W małych derbach Ruch pokonał Piasta - wyniki 23. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Kibice Ruchu Chorzów doczekali się drugiego zwycięstwa ich drużyny w tym sezonie. Niebiescy w małych derbach Górnego Śląska pokonali Piasta Gliwice 3:0. W Chorzowie odżyły nadzieje... Niespodziankę sprawił Górnik Zabrze, który pokonał dotychczasowego lidera.

Mecz rozgrywany na Stadionie Śląskim od początku toczył się pod dyktando zespołu trenera Janusza Niedźwiedzia. W 11. minucie po strzale Juliusza Letniowskiego piłka odbiła się od słupka. Potem golkiper Piasta Karol Szymański obronił mocny strzał Miłosza Kozaka, a w 32. minucie uderzenie Daniela Szczepana z rzutu karnego i dobitkę Patryka Sikory. Rozpędzeni gospodarze cieszyli się z prowadzenia chwilę później, kiedy Robert Dadok uderzeniem z linii po karnego pokonał Szymańskiego, trafiając tuż przy słupku. Gliwiczanie na to wszystko odpowiedzieli tylko niecelnym uderzeniem Grzegorza Tomasiewicza.

W przerwie trener gości Aleksandar Vuković zwiększył potencjał ofensywny swojej drużyny, wprowadzając na boisko Jorge Felixa, nadal jednak to rywale byli aktywniejsi i w 56. minucie prowadzili 2:0. Ponownie do rzutu karnego podszedł Szczepan i tym razem nie dał szans Szymańskiemu. Po tej stracie goście z większym zapałem ruszyli do przodu. Strzałem z daleka próbował zaskoczyć Dante Stipicę Tomasiewicz. Kolejny powód do radości mieli tymczasem kibice Ruchu. Kapitan zespołu Sikora uderzeniem z narożnika pola karnego ulokował piłkę w okienku bramki przeciwnika. Potem jeszcze w poprzeczkę trafił pomocnik chorzowian Filip Starzyński, a dobijający ten strzał Dadok trafił co prawda do siatki, ale sędzia odgwizdał spalonego.

Ruch Chorzów - Piast Gliwice 3:0 (1:0)
1:0 - Dadok, 34. min.
2:0 - Szczepan, 56. min. (karny)
3:0 - Sikora, 66. min.
Ruch: Stipica - Stępiński, Szymański, Josema - Dadok, Letniowski (74. Wilak), Sikora, Wójtowicz (55. Bartolewski) - Kozak (74. Starzyński), Vlkanova (83. Foszmańczyk) - Szczepan (74. Novothny).
Piast: Szymański - Pyrka, Mosór, Czerwiński (46. Munoz), Holubek - Dziczek (46. Felix), Tomasiewicz - Krykun (64. Szczepański), Chrapek (64. Kostadinov), Ameyaw (85. Liszewski) - Piasecki.

Górnik wygrał szósty z rzędu mecz ligowy u siebie. Gospodarze przetrwali początkowy szturm zespołu z Białegostoku i w 24. minucie wyszli na prowadzenie. Erik Janża z rzutu wolnego wycofał piłkę do ustawionego na linii pola karnego Damiana Rasaka, który zaskoczył golkipera „Jagi”.

Tuż po wznowieniu gry szansy na wyrównanie nie wykorzystał Jesus Imaz, pudłując z dobrej pozycji. Gościom wyraźnie się spieszyło do zmiany niekorzystanego wyniku. Zepchnięci do obrony zabrzanie postawili na kontry, które długimi podaniami inicjował Lukas Podolski, a sprinterskie umiejętności pokazywał Lawrence Ennali. Pierwsza taka akcja zakończyła się udaną interwencją Zlatana Alomerovica, przy drugiej bramkarz Jagiellonii był już bezradny. Emocjonująca końcówkę zapewnił rezerwowy napastnik gości Kaan Caliskaner. Wykorzystał niefrasobliwość rywali przy wyprowadzaniu piłki spod własnej bramki i zdobył gola kontaktowego.

Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 2:1 (1:0)
1:0 - Rasak, 24 min.
2:0 - Ennali, 68 min.
2:1 - Caliskaner, 70 min.
Górnik: Bielica - Sekulić, Szala, Szcześniak, Janża - Kapralik (71. Olkowski), Pacheco (60. Czyż), Podolski (90. Krawczyk), Rasak, Ennali - Kozuki (60. Musiolik).