Górnik Zabrze Jana Żurka został Mistrzem Polski i zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów!

FOTO: Magda Kowolik FOTO: Magda Kowolik

Sezon w Centralnej Lidze Juniorów Starszych został oficjalnie zakończony po 17. kolejce, dzięki czemu Górnik Zabrze został Mistrzem Polski CLJ U-18 i będzie reprezentował Polskę w eliminacjach Młodzieżowej Ligi Mistrzów.

Na początku marca, tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa rozegrano  17. kolejkę CLJ, w której podopieczni Jana Żurka w Zabrzu pokonali w doliczonym czasie gry Lecha Poznań 2:1 - po "złotym," golu Jana Flaka. Dzięki tej wygranej, rzutem na taśmę wyprzedzili stołeczną Legię, która w Gdyni tylko zremisowała 1:1 z Arką oraz Zagłębie Lubin, które także tylko zremisowało 1:1 z walczącą o utrzymanie Escolą Varsovia .

Takie rozstrzygnięcia pozwoliły juniorom starszym Górnika świętować po raz trzeci w historii mistrzostwo Polski, gdyż PZPN własnie zdecydował oficjalnie o zakończeniu sezonu i ustaleniu kolejności na podstawie tabeli po 17. rozegranych kolejkach! Decyzja została oficjalnie zatwierdzona podczas wtorkowej (12.05) wideokonferencji PZPN-u z działaczami wojewódzkich OZPN. 

Tabela CLJ U18 po 17. z 30. rozegranych kolejkach:

1. Górnik Zabrze  38 pkt.
2. Legia Warszawa  37
3. Zagłębie Lubin  36
4. Pogoń Szczecin  35
5. Korona Kielce 29
6. Lechia Gdańsk  24
7. Śląsk Wrocław  24
8. Arka Gdynia  23
9. Jagiellonia Białystok 22
10. Lech Poznań  20
11. Cracovia Kraków  19
12. UKS SMS Łódź  19
13. Escola Varsovia  17
14. Wisła Kraków  16
15. Gwarek Zabrze  16
16. Hutnik Kraków  4

To już trzecie mistrzowskie berło juniorów starszych Górnika. Poprzednio zabrska ekipa wywalczyła ten tytuł w roku 1967 oraz w 1989 . Młodzi "Górnicy" będą teraz reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Ekipa prowadzona przez trenera Żurka dostanie bowiem szansę gry i debiutu w eliminacjach do Młodzieżowej Ligi UEFA, gdzie zostanie zgłoszona przez PZPN.

Zabrzanie rywalizować będą w tzw ścieżce krajowej, gdzie rozgrywa się dwie rundy na zasadzie mecz i rewanż. 8 zwycięskich drużyn awansuje do strefy barażowej. Tam przeciwnikiem będą zespoły z drugiego miejsca z grupy UEFA Youth League, które jest "kalką" seniorskiej Champions League. Wygrane ekipy dołączą do ośmiu zwycięzców grup Młodzieżowej LM i utworzą pary 1/8 tych rozgrywek.

Tegoroczne rozgrywki w Youth Champions League, podobnie jak seniorskie - zostały przerwane przez pandemię koronawirusa. UEFA nie podjęła jeszcze decyzji o zakończeniu, bądź anulowaniu tego sezonu. Na razie przełożyła spotkania na bliżej nieokreślony termin. W trwającym sezonie Polskę reprezentował poprzedni mistrz CLJ U18 - Korona Kielce. Młode, kieleckie "Scyzoryki" przegrał dwukrotnie (0:1 na wyjeździe oraz 1:4 u siebie) w pierwszej rundzie eliminacji z hiszpańskim Realem Saragossa .

W przyszłym sezonie w Mistrzostwach Polski Juniorów Starszych będą mogli uczestniczyć piłkarze do lat 18, ale ze względu na okres przejściowy, na boisku będzie mogło pojawiać się maksymalnie czterech zawodników z rocznika U-19. Nie wiadomo na razie także, kto zazna goryczy spadku w tym okrojonym sezonie? Według regulaminu, po sezonie CLJ U18 miały opuścić cztery najsłabsze drużyny.  Po 17. rozegranych kolejkach są to: Escola Varsovia, Wisła Kraków, Gwarek Zabrze oraz Hutnik Kraków. Królem strzelców tegorocznych rozgrywek został Kacper Głowieńkowski ze Śląska Wrocław  - autor 19. bramek.

 

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami