Śląskie drużyny z nadziejami na awans - Śląski Skarb Kibica I i II ligi

FOTO: Dariusz Grabiński FOTO: Dariusz Grabiński

W najbliższy weekend stratuje runda rewanżowa I i II ligi. Na zapleczu Ekstraklasy kwartet naszych zespołów przystępuje do wiosennej batalii z aspiracjami awansu, z podobnymi nadziejami wystartuje także w II lidze katowicka GieKSa. Zapraszamy śląskich kibiców na podsumowanie zimowych przygotowań, sparingów i transferów.

I liga

GKS 1962 Jastrzębie

Udana runda jesienna w wykonaniu zespołu trenera Jarosława Skrobacza rozbudziła apetyty kibiców na awans do Ekstraklasy. Jastrzębianie mają niewielką stratę do miejsca premiowanego udziałem w meczach barażowych. Jednak w trakcie przygotowań do drugiej części sezonu z klubu nie płynęły jednoznaczne deklaracje dotyczące celu, jaki stawiany jest przed drużyną na finiszu rozgrywek. Mimo to piłkarze bardzo solidnie przygotowywali się do wiosennych spotkań. GKS przebywał na dwóch obozach w ośrodku w Kamieniu koło Rybnika. Rozegrał też dziewięć spotkań sparingowych. Miał być jeszcze dziesiąty, ale sprawdzian, w którym rywalem miała być Puszcza Niepołomice, nie doszedł do skutku.

Trener Skrobacz stracił zimą swojego najskuteczniejszego napastnika. Jakub Wróbel przeniósł się do broniącego się przed spadkiem z Ekstraklasy ŁKS-u Łódź. Poza nim z klubem pożegnali się zawodnicy mający spore problemy z przebiciem się do pierwszej jedenastki. Następcą Wróbla ma być Daniel Szczepan, wracający do GKS-u, po niezbyt dla siebie udanym pobycie w Śląsku Wrocław. Oprócz niego szanse na przebicie się do podstawowego składu mają pomocnik Filip Karmański pozyskany z Błękitnych Stargard oraz powracający do gry na szczeblu centralnym obrońca Mateusz Słodowy (ostatnio Odra Wodzisław). Za pięć dwunasta wypożyczono także z przygranicznej Karviny młodzieżowego reprezentanta Czech - Petra Galuskę.

Zimowe sparingi:
15.01: MKS Kluczbork 3:0
18.01: Piast Gliwice 1:2
22.01: Zagłębie Sosnowiec 1:1
25.01 Śląsk II Wrocław 1:1
1.02: Slezsky FC Opawa 1:0
5.02: Widzew Łódź 1:1
9.02: Ruch Zdzieszowice 3:0
12.02: GKS Bełchatów 4:4
15.02: Garbarnia Kraków 1:0

Kadra na rudnę wiosenną:
Bramkarze: Grzegorz Drazik, Leonid Otczenaszenko, Mariusz Pawełek.
Obrońcy: Michał Bojdys, Bartosz Jaroszek, Dawid Gojny, Daniel Liszka, Dominik Kulawiak, Mateusz Słodowy, Kamil Szymura, Adam Wolniewicz.
Pomocnicy: Farid Ali, Łukasz Gajda, Petr Galuska, Kamil Jadach, Filip Karmański, Wojciech Łaski, Marek Mróz, Łukasz Norkowski, Patryk Skórecki, Dominik Szczęch, Damian Tront.
Napastnicy: Kamil Adamek, Daniel Szczepan.

Przybyli: Kacper Kawula (O - powrót z Bytovi Bytów), Filip Karmański (P - Błękitni Stargard), Wojciech Łaski (P - powrót z wypożyczenia do Pniówka Pawłowice), Mateusz Słodowy (O - Odra Wodzisław Śląski), Daniel Szczepan (N - Śląsk Wrocław), Petr Galuska (P - MFK Karvina).

Odeszli: Rafał Adamek (P - Pniówek Pawłowice), Kacper Kawula (O - wypożyczenie do Ruchu Chorzów), Oskar Mazurkiewicz (P - Pniówek Pawłowice), Przemysław Pastuszak (O - wypożyczenie do Pniówka Pawłowice), Jakub Wróbel (N - ŁKS Łódź), Adam Żak (N - Polonia Bytom).

GKS Tychy

Stabilizacja - to hasło przyświecało sztabowi trenerskiemu GKS-u Tychy w zimowym okienku transferowym. Trener Ryszard Tarasiewicz najwyraźniej uznał, że prowadzony przez niego zespół ma na tyle duży potencjał, iż wiosną będzie w niemal niezmienionym składzie powalczyć o upragniony przez kibiców awans do Ekstraklasy. Nie oznacza to jednak, że w GKS-ie obyło się bez jakichkolwiek ruchów kadrowych. Z drużyną pożegnali się zawodnicy, którzy mieli problemy z przebiciem się do podstawowej jedenastki. 

