Radzionków: Siatkówka przyćmi futbol?

Źródło: itvm.pl Źródło: itvm.pl

Radzionków niewielka miejscowość obok Bytomia. Cała Polska usłyszała o tym mieście po raz pierwszy w 1999 roku, kiedy miejscowy Ruch awansował do Ekstraklasy. Przypomniano o sobie o nim drugi raz w 2010 roku, kiedy awansował po ciężkich latach do pierwszej ligi. Mało kto jednak wie, że w Radzionkowie istnieje inny klub – Sokół Radzionków.

Sokół Radzionków, a w zasadzie Młodzieżowy Klub Sportowy Sokół Radzionków powstał w 2001 roku, jako klub wielosekcyjny – piłka nożna i siatkówka. Po zaledwie trzech sezonach sekcja piłkarska została zamknięta, natomiast dzięki zaangażowaniu trenerów pozostawiono drużynę siatkówki kobiet. Jak się później okazało słusznie. Przez długi okres wydawało się, że III liga to szczyt możliwości radzionkowskiej drużyny. Jednak w 2014 roku awansowała ona do II ligi PZPS. Awans drużyny siatkarskiej drużyny miał miejsce w podobnym czasie co spadek Ruchu do IV ligi.

O ile w pierwszym sezonie Sokół radził sobie przeciętnie, to w następnych sezonach zawodniczki występujące na co dzień na hali radzionkowskiego MOSiR-u zaczęły realnie walczyć o awans. Ktoś może postawić kontrargument, bo przecież czwartoligowiec też co sezon jest w czołówce ligi i realnie walczy o awans. Mamy tutaj jednak pewną różnicę. Jeśli Sokół awansuje do I ligi to trafi do ligi czysto centralnej. Natomiast III liga piłkarska nadal zostanie regionalną. Dlaczego dodałem słowo „czysto” ? Ponieważ nie jest ściśle określone czy liga II jest centralna czy regionalna. Teoretycznie jest uważana za centralną, jednak podział ligi na cztery grupy, może jednocześnie skłaniać typ ligi ku regionalnej

Teraz trochę z innej beczki. Myślę, że przypadek upadku popularnych „Cidrów” pokazuje, że sport w tym mieście to sprawa drugorzędna, co jest po części zrozumiałe, bo wiadomo, że najważniejsi są mieszkańcy. Jednak pozwolić takiemu klubowi upaść? To chyba nie do końca fajna sytuacja.

Ale wróćmy do Sokoła. Dziewczyny drugi rok z rzędu, mimo jednego z najmniejszych budżetów w lidze, są w zdecydowanej czołówce, a obecne wyniki pokazują duże prawdopodobieństwo nie tylko barażów, bo nawet awansu.
Miejmy nadzieje, że dziewczyny pokażą na co je stać i dostaną się do barażów o I ligę, bo takie miasto jak Radzionków zasługuje na klub na szczeblu centralnym.

Marcin Rogiński

 

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami