Blamaż Piasta w Lidze Europy!

W pierwszym meczu II rundy eliminacji Ligi Europy Piast Gliwice wysoko przegrał na własnym boisku ze szwedzkim IFK Göteborg 0-3 (0-2).

Wicemistrzowie Polski fatalnie rozpoczęli tegoroczną przygodę z europejskimi pucharami! Wynik 0:3 na własnym boisku praktycznie przekreśla szanse gliwiczan na odrobienie start w rewanżu i awans do kolejnej rundy LE. Katami podopiecznych Czecha Radoslava Latala w czwartkowy wieczór byli: Mattias Bjarsmyr, Tobias Hysen oraz Gustav Engvall.

Na stadionie przy Okrzei w Gliwicach zasiadło tylko nieco ponad 5 tysięcy widzów i już na początku przeżyli oni duże rozczarowanie, gdy w 2. minucie po dośrodkowaniu Sorena Rieksa z rzutu rożnego Bjarsmyr główką z bliska pokonała Jakuba Szmatułę!

Po stracie bramki Piast rzucił się do ataków, ale piłkarzom z Gliwic albo brakowało skuteczności, albo precyzji. Goście mądrze się bronili i czekali na swoje szanse. W 35. minucie, po dośrodkowaniu Haitama Aleesamiego - Hysen dopadł do odbitej przez obrońców gospodarzy piłki i plasowanym strzałem, po raz drugi pokonał polskiego bramkarza.

Drugą połowę lepiej rozpoczeli gliwiczanie, w szeregach których zadebiutował Michał Masłowski - wypożyczony niedawno z Legii Warszawa. Jednakże uderzenie Patrika Mraza było niecelne, a strzał Saszy Żivca obronił John Alvbage. W odpowiedzi Szmatułę starał się zaskoczyć z rzutu wolnego Rieksa.

Pod koniec meczu gliwiczanie zanotowali fatalną stratę w środkowej strefie boiska, co wykorzystał prowadzony w II połowie gry na boisko Gustav Engvall. Zawodnik IFK popędził na bramkę Piasta i w sytuacji sam na sam z golkiperem nie dał mu żadnych szans na skuteczną interwencję.

Piast Gliwice - IFK Göteborg 0:3 (0:2)
0:1 - Mattias Bjarsmyr 2 min.
0:2 - Tobias Hysen 35 min.
0:3 - Gustav Engvall 86 min.

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła - Edvinas Girdvainis, Marcin Pietrowski, Hebert Silva - Radosław Murawski, Martin Bukata - Tomasz Mokwa (46 Michał Masłowski), Sasa Żivec, Patrik Mraz - Bartosz Szeliga (61 Maciej Jankowski), Josip Barisić (72 Mateusz Mak).

IFK Göteborg: John Alvbage - Emil Salomonsson, Haitam Aleesami, Sebastian Eriksson, Winther Albaek, Soren Rieks, Jakob Ankersen (82 Martin Smedberg), Tobias Hysen (80 Gustav Engvall), Mikael Boman (87 Tom Pettersson), Thomas Rogne, Mattias Bjarsmyr.

sędziował: Manuel Schüttengruber (Austria).
 widzów: 5629.