Co dziwne nowi gracze pojawili się w tyskim zespole tuż pod koniec okresu przygotowawczego już po powrocie z obozu w Grodzisku Wielkopolskim. Najpierw do drużyny dołączył Wilson Kamavuaka z Demokratycznej Republiki Konga mający za sobą występy w 2. Bundeslidze, lidze belgijskiej, austriackiej i greckiej. Na tydzień przed startem ligi do GKS_u postanowił powrócić doskonale znany kibicom Hiszpan Omar Monterde, który jesienią grał w barwach Olimpii Grudziądz.

Zimowe sparingi:
25.01: Slezsky FC Opawa 2:1
29.01: GKS Bełchatów 1:1
1.02: Podbeskidzie Bielsko-Biała 0-1
5.02: Ruch Chorzów 4:1
8.02: MSK Żilina 2:6
15.02: KKS 1925 Kalisz 1:1
19.02: Zagłebie II Lubin 1:0
22.02: Górnik Łęczna 2:0

Kadra na rundę wiosenną:
Bramkarze: Marek Igaz, Konrad Jałocha, Adrian Odyjewski.
Obrońcy: Marcin Biernat, Ken Kallaste, Marcin Kowalczyk, Maciej Mańka, Mateusz Pańkowski, Łukasz Sołowiej.
Pomocnicy: Aleksander Biegański, Jan Biegański, Keon Daniel, Łukasz Grzeszczyk, Wilson Kamavuaka, Dario Kristo, Kacper Lakoś, Łukasz Moneta, Omar Monterde, Carlos Pena, Jakub Piątek, Kacper Piątek, Dominik Połap, Sebastian Steblecki, Bartosz Szeliga, Wojciech Szumilas.
Napastnicy: Dawid Kasprzyk, Szymon Lewicki, Mateusz Piątkowski, Michał Staniucha, Paweł Szołtys, Nikolas Wróblewski.

Przybyli: Wilson Kamavuaka (P - wolny transfer), Omar Monterde (P - Olimpia Grudziądz).

Odeszli: Kacper Laskoś (P - KSZO 1929 Ostrowiec Św.), Carlos Penia (P - Correcaminos de la UAT).

Podbeskidzie Bielsko-Biała

Pod Klimczokiem cel na wiosnę jest jeden - awans do ekstraklasy! Najlepiej bezpośredni, bez barażowego stresu. Drużyna Krzysztofa Brede miała komfortowe warunki przygotowań do rundy rewanżowej. "Górale" przez dwa tygodnie wykuwali formę na tureckim wybrzeżu. W zespole z Bielska-Białej zaszły tylko kosmetyczne zmiany, w myśl zasady, iż zwycięskiego składu się nie zmienia. Drużynę spod Klimczoka opuścił tylko obrońca Kamil Wiktorski, który udał się na Pomorze do Chojniczanki. Za to w talii trenera Brede pojawił się bramkostrzelny pomocnik z Bełchatowa - Mateusz Marzec oraz wracający do polskiej ligi z bałtyckich wojaży napastnik - Kamil Biliński. Podbeskidzie może także pochwalić się sukcesami organizacyjnymi. Zarząd bielszczan załatwił od rundy wiosennej trzech nowych sponsorów -  w tym jednego głównego.

Zimowe sparingi:
11.01 Podhale Nowy Targ 2:1
17.01 Cracovia 3:2
25.01 GKS Katowice 0:0
01.02 GKS Tychy 1:0
12.02 FK Graficar Belgrad 3:0
15.02 Kołos Kowaliwka 0:2
19.02 FK Armawir 0:2
20.02 Dordoj Biszkek 2:2

Kadra na rundę wiosenną:
Bramkarze: Arkadiusz Leszczyński, Rafał Leszczyński, Martin Polaczek.
Obrońcy: Dmytro Baszłaj, Kacper Gach, Bartosz Jaroch, Aleksander Komor, Filip Modelski, Kornel Osyra.
Pomocnicy: Jakub Bierońsk, Karol Danielak, Patryk Drabik, Rafał Figiel, Filip Laskowski, Mateusz Marzec, Tomasz Nowak, Adrian Rakowski, Michał Rzuchowski, Konrad Sieracki, Łukasz Sierpina, Mateusz Sopoćko,Michał Studnicki, Desley Ubbink.
Napastnicy: Kamil Biliński, Damian Hilbrycht, Ivan Martin, Marko Roginić.

Przybyli: Kamil Biliński (N - Riga FC), Mateusz Marzec (P - GKS Bełchatów).

