Przełamanie Piasta. Skarcony Górnik - wyniki 5. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Piłkarze Piasta Gliwice doczekali się pierwszego gola i zwycięstwa. Pokonali na wyjeździe Cracovię. Znacznie gorsze nastroje panują po meczu ze Stalą Mielec w Zabrzu. Górnik prowadził, ale szybko roztrwonił przewagę i znów zszedł z boiska pokonany.

Zbawienny dla Piasta okazał się powrót Jorge Felixa. 30-letni Hiszpan w 70. minucie jak torpeda wyskoczył do dośrodkowania Damiana Kądziora i strzałem głową pokonał bramkarza Cracovii. Tym samym przełamał strzelecką niemoc gliwickiej drużyny. Mądrze broniący się w końcówce podopieczni trenera Waldemara Fornalika nie dali sobie wydrzeć wygranej i w końcu mogli zapisać na swoje konto trzy punkty.

Cracovia - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
0:1 - Felix, 70 min.
Piast: Plach – Reiner, Mosór, Czerwiński – Pyrka (66. Felix), Hateley (87. Kaput), Tomasiewicz, Katranis – Kądzior (81. Ametaw), Wilczek, Chrapek (81. Holubek).

Niespodziewanej porażki ze Stalą Mielec doznał zespół Górnika Zabrze. Gospodarze dobrze zaczęli, czego efektem była bramka Pawła Olkowskiego, który wykorzystał dobre podanie Lukasa Podolskiego i wpakował piłkę do siatki rywali. Kilka minut później mogło być 2:0, niestety świetnej sytuacji nie wykorzystał Poldi. W kolejnych minutach zabrzanie kontrolowali przebieg meczu, dalej starając się atakować. W 42. minucie z obroną Górnika poradził sobie po indywidualnej akcji Said Hamulić, który wypracował sobie świetną okazję i bezlitośnie ją wykorzystał. W doliczonym czasie gry gole dającego Stali prowadzenie z rzutu wolnego zdobył Maciej Domański. Ten sam zawodnik tuż po wznowieniu gry w drugiej połowie podwyższył na 3:1. Kiedy na pięć minut przed upływem regulaminowego czasy gry czerwoną kartką za faul został ukarany bramkarz zabrzan Kevin Broll, stało się jasne, że trzy punkty pojadą do Mielca. Jako, że trener Górnika wykorzystał limit zmian, do bramki wszedł Krzysztof Kubica.

Górnik Zabrze - Stal Mielec 1:3 (1:2)
1:0 - Olkowski, 13 min.
1:1 - Hamulić, 42 min.
1:2 - Domański, 45 min.
1:3 - Domański, 46 min.
Górnik: Broll – Paluszek, Janicki, Jensen – Olkowski (82. Dadok), Kotzke (69. Kubica), Manneh (69. Stalmach), Pacheco (56. Cholewiak), Janża – Podolski, Włodarczyk (56. Krawczyk).