[Sparingowy weekend 24-26.02]: Trzy remisy w śląskich derbach, wygrana Rozwoju, porażki "GieKSy" i ROW-u, remis Górnika [video]

(foto: GKS Katowice) (foto: GKS Katowice)

W ten weekend w aż trzech meczach kontrolnych spotkały się drużyny z województwa śląskiego. Wszystkie zakończyły się remisami. Raków, Polonia, Rozwój i Zagłębie w weekend sparowały dwukrotnie.

W swoim pierwszym, sobotnim sparingu Polonia Bytom przegrała z czwartoligową Sarmacją Będzin 0:1. Poloniści wystąpili w młodzieżowo-rezerwowym składzie i gola stracili już w 9. minucie po strzale samobójczym. Bytomianie testowali m.in: 20-letniego pomocnika Stali Mielec - Pawła Oziębło oraz 19-letniego Ukraińca Witalija Zatorskyja, który jesienią zagrał w siedmiu meczach tamtejszej trzeciej ligi w barwach Nywy Winnica.

Polonia Bytom - Sarmacja Będzin 0:1 (0:1)
(bramka samobójcza 9)
Polonia: Marcin Michalak - Dawid Skrzypiński, Peter Janosík, Norbert Radkiewicz, Witalij Zatorskyj - Paweł Oziębło, Bartłomiej Setlak, Jakub Kuzdra, Aleksander Januszkiewicz, Jakub Żmuda - Arkadiusz Kowalczyk.
Sarmacja: Dariusz Maciejowski - Daniel Sroka (46 Józef Misztal), Andrzej Buchcik, Daniel Majka, Robert Maryniok (73 Daniel Sroka), zawodnik testowany (46 Alex Tyszczak), zawodnik testowany (68 zawodnik testowany), Bartosz Derlatka (69 zawodnik testowany), Rafał Jędrzejczyk (62 zawodnik testowany), Artur Nowak (46 Michał Dyrda), Remigiusz Malicki.

Silniejszy zestaw trenera Andrzeja Orzeszka ograł 2:0 "rezerwowy" skład Zagłębia Sosnowiec, dla którego był to drugi sobotni mecz. Dla Polonii tuż przed gwizdkiem na przerwę trafił Sławomir Musiolik, a ostateczny rezultat z rzutu karnego w 64. minucie ustalił Patryk Stefański.

Zagłębie Sosnowiec - Polonia Bytom 0:2 (0:1)
(Sławomir Musiolik 44, Patryk Stefański 64 (k))
Zagłębie: Wojciech Fabisiak - Konrad Budek, Arkadiusz Najemski, Krzysztof Markowski, Jakub Pawlik - Dawid Ryndak, Igor Krzykowski, Wojciech Bała, Sebastian Milewski, Konrad Michalak - Michał Fidziukiewicz.
Polonia: Matko Perdijić - Daniel Barbus (63 Wojciech Jurek), Marek Szyndrowski, Peter Basista, Przemysław Szkatuła - Piotr Ceglarz (50 Patryk Stefański), Mateusz Słodowy, Michał Chrabąszcz (70 Marcin Lachowski), Krzysztof Zaremba, Sławomir Musiolik (58 Kamil Włodyka) - Adam Varadi.

Trzy godziny wcześniej pierwszoligowy skład Zagłębia zremisował ze swoim ligowym rywalem - GKS-em Tychy 2:2. Pierwsza odsłona zakończyła się bez bramek. Na początku drugiej połowy na prowadzenie wyszli tyszanie po bramce Jakuba Świerczoka. Aż trzy gole kibice zobaczyli w ostatnich 11 minutach gry.

Do remisu doprowadził Martin Pribula, ale w 86. minucie nowy piłkarz GKS-u - Remigiusz Szywacz trafił na 2:1. W doliczonym czasie gry  bramkę na 2:2 z rzutu karnego zdobył kapitan Zagłębia Sebastian Dudek. W tyskiej drużynie sprawdzany był 23-letni pomocnik Marcin Flis z Piasta Gliwice.

