Górnik pokonał mistrza. Rekord frekwencji na Ruchu - wyniki 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy Wyróżniony

Górnik Zabrze nie przestaje zaskakiwać! Zespół trenera Jana Urbana w 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy pokonał broniącą mistrzowskiego tytułu drużynę Rakowa Częstochowa. Gola na wagę niezwykle cennych trzech punktów zdobył Sebastian Musiolik. ponad 50 tysięcy kibiców obejrzało na żywo mecz Ruchu Chorzów z Widzewem Łódź na Stadionie Śląskim.

Od początku meczu inicjatywa była po stronie gospodarzy, jednak to Górnik skonstruował dynamiczną kontrę. Adrian Kapralik zgrał piłkę klatką piersiową do Damiana Rasaka, a ten podał prostopadle do Lawrenca Ennaliego. Niemiecki skrzydłowy przegrał jednak pojedynek sam na sam z debiutującym w bramce Rakowa Dusanem Kuciakiem. Raków, w pierwszej odsłonie najbliższy zdobycia gola był 24. min. Wówczas, po "główce" Stratosa Svarnasa piłka odbiła się od słupka.

W 56. min powinno być 1:0. Wówczas częstochowianie przeprowadzili bardzo składną, efektowną akcję. W jej ostatnim fragmencie John Yeboah podał do Ante Crnaca. Ten miał przed sobą tylko golkipera, ale ten ostatni zdołał po strzale odbić piłkę na róg. Od 58. min Raków musiał grać w osłabieniu. Giannis Papanikolaou za faul otrzymał swoją drugą żółtą kartkę w tym meczu, w konsekwencji czerwoną.

Na sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry ponownie Crnac stanął przed świetną okazją do zdobycia gola. Jednak piłkę, po jego strzale z kilku metrów odbił nogą zabrzański golkiper. W drugiej minucie doliczonego czasy gry dośrodkował z rzutu rożnego Erik Janża. Najlepiej wyskoczył Sebastian Musiolik i popisał się celną "główką".

Raków Częstochowa - Górnik Zabrze 0:1 (0:0)
0:1 - Musiolik, 90 min.
Górnik: Bielica – Sekulić, Szcześniak, Janicki, Janża – Rasak, Pacheco – Lukoszek (74. Musiolik), Czyż (61. Krawczyk), Ennali (88. Kozuki) – Kapralik (88. Olkowski).

Sporą niespodziankę sprawili piłkarze Piasta Gliwice, którzy w wyjazdowym meczu pokonali Pogoń Szczecin. Goście prowadzenie objęli w 11. minucie, kiedy Patryk Dziczek wrzucił piłkę w pole karne, Jorge Felix przedłużył podanie, a Tomas Huk trafił głową do siatki. W 21. minucie Arkadiusz Pyrka zagrał do środka, gdzie dobrze ustawiony był Felix. Hiszpan przyjął piłkę i uderzył zza pola karnego, nie dając szans bramkarzowi gospodarzy.

W 88. min. w polu karnym obrońcy Piasta przewrócili Linusa Wahlqvista. Sędziowie w wozie VAR i główny arbiter Bartosz Frankowski długo analizowali sytuację. W końcu toruński sędzia wskazał na jedenastkę. Kamil Grosicki wprawdzie strzałem oszukał Frantiska Placha, który rzucił się w lewy róg. Jednak piłka uderzona przez kapitana Pogoni minęła bramkę z prawej strony.

Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 0:2 (0:2)
0:1 - Huk, 11 min.
0:2 - Felix, 21 min.
Piast: Plach - Pyrka, Huk, Czerwiński, Mokwa - Tomasiewicz (81. Hateley), Dziczek - Ameyaw, Szczepański (81. Chrapek), Krykun (46. Kostadinov) - Felix (85. Kądzior).

Oficjalna frekwencja, ogłoszona po kwadransie drugiej połowy meczu Ruch Chorzów - Widzew Łódź rozgrywanego na Stadionie Śląskim, wyniosła 50 087 widzów. To rekord XXI wieku w polskiej klubowej – nie tylko ligowej – piłce. To zarazem najliczniejsza publika od blisko 49 lat w Ekstraklasie – w maju 1975 roku na Stadionie Śląskim mecz Szombierek Bytom z Ruchem oglądało 70 000 widzów. Niestety Niebiescy przegrywając ten mecz zniwelowali swoje szanse na pozostanie w PKO BP Ekstraklasie niemal do zera.

Ruch Chorzów - Widzew Łódź 2:3 (0:1)
0:1 - Silva, 2 min.
0:2 - Sanchez, 49 min.
1:2 - Kozak, 77 min.
1:3 - Pawłowski, 90 min. (karny)
2:3 - Kozak, 90 min.
Ruch: Stipica – Stępiński, Szymański, Josema – Wójtowicz, Sikora, Letniowski (70 Starzyński), Bartolewski (90+8 Feliks) – Novothny, Szczepan (70 Vlkanova), Moneta (61 Kozak).