Przed nami Wielkie Derby Śląska!

Na ten dzień kibice zarówno Górnika Zabrze, jak i Ruchu Chorzów czekali bardzo długo! Po siedmiu latach przerwy, Wielkie Derby Śląska zostaną rozegrane w ramach rozgrywek PKO BP Ekstraklasy. Mecz na Arenie Zabrze imienia Ernesta Pohla obejrzy komplet widzów.

O samych derbach można by pisać bardzo długo... Samo określenie "Wielkich Derbów Śląska" zostało użyte po raz pierwszy przez prasę przy okazji meczu z 1957 roku. Dodajmy, że na przestrzeni 121 wspólnych rywalizacji Górnik zanotował 47 zwycięstw, a Ruch - 34. Pierwszy mecz ligowy datuję się z kolei na 18 marca 1956 roku. Wówczas zabrzanie zwyciężyli 3:1. Pozostając przy ciekawostkach, warto odnotować, że we wszystkich dotychczasowych spotkaniach padło 301 bramek. Jeśli chodzi o występy, to rekordzistom pod tym względem jest Zygfryd Szołtysik (39 mecze w WDŚ, co daje 4540 minut). W przypadku Ruchu - Antoni Nieroba (38 meczów w WDŚ, co daje 3420 minut).

Podczas środowej, wspólnej konferencji prasowej na Arenie Zabrze trenerzy podkreślali wielką rangę zbliżających się derbów.

Myślę, że nikt z nas nie dostał tego za darmo, trzeba było sobie na to zapracować latami. Piątkowy mecz może przebiegać nie tak, jak sobie to zaplanujemy. Zdajemy sobie sprawę, że gramy przeciwko drużynie, która będzie posiadać jednego zawodnika więcej. Trybuny będą na pewno niosły gospodarzy i będzie to czynnik mający spore znaczenie - powiedział szkoleniowiec Ruchu, Jarosław Skrobacz.

Wydaje mi się, że sytuacja w tabeli nie ma żadnego znaczenia. Na pewno każdy z zawodników, który wyjdzie na murawę, nie będzie o tym myślał. Nie chciałbym, aby to był mecz walki. Liczę na spotkanie pełne okazji i emocji dla kibiców, bo przecież zainteresowanie jest ogromne - oznajmił z kolei trener zabrzan, Jan Urban.

Sędzią głównym piątkowych 122. Wielkich Derbów Śląska będzie Tomasz Musiał z Krakowa. Jego asystentami będą Sebastian Mucha oraz Marcin Ciepły. Sędzią technicznym będzie Piotr Szypuła. Za działanie wozu VAR odpowiedzialni będą z kolei Tomasz KwiatkowskiMichał Obukowicz. Początek spotkania w piątek, 15 września o godzinie 20:30 na Arenie Zabrze imienia Ernesta Pohla.

Kibice Ruchu nie pojawią się w Zabrzu. Jednak przy wsparciu marki Betclic, która została tytularnym sponsorem derbowej Strefy Kibica, a także dzięki uprzejmości Canal+, mecz obejrzą wspólnie na stadionie przy Cichej. Czekać na nich będzie szereg atrakcji, a przede wszystkim trzy telebimy – każdy o powierzchni 21 metrów kwadratowych – na których śledzić będą mecz Niebieskich z Górnikiem! Impreza w Betclic Strefie Kibica rozpocznie się o 17:00, czyli na trzy i pół godziny przed pierwszym gwizdkiem – jeszcze nim nastąpi odjazd piłkarzy Ruchu do Zabrza.

Źródło: górnikzabrze.pl, ksruch.com