Odeszli: Kamil Wiktorski (O - Chojniczanka Chojnice).

Zagłębie Sosnowiec

W Sosnowcu wszyscy po cichu marzą, że Zagłębie wiosną powalczy przynajmniej o baraże i wrócą do Ekstraklasy. Strata po jesieni nie jest duża, ale chętnych więcej niż miejsc barażowych. Główna część przygotowań do wiosny przypadła na chorwacki Medulin. W całym okresie sosnowiczanie rozegrali aż 9 sparingów, ale tylko jeden zwycięski. Odezwały się demony z jesieni, czyli problemy ze skutecznością i dziurawa obrona.

Dlatego trener Dariusz Dudek postanowił wzmocnić szeregi defensywne i do końca poszukiwał "rasowego" snajpera. Szeregi zespołu ze Stadionu Ludowego wzmocnili m.in.: litewski obrońca Markas Beneta,  środek pola wzmocni bezrobotny ostatnio pomocnik z Demokratycznej Republiki Konga Miguel Quintais, który posiada także portugalski paszport, a z Cracovii w ostatniej chwili wypożyczono hiszpańskiego napastnika Lopeza Huesca Rubio - brata znanego u nas Carlitosa.

Zimowe sparingi:
  18.01 Radomiak Radom 2:2
  22.01 GKS 1962 Jastrzębie  1:1
  29.01 Żeleziarne Podbrezova 0:1
  03.02 Krupa na Vrbasu 1:1
  06.02 Kolubara Lazarevac 2:2
  09.02 Radnik Bijeljina 2:2
  12.02 Sandecja Nowy Sącz 3:2
  22.02 Odra Opole 1:5
  22.02 Ruch Chorzów 3:3

Kadra na rundę wiosenną:
Bramkarze: Kacper Chorążka, Mateusz Czyż, Matko Perdijić, Krystian Stępniowski.
Obrońcy: Markas Beneta, Kacper Łopata, Patryk Mociak, Tomasz Nawotka, Piotr Polczak, Quentin Seedorf, Jakub Sinior, Hubert Sych.
Pomocnicy: Bartłomiej Babiarz, Rafał Grzelak, Tomasz Hołota, Filip Karbowy, Patryk Małecki, Patryk Mularczyk, Szymon Pawłowski, Miguel Quintais, Kacper Radkowski, Dawid Ryndak, Wojciech Słomka, Mateusz Szwed.
Napastnicy: Michał Góral, Fabian Piasecki, Lopez Huesca Rubio.

Przybyli: Markas Beneta (O - JK Trans Narva), Kacper Łopata (O - Whitehawk FC), Miguel Quintais (P - brak klubu), Rubio (N - Cracovia).

Odeszli:  Mateusz Bieniek (O - Piast Żmigród), Stanisław Biłenkij (N - Ruch Lwów), Michał Kieca (P - Skra Częstochowa), Płamen Kraczunow (O - Łokomotiw Sofia), Błażej Radwanek (P - Garbarnia Kraków), Carl Stewart (P - Piast Żmigród).

II liga

GKS Katowice

W Katowicach wierzą, że po rocznej banicji drużyna GKS-u wróci w szeregi pierwszoligowców. Nie są to nadzieje nieuzasadnione. Zespół trenera Rafała Góraka już jesienią prezentował się solidnie. Po rundzie jesiennej katowiczanie tracą do zajmującego drugą lokatę w tabeli Górnika Łęczna zaledwie dwa punkty. Przeskoczenie tego rywala będzie oznaczało bezpośredni awans. Jeśli się to nie uda to ścieżka na zaplecze Ekstraklasy będzie wiodła przez baraże. A w nich GKS udział ma prawie pewny. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że GieKSa roztrwoni jedenasto punktową przewagę nad siódmą w tabeli Bytovią Bytów.

Po raz pierwszy od wielu lat okienko transferowe w katowickim klubie nie przypominało rotacji na peronie głównej stacji metra w Londynie. Odejście czterech zawodników i sprowadzenie w ich miejsce czterech innych w realiach GKS-u można uznać za zmiany wręcz kosmetyczne. Tym bardziej, że z zespołu nie odszedł żaden zawodnik z podstawowej jedenastki. Nic dziwnego, że przed rundą wiosenną z Bukowej wieje optymizmem, tym bardziej, że Trójkolorowi do decydującej batalii przygotowywali się na dwóch zgrupowaniach. Najpierw w Bielsku-Białej, a następnie w Wałbrzychu

Zimowe sparingi:
13.01: Rekord Bielsko-Biała 4:1
18.01: Górnik II Zabrze 3:1
25.01: Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:0
29.01: Ślęza Wrocław 0:2
29.01: Stal Brzeg 3:0
1.02: Chrobry Głogów 0:2
8.02: Gwarek Tarnowskie Góry 6:0
15.02: Puszcza Niepołomice 1:2
22.02: MKS Kluczbork 4:0

