Ruch Chorzów może wrócić do 1 ligi. Szanse na spadki z ekstraklasy Wyróżniony

Ruch Chorzów może wrócić do 1 ligi. Szanse na spadki z ekstraklasy

Najbardziej prestiżowe rozgrywki w Polsce postawiły przed „Niebieskimi” szereg nowych wyzwań, z którymi muszą sobie radzić chorzowianie, jeśli marzą o pozostaniu w gronie 18. najlepszych drużyn w kraju. Przyglądamy się, czy Ruch Chorzów powinien mieć obawy, że może spaść do pierwszej ligi, a także analizujemy sytuacje innych drużyn pod tym kątem.

Ruch Chorzów może wrócić do 1 ligi. Szanse na spadki z ekstraklasy

Miniony sezon 2022/2023 był dla Ruchu Chorzów bardzo udany, ponieważ po kilku latach nieobecności w Ekstraklasie i występach w niższych klasach rozgrywkowych, 14-krotny mistrz Polski powrócił do elity i bezpośrednio awansował do Ekstraklasy. Najbardziej prestiżowe rozgrywki w Polsce postawiły przed „Niebieskimi” szereg nowych wyzwań, z którymi muszą sobie radzić chorzowianie, jeśli marzą o pozostaniu w gronie 18. najlepszych drużyn w kraju. Przyglądamy się, czy Ruch Chorzów powinien mieć obawy, że może spaść do pierwszej ligi, a także analizujemy sytuacje innych drużyn pod tym kątem.

Ruch Chorzów w Ekstraklasie - obecna pozycja

Po kilku latach odbudowy i wyprowadzeniu sytuacji klubu na prostą Ruch Chorzów dostąpił tego zaszczytu i powrócił do Ekstraklasy, notując bezpośredni awans. Choć zdaniem obserwatorów „Niebiescy” nie byli kandydatem numer jeden, to pokazali, że pieniądze na boisku nie grają kluczowej roli i zameldowali się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Nie jest tajemnicą, że w Ekstraklasie Ruch Chorzów jest klubem z jednym z najniższych budżetów w lidze, więc ma spore ograniczenia, choćby w kompletowaniu kadry zawodniczej. Zderzenie z Ekstraklasą dla chorzowian nie było łatwe, ponieważ od pierwszych kolejek w sezonie 23/24 plasowali się w dolnych rejonach tabeli. Po piętnastu rozegranych spotkaniach Ruch Chorzów znajduje się na przedostatniej pozycji w tabeli z dorobkiem dziewięciu punktów, a do bezpiecznej pozycji, która zapewnia utrzymanie, traci sześć oczek. W obliczu słabych wyników władze klubu podjęły decyzję o zmianie na ławce trenerskiej. Ruch Chorzów rozstał się z autorem awansu do Ekstraklasy trenerem Jarosławem Skrobaczem, którego zastąpił dotychczasowy asystent Jan Woś.

Czy Ruch Chorzów ma szansę utrzymać się w Ekstraklasie?

W sezonie 22/23 Ruch Chorzów musiał mierzyć się z wyzwaniami organizacyjnymi. Ze względu na demontaż masztów oświetleniowych na stadionie przy ul. Cichej 6, Ruch Chorzów musiał rozgrywać swoje mecze na stadionie w Gliwicach. To nie przeszkodziło, aby wywalczyć awans ligę wyżej i grać przy komplecie publiczności. Początek nowego sezonu „Niebiescy” także zaczęli na stadionie Piasta, lecz powrócili do Chorzowa i swoje mecze rozgrywają na Stadionie Śląskim. To z pewnością duże wydarzenie i gra we własnym mieście może zwiększyć szansę na utrzymanie w Ekstraklasie. Tym bardziej przy 30-tysięcznej publice!

Strata Ruchu Chorzów do bezpiecznych pozycji nie jest kolosalna, a kluczowa będzie runda wiosenna. Ruch musi dobrze przepracować zimowy okres przygotowawczy, wzmocnić swój skład i powalczyć o pozostanie w Ekstraklasie. Sytuacja na dole tabeli z pewnością będzie ważyć się do samego końca. Na dziś Ruch Chorzów obok pozostałych beniaminków, a więc Puszczy Niepołomice i ŁKS-u Łódź jest jednym z kandydatów do spadku.

Awans do Ekstraklasy - kto może awansować z 1 ligi?

Duże emocje towarzyszą kibicom śledzącym poczynania w Fortuna 1. Lidze, ponieważ do ekstraklasy awansują trzy zespoły. Tam chętnych do awansu jest spore grono, tym bardziej że można dostąpić tego zaszczytu przez baraże, plasując się na miejscach 3-6. Na dziś wśród głównych kandydatów do awansu wymienia się takie zespoły jak: Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Arka Gdynia, Miedź Legnica, czy Górnik Łęczna. Poprzedni sezon dobitnie pokazał, że pieniądze na boisku nie grają, a wielkość budżetu płac nie zawsze zagwarantuje wynik sportowy w postaci awansu. Sytuacja na pierwszoligowych boiskach jest niezwykle ciekawa, a typy na awans do ekstraklasy potrafią być zaskakujące! Kto awansuje do ekstraklasy? Tego dowiemy się na przełomie maja i czerwca!

Spadki w Ekstraklasie - kto spadnie w sezonie 2023/24?

Po awansie do Ekstraklasy niełatwą przeprawę w najwyższej klasie rozgrywkowej mają beniaminkowie. Sezon 2023/2024 dobitnie to pokazuje, ponieważ po 15. rozegranych meczach w dużych tarapatach znajdują się: ŁKS Łódź, Puszcza Niepołomice i Ruch Chorzów. Eksperci zajmujący się polską piłką nożną skazują na pożarcie wspomniane drużyny i typują, że spadną z Ekstraklasy. Jak pokazuje tabela takie zespoły jak: Warta Poznań, Cracovia, czy Stal Mielec również muszą mieć się na baczności, aby podołać zadaniu, jakim jest utrzymanie w Ekstraklasie.

Kto wygra Ekstraklasę?

Rywalizacja w Ekstraklasie co roku wiążę się z walką o mistrzostwo Polski. Tam zainteresowanych jest wielu, ponieważ zajęcie pierwszego miejsca wiąże się z zapisaniem się na kartach historii, ale przede wszystkim z udziałem w eliminacjach Champions League. Oczywiście na wygranie Ekstraklasy ochotę mają zespoły, które na przestrzeni ostatnich sezonów walczyły o TOP3, a więc: Lech Poznań, Raków Częstochowa, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin. Nie można zapominać o rewelacyjnie spisujących się w rundzie jesiennej sezonu 2023/2024 drużynach, czyli Jagiellonii Białystok oraz Śląsku Wrocław, które z pewnością będą chciały namieszać w czołówce. Atutem drużyn z Białegostoku i Wrocławia w walce o wygranie Ekstraklasy jest to, że mogą skoncentrować się wyłącznie na rozgrywkach ligowych, ponieważ w porównaniu z Legią, czy Rakowem nie rywalizują w europejskich pucharach. To pewne! W sezonie 2023/2024 będzie ciekawie zarówno w walce o mistrzostwo Polski, jak i o awanse w ekstraklasie.

 

Artykuł sponsorowany

 

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami