskidzia Bielsko-Biała dostał wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu.

18-letni pomocnik rezerw lubińskiego Zagłębia - Patryk Grychtolik został nowym zawodnikiem GKS-u Katowice, z którym porozumiał się w sprawie 2,5-letniego kontraktu. W umowie zawarto również opcję przedłużenia o rok. Z kolei z Bukową żegna się inny 18-letni obrońca - Patryk Wnuk, który na zasadzie transferu definitywnego przeszedł do beniaminka III ligi - Ruchu Radzionków.

23-letni bramkarz Legionovii Legionowo - Mikołaj Smyłek,  będzie sprawdzany w Rybniku-Kamieniu przez Ruch Chorzów.

28-letni pomocnik Patryk Stefański w rundzie wiosennej będzie ponownie reprezentował barwy IV-igowej Polonii Bytom. Ostatnio był piłkarzem Stali Stalowa Wola, z której odszedł w sierpniu minionego roku.

22 stycznia:

W końcu solidne wzmocnienia przy Bukowej. 30-letni, czeski stoper Radek Dejmek podpisał obowiązujący do końca czerwca kontrakt z GKS-em Katowice. Czech występował już w Polsce, w barwach Korony Kielce. W umowie zawarto też opcję przedłużenia o kolejny sezon. Tego samego dnia piłkarzem "GieKSy" zostal także 22-letni angielski pomocnik Callum Rzonca - ostatnio zawodnik Zagłębia Sosnowiec. Z GKS-em przebywają także utalentowani nastolatkowie Rozwoju Katowice: bramkarz Bartosz Neugebauer, pomocnik Bartosz Baranowicz oraz napastnik Bartosz Marchewka.

Marko Roginić, 23-letni chorwacki napastnik ze słoweńskiego drugoligowca NK Nafta Lendava - został nowym zawodnikiem Podbeskidzia B-B. Piłkarz związał się z  "Góralami" kontraktem do czerwca 2020 roku, z opcją przedłużenia o kolejne półtora roku.

Z GKS-u Jastrzębie odchodzą hurtem piłkarze: 26-letni pomocnik Dawid Weis i 23-letni obrońca Damian Zajączkowski. Dodatkowo po półrocznym wypożyczeniu, piłkarzami Pniówka Pawłowice zostają młodzieżowcy: Marcin Franc, Konrad Hasior i Piotr Trąd, którzy podpisali kontrakty z III-ligowcem.

Z "Niebieskimi" żegna się utalentowany nastolatek Mateusz Bogusz. Ruch Chorzów zaakceptował ofertę wykupu swojego pomocnika przez angielski Leeds United. 17-latek w obecnym sezonie rozegrał 19 spotkań w II lidze i zdobył pięć goli. 

21 stycznia:

Na drugi obóz Górnika Zabrze na Cyprze nie polecieli Konrad Nowak i Wiktor Biedrzycki. Na Wyspę Afrodyty zabrał się z kolei Bartłomiej Eizenchart z drużyny rezerw. 

33-letni defpom Tomasz Jodłowiec został ponownie wypożyczony z Legii Warszawa do Piasta Gliwice. Umowa będzie obowiązywać do końca sezonu.

Podstawowy stoper Ruchu Chorzów, 23-letni Maciej Urbańczyk rozwiązał za porozumieniem stron swój kontrakt z Niebieskimi. Z kolei na testach przy Cichej pojawił się 25-letni bramkarz Dawid Smug, który pojechał na zgrupowanie do Rybnika-Kamienia. Smug rundę jesienną spędził w litewskim Atlantasie Kłajpeda, w którym zanotował 15 występów. Na zgrupowanie z Ruchem pojechał także 16-letni bramkarz Szymon Gniełka z zespołu juniorów.

20 stycznia:

19-letni napastnik Arkadiusz Maj z III-ligowej Stali Kraśnik zostanie przez tydzień sprawdzony przez "Górali" z Bielska-Białej.

19-letni stoper rezerw szkockiego Heart of Midlothian - Bartłomiej Gajda rozpoczął testy w pierwszoligowym GKS-ie 1962 Jastrzębie.

21-letni środkowy pomocnik Wisły Sandomierz - Michał Mokrzycki, został nowym zawodnikiem Ruchu Chorzów, podpisując z Niebieskimi kontrakt ważny do 30 czerwca 2021 roku. W umowie zawarto także opcję przedłużenia o kolejny rok.

19 stycznia:

Czeski stoper Radek Dejmek z greckiego FC Pafos, ale znany w Polsce głównie z gry w Koronie Kielce - przeszedł już badania medyczne i jest bliski podpisania kontraktu z GKS-em Katowice.

20-letni napastnik Damian Hilbrycht został w końcu oficjalnie wypożyczony na pół roku z III-ligowego Rekordu B-B do Podbeskidzia B-B. W umowie zawarta jest także opcja transferu definitywnego.

21-letni pomocnik Lucjan Zieliński (brat reprezentanta Polski Piotra z SSC Napoli), na zasadzie transferu definitywnego przeniósł się z rezerw Miedzi Legnica do Ruchu Chorzów. Z Niebieskimi podpisał umowę obowiązującą do 30 czerwca 2021 r. z opcją przedłużenia o kolejny rok.

18 stycznia:

31-letni słowacki bramkarz Lukas Hroszszo z FC Nitra, ma być sprawdzony przez Zagłębie Sosnowiec. Z drużyną z Ludowego trenuje także 29-letni skrzydłowy Giorgi Iwaniszwili z Dinama Tbilisi. Gruzński pomocnik posiada również obywatelstwo szwajcarskie.

Podczas wygranego przez Skrę Częstochowa 6:3 sparingu z Hutnikiem Kraków, barwach Skrzaków zagrali m.in. Szymon Kobusiński z Garbarni Kraków i junior Radosław Gołębiowski.

17 stycznia:

Prawdziwy Meksyk przy Edukacji w Tychach! Z tamtejszym GKS-em trenować będzie trzech piłkarzy z tego egzotycznego kraju Ameryki Północnej: 23-letni pomocnik Mauricio Moreno, 26-letni pomocnik Carlo Licona oraz 20-letni napastnik Manuel Ponce. Meksykańskie trio będzie testowane do 3 lutego.

Na testach w beniaminku III ligi - Ruchu Radzionków pojawili się 18-latkowie: pomocnik GKS-u Katowice - Michał Szczyrba oraz bramkarz Ruchu Chorzów - Jakub Bielecki.

Bartosz Semeniuk po opuszczeniu GKS-u Jastrzębie nie będzie jednak wystepował ani w II-ligowym ROW-ie Rybnik, ani ligę niżej w Pniówku Pawłowice. Na wiosnę popularny "Semen" wzmocni występującego w okręgówce lidera grupy II - Rymera Niedobczyce.

19-letni skrzydłowy Polonii Bytom, Jarosław Czernysz, w rundzie wiosennej nie będzie już występował w drużynie trenera Marcina Domagały. Pomocnik najbliższe pół roku spędzić na wypożyczeniu w innym klubie.

16 stycznia:

23-letni  Marko Roginić dołączył do piłkarzy Podbeskidzia Bielsko-Biała. Chorwacki napastnik ostatnio reprezentował Naftę Lendava, notując jesienią sześć bramek w 13 występach w słoweńskiej II lidze. "Górale" ustalili także warunki transferu Damiana Hilbrychta z Rekordu BB. 20-letni napastnik zostanie wypożyczony do końca sezonu z opcją transferu definitywnego.

24-letni pomocnik Cracovii - Adrian Danek może zostać wypożyczony do GKS-u Tychy. Trener Ryszard Tarasiewicz jest także zainteresowany powrotem 19-letniego golkipera Oskara Kubika z Ruchu Zdzieszowice oraz doskonale znanym w Katowicach napastnikiem III-ligowego KP Starogard Gd. - Pawłem Szołtysem.

15 stycznia:

Jeden z najlepszych, słowackich skrzydłowych - Erik Daniel z MFK Rużomberok jest bliski transferu do Górnika Zabrze.

Dość zaskakujący ruch na trasie Katowice-Częstochowa. Niechciany na Bukowej, 26-letni pomocnik Damian Michalik został nowym piłkarzem lidera I ligi - Rakowa. Pod Jasną Górą Michalik podpisał półroczny kontrakt, z opcją przedłużenia o trzy lata.

22-letni pomocnik Bartosz Semeniuk opuścił pokład GKS-u Jastrzębie i prawdopodobnie wróci do swojego poprzedniego klubu III-ligowego Pniówka Pawłowice. Z zespołem Grzegorza Łukasika treningi rozpocznie także inny gracz Jastrzębia - Dawid Weis.