Kadra na rundę wiosenną:
Bramkarze: Łukasz Konefał, Bartosz Mrozek, Tomasz Spałek.
Obrońcy: Mateusz Broda, Maciej Dampc, Radek Dejmek, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Jędrych, Kacper Michalski, Grzegorz Rogala, Thomas Skiba, Zbigniew Wojciechowski, Arkadiusz Woźniak.
Pomocnicy: Kamil Bętkowski, Adrian Błąd, Dominik Bronisławski, Michał Gałecki, Patryk Grychtolik, Jakub Habusta, Szymon Kiebziak, Maciej Stefanowicz, Łukasz Wroński.
Napastnicy: Mateusz Kompanicki, Piotr Kurbiel, Dawid Rogalski, Patryk Szwedzik, Marcin Urynowicz.

Przybyli: Kamil Bętkowski (P - Gwarek Tarnowskie Góry), Maciej Dampc (O - ŁKS Łódź), Piotr Kurbiel (N - Błękitni Stargard), Łukasz Konefał (B - Stal Stalowa Wola), Danian Pawłas (P - Skra Częstochowa).

Odeszli: Mateusz Kompanicki (N - Błękitni Stargard), Miłosz Poloczek (P - Stadion Śląski Chorzów), Daniel Rumin (N - wypożyczenie do Skry Częstochowa), Kacper Tabiś (P - Odra Opole), .

Skra Częstochowa

Pod Jasną Górą w przerwie zimowej zakasano rękawy i zabrano się ostro do roboty. Poprawiła się sytuacja finansowo-organizacyjna klubu ze Stolze Arena, wynikiem czego było kilka wzmocnień zespołu oraz bardzo dobre wyniki zimowych sparingów. Dość powiedzieć że "Skrzaki" nie przegrały tej zimy gry kontrolnej, a za rywali miały m.in. drużyny Odry Opole, GKS-u Bełchatów czy nawet Legii Warszawa.

Skład trenera Pawła Ściebury poszerzył się  głównie o doświadczonych graczy, którzy maja już za sobą grę na szczeblu centralnym. 6 nowych piłkarzy wskoczyło na pokład Skry i tylu samo z niego zeszło. Z ważniejszych piłkarzy, których częstochowscy kibice nie zobaczą już w barwach Skrzków należeli obrońcy Bondarenko i Geraga. W ostatniej chwili drużynę spod Jasnej Góry opuścił także dynamiczny skrzydłowy z rosyjskimi korzeniami - Danian Pawłas, któremu sąsiad zza miedzy, skrócił wypożyczenie do Skry i przeniósł go katowickiego GKS-u. Pomimo tego i aktualnie spadkowej pozycji w tabeli, w Częstochowie wszyscy... święcie wierzą w utrzymanie na koniec sezonu!

Zimowe sparingi:
  15.01 RKS Radomsko 2:1
  18.01 Stal Brzeg 2:0
  25.01 MKS Kluczbork 5:1
  01.02 Górnik II Zabrze 4:4
  05.02 Sokół Aleksandrów Łódzki 2:0
  08.02 Odra Opole 3:0
  15.02 GKS Bełchatów 0:0
  23.02 Legia Warszawa 1:1


Kadra na rundę wiosenną:
Bramkarze: Mikołaj Biegański, Mateusz Kos, Artur Kowalczyk.
Obrońcy: Adrian Błaszkiewicz, Michał Dziubek, Mariusz Holik, Adam Mesjasz, Przemysław Mońka, Oktawian Obuchowski.
Pomocnicy: Konrad Andrzejczak, Rafał Brusiło, Radosław Gołębiowski, Maciej Kazimierowicz, Michał Kieca, Krzysztof Napora, Dawid Niedbała, Piotr Nocoń, Adam Olejnik, Sebastian Rogala, Dawid Wolny, Kamil Zalewski, Lucjan Zieliński.
Napastnicy: Daniel Rumin.

Przybyli:  Michał Dziubek (O - Korona II Kielce), Maciej Kazimierowicz (P - Bałtyk Gdynia), Michał Kieca (P - Zagłębie Sosnowiec),  Adam Mesjasz (O - Odra Opole), Daniel Rumin (N - GKS Katowice), Lucjan Zieliński (P - Moto Jelcz Oława)

Odeszli:  Mateusz Bondarenko (O - Stomil Olsztyn), Maciej Borycka (P - Stal Brzeg), Konrad Gerega (O - ?), Aleksander Jelonek (O - MKS Kluczbork), Damian Niedojad (N - Polonia Warszawa), Danian Pawłas (P - GKS Katowice).

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami