Szczyt dla Arki - wyniki 22. kolejki Fortuna 1. ligi

W meczu na szczycie Fortuna 1. ligi GSK Tychy przegrał z Arką Gdynia 0:1. Portowcy zostali samodzielnym liderem tabeli. GKS Katowice pokonał Znicza Pruszków i zbliżył się do strefy barażowej.

W dość wyrównanej pierwszej połowie meczu w Tychach to gospodarze nieco częściej byli pod bramką rywali. Na początku spotkania dobrą sytuację miał Daniel Rumin, jednak z kilku metrów trafił tylko w boczną siatkę. W 25. minucie strzałem z dystansu Pawła Lenarcika próbował zaskoczyć Mateusz Radecki, ale bramkarz Arki był na posterunku i przeniósł piłkę nad poprzeczką. Najlepszą okazję w tej części meczu stworzyli jednak goście. W 39. minucie Olaf Kobacki popędził lewym skrzydłem i świetnie podał do Karola Czubaka, a ten znalazł się w sytuacji sam na sam z Maciejem Kikolskim. Golkiper GKS-u wygrał ten pojedynek i uchronił swój zespół od straty gola.

Kilka minut po wznowieniu gry Kikolski był już bezradny, gdy Kobacki dokładnie dośrodkował z lewej strony, a Czubak wygrał walkę w powietrzu z Nemanją Nediciem, strzałem głową posłał piłkę do siatki i zdobył swojego dwunastego gola w sezonie. GKS już do końca spotkania nie był w stanie stworzyć sobie szansy na doprowadzenie do wyrównania, a mecz kończyli w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Jakuba Budnickiego w piątej minucie doliczonego czasu gry. Goście utrzymali korzystny wynik do ostatniego gwizdka sędziego, wywieźli z Tychów bardzo cenne trzy punkty i zostali samodzielnym liderem Fortuna 1 Ligi.

GKS Tychy - Arka Gdynia 0:1 (0:0)
0:1 - Czubak, 50 min.
GKS Tychy: Kikolski - Połap (59. Bartosz Śpiączka), Tecław, Nedić, Radecki (73. Kurtaran) - Wiktor Żytek (60. Mikita), Rumin (73. Mystkowski), Budnicki, Dijaković, Wojtuszek - Ertlthaler (82. Stangret).

W spotkaniu ze Zniczem Pruszków zespół GKS-u Katowice szybko wyszedł na dwubramkowe prowadzenie. W 27. minucie Aleksander Komor uderzył po wrzutce Mateusza Marca i było 1:0. W kolejnych minutach groźnie uderzali Antoni Kozubal i Adrian Błąd. W 37. minucie Marcin Wasielewski był faulowany z prawej strony pola karnego. Do piłki podszedł Kozubal, który wrzucił idealnie na głowę Arkadiusza Jędrycha. Obrońca GieKSy strzelił szóstą bramkę w szóstym kolejnym meczu.

W 51. minucie do piłki zgrywanej przez Kozubala dopadł Sebastian Bergier. Po jego strzale futbolówka odbiła się jeszcze od nóg rywala i wpadła do siatki Znicza. Katowiczanie wyszli na trzybramkowe prowadzenie i mieli wyraźną kontrolę nad wydarzeniami. W 72. minucie ręką w polu karnym zagrywał Bergier przy wyskoku do górnej piłki. Sędzia po długiej analizie VAR wskazał na jedenasty metr. Sytuację na gola zamienił Mateusz Grudziński

GKS Katowice - Znicz Pruszków 3:1 (2:0)
1:0 - Komor, 27 min.
2:0 - Jędrzych, 37 min.
3:0 - Bergier, 51 min.
3:1 - Grudziński, 77 min. (karny)
GKS Katowice: Kudła - Wasielewski (90. Danek), Kuusk, Jędrych, Komor, Rogala - Marzec (67. Aleman), Kozubal, Repka, Błąd (88. Shibata) - Bergier (90. Pietrzyk).