14 stycznia:

Były napastnik Piasta Gliwice - Karsten Ayong został nowym zawodnikiem słowackiego DAC 1904 Dunajska Streda. 20-letni Czech uzgodnił warunki 2,5-letniego kontraktu z wiceliderem słowackiej ekstraklasy.

Podbeskidzie B-B wystawiło na listę transferową 26-letniego obrońcę Pawła Moskwika oraz 25-letniego pomocnika Jakuba Bąka.

21-letni bramkarz Adam Wilk, po pół roku spędzonym na Cichej wraca do Cracovii. Ruch Chorzów przetestuje z kolei 18-letniego pomocnika Warty Gorzów - Mateusza Duchowskiego.

13 stycznia:

Wychowanek Gwarka Ornontowice, 27-letni defpom - Mateusz Matras został wypożyczony do końca sezonu z Zagłębia Lubin do Górnika Zabrze

Wychowanek Lecha Poznań, 19-letni pomocnik Marcin Maćkowiak będzie testowany przez beniaminka II ligi - Skrę Częstochowa.

12 stycznia:

Wychowanek Zagłebia Sosnowiec, 29-letni Dawid Ryndak przeniósł się z Puszczy Niepołomice do macierzystego klubu. Piłkarz podpisał kontrakt, który obowiązywać będzie w Sosnowcu przez półtora roku.

Z beniaminkiem I ligi GKS-em 1962 Jastrzębie treningi rozpoczęli 19-letni pomocnik Lecha Poznań, ale jesienią wypożyczony do Termaliki Nieciecza - Marek Mróz oraz 21-letni obrońca Stomilu Olsztyn - Szymon Jarosz.

11 stycznia:

24-letni grecki pomocnik Giorgos Mygas z Panetolikos GSF przejdzie w piątek testy medyczne w Zagłębiu Sosnowiec. Piłkarz ma związać się z sosnowieckim klubem półroczną umową z opcją przedłużenia o kolejny rok. Byłoby to już 5. tegoroczne wzmocnienie drużyny trenera Valdasa Ivanauskasa.

29-letni bramkarz Spartaka Trnava - Martin Chudy na zasadzie transferu odpłatnego został zawodnikiem Górnika Zabrze. W obecnym sezonie rozegrał 11 spotkań w słowackiej ekstraklasie. Drugim dzisiejszym wzmocnieniem "Górników" został reprezentant Gruzji - Walerian Gwilia, który został wypożyczony do końca sezonu. 24-letni pomocnik jesienią strzelił 1 gola w 11 meczach szwajcarskiej ekstraklasy w barwach FC Luzern. Gwilia posiada także paszport ukraiński.

Na transferowej giełdzie pojawiły się kolejne nazwiska, które miałyby uratować Fortuna 1. ligę dla Katowic. Trener Dariusz Dudek widziałby na Bukowej m.in.: obrońców Adama Dancha z Arki Gdynia, Calluma Rzońcę i Arkadiusza Jędrycha (obaj  Zagłębie Sosnowiec) oraz 27-letniego pomocnika Zagłębia Lubin - Mateusza Matrasa

23-letni, boczny obrońca Damian Zajączkowski, z którego zrezygnował GKS Jastrzębie - od wtorku trenuje z III-ligowym Pniówkiem Pawłowice Śląskie.

10 stycznia:

Na transferowej giełdzie "szaleje" czerwona latarnia Lotto Ekstraklasy - sosnowieckie Zagłębie. Zespół Valdasa Ivanauskasa wzmocnił 27-letni pomocnik Korony Kielce - Mateusz Możdżeń.

Jest pierwszy, oficjalny transfer w Tychach. 22-letni napastnik z Zagłębia Lubin - Artur Siemaszko, został wypożyczony do końca sezonu do miejscowego GKS-u. 

Coraz bliżej podpisania kontraktu z "Góralami" z Bielska-Białej jest 20-letni napastnik miejscowego, III-ligowego Rekordu - Damian Hilbrycht.

Do treningów wrócili piłkarze Rozwoju Katowice. Na zajęciach u trenera Marka Koniarka pojawili się "starzy znajomi" , sami pomocnicy: 20-letni pomocnik Kamil Adamczyk, 21-letni Piotr Barwiński i 19-letni Bartosz Chwila oraz cały zaciąg zdolnych juniorów: Dawid Ciszewski, Krzysztof Czenczek, Mateusz Chmarek, Mateusz Gubała, Miłosz Pietrowski, Oliwier Gasz, Patryk Szczuka.

W poniedziałęk do treningów wróci IV-ligowa Polonia Bytom. Na dzień dobry kadra trenera Marcina Domagały została uszczuplona o dwa nazwiska. 22-letni skrzydłowy Sławomir Musiolik po pół rocznym wypozyczeniu wraca na Bukową do Katowic, natomiast na testy do Elany Toruń udał się 20-letni Marcel Czypionka.

9 stycznia:

24-letni defensywny pomocnik Stomilu Olsztyn - Miłosz Trojak, jest kojarzony z beniaminkiem I ligi - GKS-em Jastrzębie. Problemem tylko jest, że sam piłkarz ma lepsze finansowo oferty od innych pierwszoligowców. Kontrakty w Jastrzębiu podpisali natomiast dwaj wychowankowie: 17-letni stoper Przemysław Pastuszak oraz rok młodszy defpom - Dawid Chochulski. Obaj prawdopodnie pójdą na wypożyczenie do okolicznych, niższych lig.

Lider I ligi - Raków Częstochowa dokonał przeglądu rezerwistów. Kontraktem z klubem spod Jasnej Góry związał się Franciszek Wróblewski, a trener Marek Papszun przyglądał się będzie: Dawidowi Szteklerowi oraz Kacprowi Trelowskiemu

8 stycznia:

18-letni pomocnik Maciej Buławski i 20-letni bramkarz Damian Ziarko w rundzie wiosennej nie będą już reprezentować barw Skry Częstochowa. Obaj grali jesienią pod Jasną Górą na zasadzie wypożyczeń i aktualnie wracają do swoich macierzystych klubów - odpowiednio Śląska Wrocław i Odry Opole. W najbliższych dniach "Skrzaki" sprawdzą dwóch piłkarzy Polonii Poraj - 31-letniego bramkarza Mateusza Kosa oraz 19-letniego pomocnika Dominika Marka.

7 stycznia:

22 zawodników wzięło udział w pierwszym treningu Zagłębia Sosnowiec m.in. wcześniej już testowani Tomasz Nawotka i Dawid Ryndak, a także Adrian Krajewski z drużyny rezerw.

W pierwszym treningu Niebieskich wzięło udział 29 zawodników, m.in. Tomasz Nowak, Tomasz Hołoś i Daniel Iwanek z drużyny juniorów, natomiast na zajęciach zabrakło Jakuba Kowalskiego, którego kontrakt wygasł z końcem ub. roku. Od początku okresu przygotowawczego z Ruchem Chorzów trenować będą także: 20-letni obrońca Mateusz Lechowicz z IV-ligowego Chemika Kędzierzn-Koźle oraz 21-letni pomocnik III-ligowej Wisły Sandomierz - Michał Mokrzycki.

6 stycznia:

Zgodnie z naszymi przewidywaniami 24-letni Rafał Adamek z Pniówka Pawłowice, dołączył do swojego starszego brata Kamila w GKS-ie 1962 Jastrzębie. Trener Grzegorz Łukasik ogłosił listę transferową. Na wiosnę w barwach Pniówka nie zobaczymy także: bramkarza Patryka Królczyka, obrońcy Mateusza Wójcika oraz pomocnika Mateusza Nowary., który wraca do radzionkowskich Cidrów.

5 stycznia:

Szykuje się niespodziewany powrót na stare śmieci. 25-letni słowacki pomocnik Martin Bukata, być może po jesiennym pobycie we włoskim Benevento Calcio - wróci do gliwickiego Piasta.

Oprócz Górnika, także Zagłębie Sosnowiec chce wykorzystać "zamieszanie" w szergach krakowskiej Wisły. Nowy trener Valdas Ivanauskas widziałby w szergach beniaminka Lotto Ekstraklasy kapitana Białej Gwiazdy, 34-letniego pomocnika Rafała Boguskiego. Być może ze słowackiego MFK Zemplin Michalovce na Kresową powróci 21-letni obrońca Tomasz Nawotka.

