[Sparingowy weekend]: Wygrane: Tychów, Polonii, Ruchu, Jastrzębia i Rekordu, porażki: Górnika, Podbeskidzia, Rozwoju, BKS-u Stali i Zagłębia

(foto GKS Tychy) (foto GKS Tychy)

Na dobre rozkręciła się sparingowa karuzela. Tyszanie "wycieli w pień" Puszczę, "Niebiescy" rozgromili Odrę, Podbeskidzie i Górnik byli gorsi od Słowaków i Czechów, a Polonia niespodziewanie lepsza od Zagłębia. Grano także na poziomie III i IV ligi.

Piłkarze GKS Tychy odnieśli pierwsze sparingowe zwycięstwo podczas zimowych przygotowań przed rundą wiosenną. Podopieczni Jurija Szatałowa pokonali Puszczę Niepołomice aż 5:2 (2:0). "Trójkolorowi" już w pierwszej akcji zapewnili sobie prowadzenie - po trafieniu głową Mateusza Mączyńskiego, a po niespełna pół godzinie na 2:0 podwyższył Jakub Świerczok.

Ten sam piłkarz wyprowadził GKS na trzybramkowe prowadzenie tuż po przerwie, a chwilę potem na 4:0 płaskim uderzeniem poprawił Maciej Mańka. Dopiero wtedy do pracy zabrali się II-ligowcy z Niepołomic, którzy w 58. minucie i w 77.  z karnego, skorygowali mocno niekorzystny rezultat na 2:4. Ostatnie słowo należało jednak do tyszan - dla których trafił młodzieżowiec - Nikolas Wróblewski.

Kolejny sparing GKS rozegra w sobotę, 28 stycznia godz. 14:30, na boisku w Gutowie Małym tyszanie zmierzą się z ligowym rywalem - Zniczem Pruszków.

GKS Tychy - Puszcza Niepołomice 5:2 (2:0)
(Mateusz Mączyński 1, Jakub Świerczok 26, 51, Maciej Mańka 56, Nikolas Wróblewski 83 - Arkadiusz Gajewski 58, Piotr Stawarczyk 77 (k))
GKS Tychy: Sebastian Kosiorowski (46 Marek Igaz) - Mateusz Grzybek (56 Remigiusz Szywacz), Tomasz Boczek (46 Seweryn Gancarczyk), Daniel Tanżyna (79 Mateusz Pańkowski), Maciej Mańka - Mateusz Mączyński (46 Jakub Kowalski), Eugen Zasavițchi (67 Kacper Piątek), Wojciech Szumilas (46 Mateusz Bukowiec), Łukasz Grzeszczyk (79 Daniel Duda), Marcin Radzewicz (62 Bartosz Rutkowski) - Jakub Świerczok (79 Nikolas Wróblewski).
Puszcza Niepołomice: Andrzej Sobieszczyk - Łukasz Furtak, Damian Lepiarz, zawodnik testowany, Michał Czarny, Longinus Uwakwe, Łukasz Krzysztoń, Filip Wójcik, Maciej Domański, Arkadiusz Gajewski, zawodnik testowany. Grali także: Marcin Staniszewski, zawodnik testowany, Piotr Stawarczyk, Jakub Zagórski, Marcel Kotwica, zawodnik testowany, Dominik Radziemski, Bartosz Żurek, zawodnik testowany, Marcin Orłowski, zawodnik testowany.

Podbeskidzie Bielsko-Biała przegrało z 6. drużyną wschodniej grupy drugiej ligi słowackiej FK Poprad w ramach drugiego spotkania towarzyskiego turnieju "Tipsport Liga" rozgrywanego w Czechach. Katem "Górali" okazał się Rudolf Bilas - autor obu bramek dla Popradu. Bielszczanie odpowiedzieli tylko honorowym trafieniem Roberta Demjana w 36. minucie i stracili szanse na awansu do finałowego turnieju, gdyż po dwóch meczach mają w swojej grupie zerowe konto punktowe.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - FK Poprad 1:2 (1:2)
(Robert Demjan 36 - Rudolf Bilas 2, 21)
Podbeskidzie B-B: Rafał Leszczyński (46 Gustavo Busatto) - Robert Gumny (57 Bartosz Jaroch), Jozef Piaček (75 Maciej Felsch), Martin Baran (57 Mikołaj Gibas), Łukasz Sierpina (57 Konrad Gutowski) - Lubosz Kolar, Łukasz Hanzel, Michał Janota (46 Mariusz Magiera), Peter Sladek (67 Szymon Szymański), Tomasz Podgórski - Robert Demjan (46 Szymon Lewicki).
FK Poprad: Jan Malec - Jan Hatok (81 Viktor Matasz), Jakub Hric, Vladislav Palsza, Slavomír Kica (67 Marian Ferenc) - Vladimír Kukol (76 Peter Lupćo), Miroslav Daśko (67 Erik Suľa), Rudolf Bilas (76 David Gallović), Medak (46 Marko Lukać), Jozef Kaplań - Jakub Saśinka (46 Szymon Gruca).

W zagłębiowsko-śląskich derbach dość nieoczekiwanie triumfowała II-ligowa Polonia Bytom, która po bramce testowanego Michała Trąbki z 36. minuty pokonała wyżej notowane Zagłębie Sosnowiec. W II-ligowej Polonii testowany był m.in. 26-letni Słowak Juraj Panćík z FO ŻP Sport Podbrezova, a także 29-letni Visar Braha z Kosowa i 26-letni Kongijczyk Narciel Mbuku (obaj 1.FC Frankfurt).

Zagłębie Sosnowiec - Polonia Bytom 0:1 (0:1)
(Michał Trąbka 36)
Zagłębie Sosnowiec: Wojciech Fabisiak (46 Jakub Szumski) - Marcin Sierczyński (46 Fabian Klama), Kamil Wiktorski (46 Arkadiusz Najemski), zawodnik testowany (67  Jakub Pawlik), Jakub Pawlik (46 Żarko Udovićić) - Maciej Wnuk (46 Dawid Ryndak), Wojciech Bała (46 Igor Krzykowski), Łukasz Matusiak (46 Sebastian Dudek), Wojciech Łuczak (46 Tomasz Nowak), Martin Pribula (46 Konrad Handzlik) - Tin Matić (46 Vamara Sanogo).
Polonia Bytom: Marcin Michalak - Przemysław Szkatuła, Peter Jánośík, Marek Szyndrowski, Daniel Barbus (46 Wojciech Jurek) - Juraj Panćík (46 Patryk Stefański), Michał Chrabąszcz (46 zawodnik testowany), Mateusz Słodowy, Michał Trąbka (60 Sławomir Musiolik), Mateusz Lebek (46 Narciel Mbuku) - Visar Braha (60 Arkadiusz Kowalczyk).

Zagranicznemu rywalowi zza południowej granicy nie dali rady także piłkarze Górnika Zabrze, którzy w sparingu rozegranym w Czechach przegrali z Baníkiem Ostrawa - wiceliderem drugiej ligi czeskiej. W meczu z Banikiem, "Górnicy" razili nieskutecznością, stąd ich porażka 1:3.

Czesi wyszli na prowadzenie już po kwadransie i golu Dyjana Azavedo. Podopieczni Marcina Brosza szybko odpowiedzieli trafieniem Dawida Plizgi. Ostrawianie ponownie odzyskali prowadzenie tuż przed przerwą, a po zmianie stron ustalili ostateczny wynik, dzięki bramce Lubomira Urgela z rzutu karnego na kwadrans przed końcem.

FC Baník Ostrawa - Górnik Zabrze 3:1 (2:1)
(Dyjan Azavedo 15, Josef Celba 40, Lubomír Urgela 76 (k) - Dawid Plizga 18)
Baník Ostrawa: Martin Sustr - Josef Celba, Jakub Pokorny, Tomas Zapotoćný, Matej Helesic (46 Denis Granećný) - Karol Mondek (54 Dominik Smekal), Marek Hlinka (46 Artiom Mieszczaninow), Robert Hruby (46 Petr Nerad), Stefan Pekar (46 Tomas Mićola), Bronislav Stańa (46 Tomas Freit) - Dyjan Azavedo (46 Lubomír Urgela).
Górnik Zabrze: (I połowa) Wojciech Pawłowski - Adam Danch, Bartosz Kopacz, Ołeksandr Szeweluchin, Rafał Kosznik - Łukasz Wolsztyński, Szymon Matuszek, Denis Janćo, Rafał Kurzawa - Dawid Plizga, Igor Angulo. (II połowa) Tomasz Loska (61 Grzegorz Kasprzik) - Adam Wolniewicz, Mariusz Przybylski, Meik Karwot, Bartłomiej Olszewski - Marcin Urynowicz, Maciej Ambrosiewicz, Szymon Żurkowski, Bartosz Pikul - Filip Żagiel (88 Rafał Wolsztyński), Szymon Skrzypczak.

