Piast ma kompleks karnych. Górnik znów bez wygranej - wyniki 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Jeszcze na trzy minuty przed końcem meczu Piast Gliwice prowadził w Gdańsku z Lechią 2:0. Musiał jednak zadowolić się tylko remisem. Do podziału punktów doszło też w Zabrzu, gdzie Górnik nie zdołał pokonać Śląska Wrocław.

Pojedynek drużyn walczących o awans na pozycję dającą szansę gry w eliminacjach Ligi Europy dostarczył sporych emocji. Gliwiczanie zaprzepaścili ogromną szansę, by wywieźć z Gdańska komplet punktów. Oba gole dla zespołu trenera Waldemara Fornalika padły po koszmarnych błędach defensorów gospodarzy. Najpierw Gerard Badia odebrał piłkę Bartoszowi Kopaczowi, a po jego dośrodkowaniu piłkę na raty do bramki Lechii skierował Dominik Steczyk

Tuż po zmianie stron Piast podwyższył prowadzenie: na strzał z dystansu zdecydował się Patryk Sokołowski, piłka skozłowała tuż przed Dusanem Kuciakiem i niespodziewanie pod rękami bramkarza gospodarzy wpadła do siatki.

Na odpowiedź Lechii trzeba było czekać do 87.minuty, kiedy to w ogromnym zamieszaniu pod bramką Frantiska Placha przytomnie zachował się Łukasz Zwoliński. Chwilę później Piast mógł przypieczętować zwycięstwo. Po faulu w obrębie szesnastki na Michale Żyro sędzia Bartosz Frankowski podyktował rzut karny. Niestety Tomasz Jodłowiec strzelił wprost w bramkarza Lechii. Pięć dni wcześniej karnego w derbach z Górnikiem nie wykorzystał Żyro. A trzeba jeszcze pamiętać, że karne zadecydowały o tym, że Piast nie zagra w finale Pucharu Polski to w Gliwicach o jedenastkach mogę mówić jako o swoistym koszmarze.

Jakby tego było mało w doliczonym czasie gry sędzia podyktował karnego dla gospodarzy, którego pewnym strzałem na gola na wagę remisu zamienił Flavio Paixao.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 2:2 (0:1)
0:1 - Steczyk, 29 min.
0:2 - Sokołowski, 49 min.
1:2 - Zwoliński, 87 min.
2:2 - Paixao, 90 min. (karny)
Lechia: Kuciak – Conrado (73. Żukowski), Kopacz, Maloca, Fila (78. Musolitin) – Biegański (46. Kałuziński), Gajos (64. Ceesay), Kubicki, Udovicić (64. Pietrzak) – Zwoliński, Paixao.
Piast: Plach – Huk, Holubek, Rymaniak (10. Konczkowski), Malarczyk – Chrapek (59. Jodłowiec), Sokołowski, Lipski, Badia (59. Vida) – Świerczok (79. Żyro), Steczyk.

W piątkowy wieczór w iście zimowych warunkach o trzecie zwycięstwo w rundzie wiosennej walczyli piłkarze Górnika Zabrze. Od początku gospodarze atakowali i w 26. minucie objęli prowadzenie. Erik Janża na lewej stronie boiska zagrał do Jesusa Jimeneza, który długo holował piłkę i ściął z nią do środka, tam idealnie wypatrzył Alasanę Manneha i zagrał mu na 16 metr, Gambijczyk uderzył idealnie przy prawym słupku bramki wrocławian. W 33. minucie niewiele brakowało a byłoby 2:0. Po rzucie rożnym głową uderzał Aleksander Paluszek, a piłka o centymetry minęła prawy słupek bramki Michała Szromnika.

Na drugą połowę piłkarze Górnika wyszli z wielkim animuszem i przez pierwsze kilkanaście minut stwarzali sytuację za sytuacją. W 48. minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez Bartosza Nowaka piłkę zgrał Paluszek, a na bramkę uderzył Przemysław Wiśniewski, jednak za słabo by zaskoczyć bramkarza gości. W 52. minucie Nowak znalazł się w sytuacji sam na sam, Szromnik skrócił mu kąt i świetnie wybronił. W 69. minucie trener gości Jacek Magiera dokonał dwóch zmian wprowadzając na boisko m.in. Fabiana Piaseckiego. Właśnie ten zawodnik kilkanaście sekund po pojawieniu się na placu gry doprowadził do wyrównania po zagraniu innego rezerwowego Roberta Picha. Piasecki wyszedł sam nad sam z golkiperem zabrzan i podcinką nad nim doprowadził do wyrównania.

Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 1:1 (1:0)
1:0 - Manneh, 26 min.
1:1 - Piasecki, 70 min.
Górnik: Chudy – Gryszkiewicz, Wiśniewski, Paluszek – Janża, Manneh (77. Prochazka), Kubica (68. Ściślak), Nowak (86. Sobczyk), Pawłowski – Jimenez (87. Rostkowski), Boakye (78. Krawczyk)
Śląsk: Szromnik – Tamas, Poprawa, Bejger – Stiglec (60. Pawłowski), Mączyński, Makowski (60. Pich), Janasik (69. Sobota) – Praszelik, Zylla (69. Piasecki) - Exposito.