4 stycznia:

Podbeskidzie B-B raczej nie utrzyma w meczowej kadrze utalentowanego 19-latka Kacpra Kostorza. Po Lechu i Jagielonii, pomocnika "Górali" widziałby u siebie także zabrski Górnik. W związku z ostatnimi problemami finansowo-organizacyjnymi Wisły Kraków, zabrzanie zainteresowani są obrońcą Białej Gwiazdy, 29-letnim Macejem Sadlokiem. Z kolei dość niespodziewanie Adam Nawałka widziałby w Lechu Poznań bramkarza Górników - Tomasza Loskę. "Rozchwytywanym" Szymonem Żurkowskim, oprócz zagranicznych klubów, zainteresował się także polski hegemon - stołeczna Legia.

3 stycznia:

Ze względów oszczędnościowych z Ruchu Radzionków tuż przed Nowym Rokiem odszedł jeden z najbardziej zasłużonych piłkarzy Cidrów ostatnich lat - 31-letni pomocnik Damian Sadowski.

2 stycznia:

Król strzelców ostatniego sezonu w lidze gruzińskiej, 29-letni Giorgi Gabedava podpisał półroczny kontrakt z Zagłebiem Sosnowiec, z opcją przedłużenia go o rok. W 2018 roku w barwach Czichury Saczchere Gruzin rozegrał 35 spotkań i strzelił 22 bramki. To już trzecie wzmocnienie, po dwóch Słowakach ze Spartaka Trnawa, ostatniego zespołu Lotto Ekstraklasy.

Artur Płatek - nowy dyrektor sportowy zabrskiego Górnika intensywnie pracuje nad wzmocnieniami 14-krotnego Mistrza Polski. Ostatnim pomysłem jest "skuszenie" zza miedzy, czyli Gliwic, 33-letniego defensywnego pomocnika Tomasza Jodłowca

Kolejnym piłkarzem, który być może wiosną n ie zagra w barwach GKS-u 1962 Jastrzębie jest 26-letni, boczny pomocnik lub obrońca - Dawid Weis. Wcześniej podawaliśmy, że podobny los może także wiosną spotkać: bramkarza Bartosza Szelonga, obrońcę Damiana Zajączkowskiego, pomocnika Bartosza Semeniuka i napastnika - Tomasza Dzidę.

1 stycznia:

Dwaj, doświadczeni piłkarze mającego problemy finansowe mistrza Słowacji Spartaka Trnawa: stoper Martin Toth i defensywny pomocnik Lukas Greszak zostali piłkarzami czerwonej latarni Lotto Ekstraklasy - Zagłębia Sosnowiec. Obaj podpisali półroczne kontrakty z możliwością prolongaty na kolejny sezon.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami nowym bramkarzem beniaminka Fortuna 1. ligi - GKS-u 1962 Jastrzębie, na zasadzie półrocznego wypożyczenia został 20-letni Hubert Gostomski z Jagiellonii Białystok. Jesienią młodzieżowy golkiper był wypożyczony do Termaliki BB Nieciecza.

Szukający jakości w każdej formacji Górnik Zabrze jest zainteresowany 27-letnim pomocnikiem Lechii Gdańsk, a wcześniej m.in. Legii Warszawa  - Arielem Borysiukiem.

Lotto Ekstraklasa

Górnik Zabrze:
Najbardziej "gorącym" towarem w Górniku jest oczywiście Szymon Żurkowski. Utalentowanym pomocnikiem zabrzan interesuję się kilka europejskich klubów, w tym sam Juventus Turyn, ale także turecki Galatasaray, angielskie Watford czy włoska Fiorentina i to właśnie Półwysep Apeniński wydaje się być najbardziej prawdopodobnym kierunkiem desantu w przypadku popularnego "Zupy"

Jeśli chodzi o wzmocnienia, to na razie klub z Roosevelta przygląda się dwóm piłkarzom beniaminka III ligi - Warty Gorzów Wielkoposlki: 18-letniemu pomocnikowi Mateuszowi Duchowskiemu i o rok starszemu napastnikowi - Mateuszowi Zakrzewskiemu.

