Zwycięski Piast. Ruch grał do końca - wyniki 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Po serii zremisowanych spotkań w końcu drugiej wygranej w sezonie doczekali się kibice Piasta Gliwice. Zespół trenera Aleksandara Vukovicia pokonał Widzew Łódź 3:2. Ruch Chorzów przegrywał już z Puszczą Niepołomice 0:2, ale zdołał uratować remis.

Piast odniósł drugie zwycięstwo w sezonie. Zespół trenera Aleksandara Vukovicia już po pierwszej połowie prowadził różnicą dwóch goli. Najpierw w 24. minucie piłkę ponad obrońcami rywali przerzucił Grzegorz Tomasiewicz, a Serhij Krykun nie miał problemu z pokonaniem Henricha Rivasa. Niespełna kwadrans później ten sam zawodnik podwyższył na 2:0. Po dograniu Jorge Felixa z końcowej linii wpakował piłkę do siatki z czterech metrów.

Drugą część świetnie zaczęli łodzianie. Bartłomiej Pawłowski mocno uderzył z rzutu wolnego, piłka odbiła się od poprzeczki, potem od golkipera Piasta i wpadła do bramki, tuż przed trybuną zajmowaną przez sympatyków Widzewa. W kolejnych minutach na murawie było sporo walki, mniej za to groźnych sytuacji podbramkowych. Nadzieje przyjezdnych na dobry wynik wydatnie zmniejszył faul Juljana Shehu na Krykunie w polu karnym Widzewa. Sędzia – po analizie wideo - podyktował „jedenastkę”, wykorzystaną przez Patryka Dziczka. Łodzianie w końcówce „przycisnęli” i w doliczonym czasie rezerwowy Imad Rondić w zamieszaniu pokonał Placha.

Piast Gliwice - Widzew Łódź 3:2 (2:0)
1:0 - Krykun, 24 min.
2:0 - Krykun, 38 min.
2:1 - Lach, 47 min. (samobójczy)
3:1 - Dziczek, 68 min. (karny)
3:2 - Rondić, 90 min.
Piast: Plach - Mokwa, Mosór, Huk (80. Munoz), Katranis - Dziczek, Tomasiewicz - Ameyaw, Chrapek (72. Szczepański), Krykun (72. Kądzior) - Felix (90. Holubek).

Ruch przegrywał w Krakowie z Puszczą już 0:2. Gospodarze oba gole strzelili w końcówce pierwszej połowy. Najpierw po wrzucie z autu Konrad Sępień przedłużył lot piłki, która spadła pod nogami Łukasza Sołowieja. Stoper gospodarzy strzałem z kilku metrów nie dał szans Michałowi Buchalikowi. W 45. minucie po zagraniu piłki ręką przez Szymona Szymańskiego arbiter podyktował rzut karny. Marcel Pięczek nie zdołał jednak pokonać Buchalika, który odbił piłkę. Po chwili jednak gra została przerwana i arbiter nakazał powtórkę "jedenastki", gdyż Patryk Sikora za szybko wbiegł w pola karne. Tym razem do piłki podszedł Sołowiej i pewnym strzałem podwyższył prowadzenie Puszczy.

Na drugą połowę trener Ruchu Jarosław Skrobacz wprowadził do gry drugiego napastnika – Michała Feliksa. To właśnie on mógł w 51. minucie zdobyć kontaktową bramkę, lecz jego strzał głową obronił Oliwier Zych. Bramkarz Puszczy nie miał już nic do powiedzenia w 66. minucie, gdy Tomasz Swędrowski popisał się efektownym strzałem z dystansu, posyłając piłkę w górny róg. Chorzowianie od początku drugiej połowy posiadali zdecydowaną przewagę i Zych miał coraz więcej pracy. W 88. minucie po strzale z dystansu Macieja Sadloka piłka odbiła się od poprzeczki. Goście nie odpuszczali do końca i w ostatniej akcji meczu doprowadzili do remisu. Swędrowski dośrodkował z prawego skrzydła, a Feliks strzałem głową umieścił piłkę w siatce.

Puszcza Niepołomice - Ruch Chorzów 2:2 (2:0)
1:0 - Sołowiej, 35 min.
2:0 - Sołowiej, 45 min. (karny)
2:1 - Swędrowski, 66 min.
2:2 - Feliks, 90 min.
Ruch: Buchalik – Michalski (65. Steczyk), Szymański, Sadlok, Bartolewski – Kozak, Sikora (81. Letniowski), Podstawski (46. Feliks), Swędrowski, Wójtowicz - Szczepan.

Brak skuteczności zadecydował o porażce Górnika Zabrze w meczu z Zagłębiem Lubin. Gospodarze stworzyli zdecydowanie więcej sytuacji strzeleckich niż rywale, ale zeszli z boiska pokonani.

Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin 0:2 (0:1)
0:1 - Buleca, 36 min.
0:2 - Wdowiak, 90 min.
Górnik: Bielica – Sekulić (86. Dadok), Triantafyllopoulos, Janicki, Janża – Yokota (76. Kapralik), Rasak, Pacheco (87. Czyż), Lukoszek (76. Ennali) – Podolski, Musiolik (46. Krawczyk).