Górnik ograł mistrza. Ósmy remis Piasta - wyniki 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Zespół Piasta Gliwice, w meczu otwierającym 12. kolejkę PKO BP Ekstraklasy, bezbramkowo zremisował z Pogonią Szczecin. Dla gliwiczan był to już ósmy podział punktów w tym sezonie. Górnik Zabrze sensacyjnie pokonał broniącą mistrzowskiego tytułu drużynę Rakowa Częstochowa.

Gospodarze zagrali ze wzmocnioną defensywą chcąc przede wszystkim ograniczyć siłę ataku Pogoni. W pierwszej połowie udało się, bowiem przyjezdni nie stworzyli żadnej groźnej sytuacji. Dopiero w doliczonym czasie Wahan Biczachczjan spróbował z dystansu zaskoczyć Frantiska Placha. Piast również nie błyszczał w ofensywie. Jednej z akcji nie zdołał zamknąć z bliska Serhij Krykun. Dwa celne strzały oddał Michał Chrapek, nie zmuszając przy tym bramkarza rywali do wysiłku.

Drugą część goście zaczęli od groźnego uderzenia Mariusza Malca, który głową posłał piłkę tuż ponad poprzeczką. Gra się nieco ożywiła, oba zespoły próbowały przeprowadzać szybsze akcje, które kończyły się często dośrodkowaniami. Brakowało jednak dokładności, zarówno przy podaniach, jak i strzałach. W doliczonym czasie losy spotkania na korzyść gospodarzy mógł rozstrzygnąć Michael Ameyaw. Po akcji i podaniu Damiana Kądziora lekko uderzył z kilku metrów, ale Valentin Cojocaru pokazał refleks i uratował swojej drużynie punkt.

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 0:0
Piast: Plach - Pyrka, Mosór, Czerwiński, Katranis - Dziczek, Tomasiewicz - Ameyaw, Chrapek (70. Szczepański), Krykun (75. Kądzior) - Felix (82. Huk).

Już po 22. minutach gry zespół Górnika Zabrze prowadził z Rakowem Częstochowa 2:0. Oba gole zdobył Daisuke Yokota. Japońvzyk był zdecydowanie liderem ekipy gospodarzy. Najpierw po indywidualnej akcji płaskim strzałem pokonał Vladana Kovacevica. Dwanaście minut później pomocnik Górnika popisał się celnym strzałem zza pola karnego. Raków długo nie potrafił znaleźć recepty na sforsowanie uważnie grającej defensywy i Daniela Bielicy. Na siedem minut przed końcem John Yeboah idealnym podaniem w tempo obsłużył Ante Crnaca, który zdobył kontaktowego gola dla ekipy z Częstochowy. Jeszcze w doliczonym czasie ten sam zawodnik próbował strzałem głową pokonać Bielicę, ale bramkarz Górnika był na posterunku.

Górnik Zabrze - Raków Częstochowa 2:1 (2:0)
1:0 - Yokota, 10 min.
2:0 - Ypkota, 22 min.
2:1 - Crnac, 83 min.
Górnik: Bielica – Janża (34. Siplak), Janicki, Sekulić, Szcześniak – Czyż (87. Dadok), Pacheco, Rasak, Yokota – Krawczyk (73. Musiolik), Lukoszek (86. Kapralik).

Wyniki pozostałych spotkań 11. kolejki:

Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin 3:0 (2:0)
1:0 - Skrzypczak, 28 min.
2:0 - Pululu, 44 min. (karny)
3:0 - Wdowik, 66 min.

Puszcza Niepołomice - Cracovia 1:1 (1:0)
1:0 - Siemaszko, 41 min.
1:1 - Knap, 85 min.

Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 4:0 (0:0)

18.  ŁKS Łódź 12 7 7-22

Mecz Widzew Łódź - Ruch Chorzów przełożony ze względu na zły stan murawy na stadionie w Łodzi

Zestaw par 12. kolejki: 27 października (piątek): Korona Kielce - Puszcza Niepołomice, ŁKS Łódź - Górnik Zabrze, 28 października (sobota): Warta Poznań - Piast Gliwice, Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok, Cracovia - Lech Poznań, Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław, 29 października (niedziela): Zagłębie Lubin - Radomiak, Legia Warszawa - Stal Mielec, Raków Częstochowa - Widzew Łódź.