Piast Gliwice:
Na razie cisza w temacie wzmocnień ekipy Waldemara Fornalika. Wiemy natomiast, że z "niebiesko-czerwonymi" żegna się młody pomocnik Denis Gojko, który na wiosnę, na zasadzie wypożyczenia, będzie występował w I-ligowej Stali Mielec. Zainteresowanie duńskim defensorem Mikkelem Kirkesovem wyraża lider Lotto Ekstraklasy - Lechia Gdańsk

Piastunki chętnie pozbyłyby się obciążającego ich budżet Estończyka Konstantina Vassiljeva. Nie sprawdził się także mający kameruńskie korzenie, młodzieżowy reprezentant Czech - Karsten Ayong, którego wypożyczenie z 1. FK Przibram z nowym rokiem dobiegnie końca.

Zagłębie Sosnowiec:
Trener Valdas Ivanauskas jest wstępnie zainteresowany "niechcianym" w Gliwicach 34-letnim, estońskim pomocnikiem Vassiljevem. W klubie z Kresowej na pewno żegnają się z: 24-letnim portugalskim obrońcą Nuno Malheiro oraz dwoma napastnikami - Nigeryjczykiem Juniorem Torunarighą, który w 10 występach ani razu  nie zdołał pokonać bramkarza rywali oraz "dyscyplinarnie" z 25-letnim Angolańczykiem Alexandre Cristovao.

Fortuna 1. liga

GKS Jastrzębie:
W drużynie beniaminka I ligi dojdzie wiosną tylko do niewielkich korekt. Trener Skrobacz chce pozyskać głównie stopera oraz bocznego obrońcę. Jak udało nam się dowiedzieć z dniem 1 stycznia kontrakt w Jastrzębiu podpisze 20-letni bramkarz Jagiellonii Białystok - Hubert Gostomski, który jesień spędził na wypożyczeniu w Termalice Nieciecza, a w poprzednim sezonie mający atut młodzieżowca golkiper był podstawowym "łapaczem" Radomiaka Radom.

W jesiennym sparingu z Gwarkiem Tarnowskie Góry testowany był obrońca Rafał Adamek - młodszy brat grającego w "GieKSie" napastnika Kamila. Prawdopodobnie na wypożyczenie udadzą się mniej lub wcale nie grający w GKS-ie 1962: bramkarz Bartosz Szelong, obrońca Damian Zajączkowski, pomocnik Bartosz Semeniuk (ROW 1964?) oraz napastnik Tomasz Dzida (GKS Bełchatów?, Śląsk II?).

GKS Katowice:
Priorytetem dla Dariusza Dudka jest pozyskanie doświadczonego stopera, najlepiej kupionego lub wypożyczonego z Lotto ekstraklasy. Ze względów finansowych raczej nie dojdzie do transferu Piotra Malarczyka z Korony Kielce. Klub z Bukowej byłby za to zainteresowany znanym na Śląsku obrońcą Adamem Danchem - mało grającym w Arce Gdynia. W grę wchodzi także 22-letni stoper z Kluczborka - Hubert Krawczun.

W stolicy Górnego Śląska w rundzie rewanżowej nie zobaczymy już raczej długo kontuzjowanego bramkarza Sebastiana Nowaka i słowackiego obrońcy Simona Kupca, a po okresie wypożyczenia do Wisły wraca 20-letni pomocnik  - Wojciech Słomka.

GKS Tychy:
Na razie brak konkretnych wieści z klubu przy Edukacji w Tychach. Trener Ryszard Tarasiewicz na początku stycznia chce sprawdzić dwóch piłkarzy beniaminka III ligi - Skry Częstochowa. Chodzi o wypożyczonego pod Jasną Górę wychowanka tyskiej akademii 21-letniego bramkarza - Łukasza Krzczuka oraz byłego napastnika Podbeskidzia, a zarazem autora 6 bramek w rundzie jesiennej 26-letniego Damiana Nowaka. W grę mogą także wchodzić wypożyczeni jesienią do szwajcarskiego FC Olten wychowankowie: 19-letni obrońca Mateusz Pańkowski oraz rok starszy pomocnik Piotr Fortuna

Podbeskidzie B-B:
Wśród "Górali" spod Klimczoka najbardzioej "rozchwytywany" jest 19-letni pomocnik Kacper Kostorz, którym jeszcze przed sezonem interesowała się Legia. Aktualnie znalazł się na celowniku ekstraklasowych Cracovii i Jagiellonii

Jeszcze przed zimowymi urlopami trener Krzysztof Brede zdążył sprawdzić kilku, wyrózniających się piłkarzy z niższych lig. M.in.: napastników Damiana Hilbrychta (Rekord B-B) i Mateusza Kompanickiego (Chełmianka Chełm), pomocników Marcina Ryszkę z GKS-u Bełchatów, Wojciecha Zyskę z KP Starogard Gdański i Konrada Palę z Kuźni Ustroń oraz obrońcę Ruchu Chorzów - Dominika Małkowskiego.