Ruch Chorzów rozgromił w sparingu rozegranym w Rybniku-Kamieniu drugoligową Odrą Opole 5:1. Był  to ostatni mecz kontrolny "Niebieskich" przed wylotem na zgrupowanie do hiszpańskiego Benicassim. Podopieczni Waldemara Fornalika urządzili sobie festiwal strzelecki na czołowej drużynie II ligi.

Kanonadę rozpoczął już w pierwszej akcji Łukasz Moneta, a dzieło zniszczenia w 84. minucie zakończył Jakub Arak. Zespół Jana Furlepy stać było przy wyniku 4:0 tylko na honorowe trafienie autorstwa Bartosza Sobczynskiego, który strzałem przy słupku zmusił do kapitulacji rezerwowego golkipera Ruchu - Jakuba Miszczuka

Ruch Chorzów - Odra Opole 5:1 (2:0)
(Łukasz Moneta 1, Eduards Visņakovs 18, Łukasz Surma 58 (k), Kamil Słoma 60, Jakub Arak 84 - Bartosz Sobczyński 81)
Ruch Chorzów: Libor Hrdlička (46 Jakub Miszczuk) - Martin Konczkowski (46 Gracjan Komarnicki), Michał Helik (46 Mateusz Cichocki), Marcin Kowalczyk (46 Paweł Oleksy), Marko Dinjar (46 Adam Pazio) - Kamil Mazek (46 Miłosz Przybecki), Maciej Urbańczyk (46 Łukasz Surma), Patryk Lipski (46 Michał Walski), Eduards Visņakovs (46 Bartosz Nowak), Łukasz Moneta (46 Kamil Słoma) - Jarosław Niezgoda (46 Jakub Arak).
Odra Opole: Bartosz Kowalczyk (46 Damian Ziarko) - Robert Trznadel (46 Bartosz Sobczyński),  Aleksander Kowalski (46 Kacper Grądowski), Mateusz Bodzioch (46 Szymon Przystalski), Rafał Brusiło (46 Łukasz Winiarczyk) - Marcin Wodecki (46 Mateusz Wrzesień), Mateusz Peroński (46 Michał Sypek), Waldemar Gancarczyk (46 Gabriel Nowak), Marcin Niemczyk (46 Sebastian Bryłka), Mateusz Gancarczyk (46 Marek Gancarczyk) - Marcin Stasiowski (46 Dawid Wolny).

W meczu kontrolnym rozegranym w Krakowie II-ligowy Rozwój Katowice przegrał z III-ligową Garbarnią Kraków 1:2. Sparing był dość wyrównany z lekką przewagą gości, którzy byli jednak mało dokładni i skuteczni. Drużyna Tadeusza Krawca co prawda szybko strzeliła bramkę autorstwa Bartosza Nowotnika, ale "brązowo-biali" zdołali wyrównać tuż przed przerwą.

Decydującego gola "Garbarze" uzyskali 4 minuty przed końcowym gwizdkiem arbitra. W Rozwoju, który 5 lutego wyjedzie na zgrupowanie do Kluczborka, testowani byli m.in. Sebastian Murawski z Pogoni Szczecin i Sebastian Szczepański ze Stali Mielec.

Garbarnia Kraków - Rozwój Katowice 2:1 (1:1)
(Krzysztof Kalemba 41 (k), Michał Górecki 86 - Bartosz Nowotnik 4)
Garbarnia Kraków: (I połowa) Aleksander Kozioł - Michał Mistrzyk, Krzysztof Kalemba, zawodnik testowany, Mateusz Pawłowicz - Mariusz Stokłosa, Karol Kostrubała, Marek Masiuda, Tomasz Liput (30 Dominik Gaudyn) - Marcin Siedlarz (42 Michał Górecki), Tomasz Ogar. (II połowa) Marcin Cabaj - Norbert Piszczek, Kamil Moskal, zawodnik testowany (74 zawodnik testowany), Konrad Wieczorek - Dominik Gaudyn (60 Michał Kitliński), Łukasz Pietras, Karol Kostrubała (68 zawodnik testowany), Damian Nieśmiałowski - Szymon Kiebzak, Michał Górecki.
Rozwój Katowice: (I połowa) Bartosz Soliński - Szymon Kapias, Sebastian Murawski, Dawid Domański, Damian Mielnik - Dawid Przezak, Bartosz Jaroszek, zawodnik testowany, Bartosz Nowotnik, zawodnik testowany - zawodnik testowany. (II połowa) Bartosz Gocyk - Wojciech Król, Michał Czekaj, Przemysław Gałecki, Bartosz Sobotka - zawodnik testowany (60 Kamil Adamczyk), Grzegorz Gulczyński, Grzegorz Fonfara, zawodnik testowany, Grzegorz Marszalik - zawodnik testowany.

W Jastrzębiu-Zdroju spotkali się dwaj czołowi III-ligowcy. Liderujący stawce gospodarze oraz również aspirujący do awansu BKS Stal Bielsko-Biała. W sparing lepiej weszli goście, którzy objęli prowadzenie już po kwadransie gry dzięki Arturowi Pląskowskiemu. Podopieczni Jarosława Skrobacza wyrównali 10 minut później, po skutecznie wyegzekwowanym karnym przez Wojciecha Caniboła.

Po kolejnych 10. minutach na prowadzenie gospodarzy wyprowadził inny napastnik Daniel Szczepan. Po zmianie stron lider III ligi załatwił sprawę w końcówce spotkania, gdy w przeciągu dwóch minut zadał dwa zabójcze ciosy. Na 3:0 podwyższył zaledwie 17-letni, testowany napastnik Maciej Gaszka z MOSiR-u Jastrzębie-Zdrój, a końcowy rezultat ustalił stoper Piotr Pacholski w 82. minucie gry.

W zespole trenera Skrobacza nie zagrali mający problemy zdrowotne Kamil Szymura, Piotr Trąd oraz Damian Tront, a także Tomasz Musioł, którego zatrzymały obowiązki studenckie. Wśród testowanych piłkarzy znaleźli się także: Krzysztof Suchecki z Siarki Tarnobrzeg, Kamil Jakubowski (Stal Rzeszów, ale aktualnie wypożyczony do Cosmosu Nowotaniec) oraz Sebastian Kubik z Piasta Gliwice.

GKS 1962 Jastrzębie - BKS Stal Bielsko Biała 4:1 (2:1)
(Wojciech Caniboł 25 (k.), Daniel Szczepan 34, Maciej Gaszka 80, Piotr Pacholski 82 - Artur Pląskowski 15)
GKS 1962 (I połowa): Świerczek - Zajączkowski, Kawula, Pacholski, Weis (33. Caniboł), Kopacz, Caniboł (30. testowany), Kubik, Jakubowski, Szczepan, Jadach.
(II połowa): Drazik - Kulawiak, Kawula, Pacholski, Suchecki, Ali, Kubik (59. Caniboł), testowany, Szczęch, Jadach (60. Dzida), Szczepan (68. Gaszka).
BKS Stal (I połowa): Kozik, zaw.test., Dzionsko, zaw. test., Zdolski, Sobala, Bednarz, Chrapek, Szczęsny, Karcz, Pląskowski
(II połowa): Poloczek, Iskrzycki, zaw. test., Prokopów, Radomski, Wojtyła, Czaicki, Pryszcza, Caputa, Wiśniewski, Wróbel.

W meczu kontrolnym innego, czołowego III-ligowca, Rekord Bielsko-Biała pokonał 3:1 grający klasę rozgrywkową niżej Beskid Skoczów. Najpierw w 34. minucie podanie Łukasza Szędzielarza wykorzystał Dawid Hałat, który już cztery minuty później cieszył się ze zdobycia drugiej bramki, przy której asystował mu Mateusz Kubica.

Wynikiem 2:0 dla podopiecznych Wojciecha Gumoli zakończyła się pierwsza połowa. Agresywny i wysoki pressing w drugiej odsłonie skutkował trzecim golem "Rekordzistów" strzelonym przez Dawida Nagiego, po podaniu Dawida Ogrockiego. Piłkarzom Beskidu udało się jednak strzelić honorową bramkę w 78 minucie, kiedy to Michał Grześ wykorzystał rzut karny.

Rekord Bielsko-Biała - Beskid Skoczów 3:1 (2:0)
(Dawid Hałat 34, 38, Dawid Nagi 53 - Michał Grześ 78 (k.))
Rekord B-B: Żerdka – Gaudyn, Rucki, Madzia, Waliczek, Czernek, Szędzielarz, Profic, Sobik, Hilbrycht, Hałat oraz Góra, Żołna, Dudek, M.Bernat, Nagi, Haczek, Kubica, Ogrocki
Beskid Skoczów: D.Chmiel - Lech, Zaremski,, Sornat, Grześ, Ihas, Padło, Ferfecki, Janik, Surawski, Jaworzyn oraz Małyjurek, Węgrzyn, Bezeg, J.Chmiel, Stec

źródło: inf. własna / 90minut.pl / GKS Jastrzębie / Rekord B-B.