Zagłębie Sosnowiec - GKS Tychy 2:2 (0:0)
(Martin Pribula 79, Sebastian Dudek 90 (k) - Jakub Świerczok 47, Remigiusz Szywacz 86)
Zagłębie: Jakub Szumski - Marcin Sierczyński, Kamil Wiktorski, Łukasz Bogusławski, Żarko Udovićić - Robert Bartczak, Łukasz Matusiak, Sebastian Dudek, Tomasz Nowak, Martin Pribula - Wojciech Łuczak.
GKS Tychy: Paweł Florek - Mateusz Grzybek, Tomasz Boczek, Daniel Tanżyna, Marcin Flis (64 Maciej Mańka) - Mateusz Mączyński (46 Dawid Błanik), Mateusz Bukowiec (46 Daniel Mikołajewski), Eugen Zasavițchi (74 Seweryn Gancarczyk), Łukasz Grzeszczyk, Marcin Radzewicz (12 Emmanuel Sarki, 67 Remigiusz Szywacz) - Jakub Świerczok (64 Erik Törnros).

Takim samym rezultatem zakończył się rozegrany w Czechowicach-Dziedzicach sparing I-ligowego Podbeskidzie Bielsko-Biała z liderem II ligi - Rakowem Częstochowa. Dla Rakowa był to także pierwszy z dwóch sobotnich sparingów. Prowadzenie "Góralom" w 24. minucie zapewnił Szymon Lewicki. Gdy na kwadrans przed końcem na 2:0 podwyższył Damian Chmiel wydawało się, że wygrają I-ligowcy z Bielska-Białej. Tymczasem ambitni częstochowianie zdołali odrobić straty. Najpierw z karnego gola kontaktowego strzelił Rafał Figiel, a w ostatniej chwili remis uratował Tomas Petrasek.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Raków Częstochowa 2:2 (1:0)
(Szymon Lewicki 24, Damian Chmiel 74 - Rafał Figiel 83 (k), Tomas Petrasek 90)
Podbeskidzie: Rafał Leszczyński (46 Gustavo Busatto) - Robert Gumny (46 Łukasz Zakrzewski), Jozef Piacek (46 Mikołaj Gibas), Mariusz Magiera (46 Mariusz Malec), Paweł Moskwik (46 Bartosz Jaroch) - Konrad Gutowski (46 Damian Chmiel), Szymon Szymański, Tomasz Podgórski (46 Maciej Felsch), Lubosz Kolar (13 Peter Sladek), Łukasz Sierpina (46 Jozef Dolny) - Szymon Lewicki (46 Robert Demjan).
Raków: Kamil Czapla - Łukasz Góra, Tomas Petrasek, Łukasz Sołowiej, Rafał Figiel, Tomasz Margol (81 Lukas Duriska), Przemysław Oziębała, Piotr Malinowski (81 Adam Mesjasz), Tomasz Wróbel (81 Peter Mazan), Filip Kowalczyk (81 Przemysław Mizgała), Tomasz Płonka.

Po południu podopieczni Marka Papszuna w częstochowskich derbach wygrali 1:0 z trzecioligową Skrą. Zwycięską bramkę strzelił w 22. minucie Kamila Wojtyra. W Skrze Częstochowa testowany był 20-letni napastnik Rozwoju Katowice - Andrzej Piecuch.

Raków Częstochowa - Skra Częstochowa 1:0 (1:0)
(Kamil Wojtyra 22)
Raków: Mateusz Lis - Łukasz Ocimek (30 Krzysztof Małolepszy), Lukáš Ďuriška, Jakub Łabojko, Łukasz Kmieć, Kamil Wojtyra, Peter Mazan, Alan Jaworski (30 zawodnik testowany), Łukasz Siedlik (70 Alan Jaworski), Przemysław Mizgała (81 Łukasz Ocimek), Adam Mesjasz.
Skra: Kamil Kosut (46 Rafał Kotecki) - Oktawian Obuchowski (68 Kamil Witkowski), Piotr Mastalerz, Adrian Błaszkiewicz, Konrad Gerega, Adrian Musiał (68 Łukasz Kowalczyk), Adam Olejnik, Dawid Niedbała, Patryk Mularczyk, Przemysław Sawicki (65 Andrzej Piecuch), Piotr Nocoń (48 Damian Nowak).

W sobotę dwa mecze kontrolne rozegrał także Rozwój Katowice. Najpierw podopieczni Tadeusza Krawca w derbowym spotkaniu zremisowali 1:1 z III-ligowym BKS-em Stal B-B. Do przerwy bielszczanie prowadzili 1:0 po golu Kamila Karcza z 29. minuty. Wyrównał doświadczony Grzegorz Fonfara po godzinie gry.

Katowiczanie mogli wygrać, gdyby w 35. minucie Bartosz Sobotka wykorzystał rzut karny, który obronił bramkarz BKS-u - Krzysztof Kozik. W drugim sparingu Rozwój zdemolował III-ligową Unię Tarnów 4:0. Hattrickiem w tym spotkaniu popisał się Dawid Przezak -  w tym dwie bramki z rzutów karnych. Czwarte trafienie było autorstwa Daniela Kamińskiego.

Rozwój Katowice - BKS Stal Bielsko-Biała 1:1 (0:1)
Grzegorz Fonfara 58 - Kamil Karcz 29
Rozwój: Bartosz Gocyk - Damian Mielnik, Michał Czekaj, Sebastian Murawski, Marcin Kowalski - zawodnik testowany, Grzegorz Fonfara, Sebastian Szczepański, Michał Trąbka, Bartosz Sobotka - Damian Kowalczyk. Grali także: Grzegorz Marszalik, Filip Kozłowski, Dawid Przezak, Bartosz Jaroszek.
BKS Stal: Krzysztof Damian Kozik (57 Bartosz Poloczek) - Bartosz Iskrzycki (55 Kacper Będzieszak), Ariel Dzionsko (55 Kacper Prokopów), Konrad Kareta, Damian Zdolski (75 Bartosz Iskrzycki), Seweryn Caputa (67 Aleksander Chmielewski), Mariusz Sobala, Kamil Karcz (57 Marcin Czaicki), Kamil Bezak (52 Damian Szczęsny), Aleksander Chmielewski (52 Łukasz Radomski), Artur Pląskowski (57 Marcin Wróbel).

Rozwój Katowice - Unia Tarnów 4:0
(Dawid Przezak (trzy, dwie z rzutów karnych), Daniel Kamiński)
Rozwój: Bartosz Soliński - Wojciech Król, Łukasz Kopczyk, Przemysław Gałecki, Piotr Barwiński - Filip Kozłowski, Bartosz Jaroszek, Michał Płonka, Bartosz Marchewka, Grzegorz Marszalik - Dawid Przezak. Grali także: Fabian Wlaź, Kamil Adamczyk, Daniel Kamiński, Daniel Kaletka, Damian Starowicz.

II-ligowy ROW 1964 Rybnik przegrał w sparingu 0:2 z III-ligowym beniaminkiem Unią Turza Śląska. Bramki dla podopiecznych Piotra Haudera strzelili Paweł Polak w 43. minucie oraz najbardziej doświadczony Dariusz Pawlusiński na cztery minuty przed końcem z rzutu karnego. Co ciekawe, ten pierwszy, to były gracz Unii, który wraca do Turzy Śląskiej z... Rybnika, gdzie w rundzie jesiennej II ligi zagrał w 14. meczach w barwach ROW-u.

ROW 1964 Rybnik - Unia Turza Śląska 0:2 (0:1)
Paweł Polak 43, Dariusz Pawlusiński 86 (k)
ROW 1964: Daniel Kajzer (Kacper Rosa) - Jan Janik, Dawid Bober (Tomasz Balul), Marián Jarabica, Dawid Gojny (Sebastian Siwek), Dominik Budzik (Dawid Kalisz, Damian Koleczko), Szymon Jary (Mariusz Muszalik), Mariusz Zganiacz (Damian Gorzawski), Paweł Jaroszewski (Szymon Popiela), Przemysław Brychlik (Marek Gładkowski), Sebastian Musiolik (Kamil Spratek, Dawid Drozdowski).
Unia Turza: Dawid Fugiel (76 Karol Wacławiec) - Piotr Glenc (46 Piotr Szymiczek), Krystian Dudała, Kamil Kuczok, Dawid Pawlusiński (80 Jan Chlebik), Dariusz Pawlusiński, Paweł Staniczek (60 Szymon Gałecki), Bartłomiej Sikorski, Mateusz Sitnik, Paweł Polak (46 Marcin Zarychta), Dawid Hanzel (60 Jonatan Domin).

Na tydzień przed wznowieniem pierwszoligowych rozgrywek nie najlepiej wypadł ostateczny sprawdzian piłkarzy GKS-u Katowice, którzy przegrali na Bukowej ze swoim ligowym rywalem - Chrobrym Głogów. W 44. minucie efektownym strzałem z rzutu wolnego popisał się Mateusz Machaj, który zapewnił gościom z Dolnego Śląska skromną wygraną. W II połowie zespół Jerzego Brzęczka usilnie dążył do wyrównania, ale ta sztuka mu się nie udała.

GKS Katowice - Chrobry Głogów 0:1 (0:1)
(Mateusz Machaj 45)
GKS K-ce: Mateusz Abramowicz - Alan Czerwiński, Mateusz Kamiński, Tomasz Wisio, Dawid Abramowicz - Tomasz Foszmańczyk, Bartłomiej Kalinkowski, Łukasz Zejdler, Armin Ćerimagić (46 Andreja Prokić), Kamil Jóźwiak - Mikołaj Lebedyński (46 Grzegorz Goncerz). Grali także: Sebastian Nowak, Paweł Szołtys, Igor Sapała, Damian Garbacik, Łukasz Pielorz, Adrian Frańczak.
Chrobry: Anatoli Gospodinow - Michał Ilków-Gołąb, Michał Michalec (12 Seweryn Michalski), Mateusz Wieteska, Ariel Wawszczyk (77 Karol Hodowany) - Karol Danielak (75 Łukasz Szczepaniak), Maciej Kona (66 Sebastian Bonecki), Marcel Gąsior (68 Michał Pawlik), Mateusz Machaj (75 Bartosz Machaj), Łukasz Szczepaniak (46 Serhij Napołow) - Paweł Wojciechowski (77 Konrad Kaczmarek).

Jak już wcześniej informowaliśmy:(http://sportowasilesia.pl/pilka-nozna/1-liga/item/915-remis-gornika-z-czechami-tuz-przed-startem-i-ligi.html) w piątek Górnik Zabrze w swoim ostatnim sprawdzianie przed startem I ligi, zremisował 1:1 z czeskim II-ligowcem- Fotbal Trziniec.

Górnik Zabrze - Fotbal Trzinec 1:1 (0:1)
(Dawid Plizga 51 (k) - Matej Iżvolt 39)
Górnik: Tomasz Loska - Adam Danch, Bartosz Kopacz, Dani Suarez (84 Ołeksandr Szeweluchin), Rafał Kosznik - Dawid Plizga (64 Łukasz Wolsztyński), Szymon Matuszek, Maciej Ambrosiewicz (55 Denis Janczo), Igor Angulo (74 Marcin Urynowicz),  Sandi Arcon - David Ledecky (82 Rafał Kurzawa).
Trzinec: Lukas Palecek - Michal Strziż (70 Petr Joukl), Jirzi Janościn (60 Simon Sumbera), Martin Janosík, Imrich Bedecs, Marek Celustka, Darijo Kristo, Martin Motyćka, Stanislav Vávra (46 Petr Hosek; 82 Rene Dedić), Mikk Reintam, Matej Iżvolt (70 Tomas Benetka).

źródło: inf. własna / 90minut.pl