Raków Częstochowa:
Lider Fortuna I ligi mimo szerokiej kadry i dużej przewagi w tabeli, nie zasypia gruszek w popiele. Jeszcze przed zakończeniem roku piłkarzem klubu spod Jasnej Góry został utalentowany pomocnik Polonii Środa Wlkp. - Jakub Apolinarski

Raków odchudzi także nieco swoją kadrę. Juz zrezygnowano z niespełniającego oczekiwań, byłego mistrza świata U-17 - Nigeryjczyka Chidiebere Nwakali. Pozyskaniem 20-letniego pomocnika Adama Radwańskiego zainteresowany jest wicelider II ligi - Widzew Łódź, a po okresie wypożyczenia pod Wawel wróci 19-letni golkiper - Kacper Chorążka.

II liga

ROW Rybnik:
W listopadzie zaledwie 16-letni napastnik Wiktor Piejak był na testach w słowackiej MSK Żylinie. Być może trener Jacek Trzeciak wiosną skorzysta z usług wypożyczonego z Jastrzębia 21-letniego pomocnika Bartosza Semeniuka.

Rozwój Katowice:
Błoga cisza panuje przy Zgody. W kontekście zespołu Marka Koniarka przewinęło sie tylko nazwisko Adama Bogackiego z Mamry Giżycko.

Ruch Chorzów:
Po bardzo nieudanej jesieni, duże przetasowania zapowiadają się za to przy Cichej w Chorzowie. Przez kilka zagranicznych klubów rozchwytywany jest utalentowany 17-latek - Mateusz Bogusz. W kontekście jego transferu wymienia się m.in.: francuskie Stade de Reims, czy angielskie Brighton & Hove Albion lub Leeds United. Usługami 19-letniego obrońcy Dominika Małkowskiego zainteresowane jest Podbeskidzie. Z kolei z "Niebieskimi" raczej pożegna się 26-letni napastnik Mateusz Majewski.

W kontekście wzmocnień drużyny Marka Wleciałowskiego przewija się kilka nazwisk: obrońcy Dominik Cheba (KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski) i  Szymon Jarosz (Stomil Olsztyn), pomocnik Lucjan Zieliński z rezerw Miedzi - młodszy brat reprezentanta Polski - Piotra,  dwaj obcokrajowcy Edgar Tur (Paide Linnameeskondi) i Nikita Brolin (FC Maardu Linnameeskond) oraz najbardziej utalentowani juniorzy Niebieskich: Tomasz Hołoś, Tomasz Nowak, Adrian Dąbrowski czy Jakub Rudek.

Skra Częstochowa:
W klubie ze Stolze Arena na razie zanosi się na same osłabienia. O dwójce Nowak i Krzczuk wspominaliśmy już przy okazji GKS-u Tychy. Z drużyny popularnych "Skrzaków" odejść mogą także: obrońca Wojciech Jurek i pomocnik Łukasz Hanzel. Na wiosnę trener Paweł Ściebura nie skorzysta także z usług kontuzjowanego, doświadczonego obrońcy Mateusza Woldana.

III liga

Gwarek TG:

Pniówek Pawłowice:
24-letni wahadłowy pomocnik/obrońca Rafał Adamek z Pniówka Pawłowice, dołączył do swojego starszego brata Kamila w GKS-ie 1962 Jastrzębie. Trener Grzegorz Łukasik ogłosił liste transferową. Na wiosnę w barwach Pniówka nie zobaczymy także: bramkarza Patryka Królczyka, obrońcy Mateusza Wójcika oraz pomocnika Mateusza Nowary.  

Rekord B-B:

Ruch Radzionków:
Ze względów oszczędnościowych z Ruchu Radzionków tuż przed Nowym Rokiem odszedł jeden z najbardziej zasłużonych piłkarzy Cidrów ostatnich lat - 31-letni pomocnik Damian Sadowski.

źródło: inf. własna / 90minut.pl / strony klubowe

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami