Lider z Bytomia – podsumowanie rundy jesiennej grupy I Haiz IV ligi

Źródło: szombierkibytom.com Źródło: szombierkibytom.com

Wiadomo było, że jeden z dwójki bytomskich czwartoligowców powalczy o prawo gry w barażach o awans do III ligi. Po rundzie jesiennej bliżej tego celu są występujące w grupie I Szombierki.

Zespół trenera Radosława Osadnika zasłużenie zajmuje pozycję lidera na półmetku rozgrywek. Jesienią bytomianie doznali tylko jednej porażki. Pogromcą drużyny Szombierek okazał się RKS Grodziec, który wygrał starcie z liderem 3:0 po klasycznym hat-tricki Kamila Zalewskiego. Ta przegrana nie miała jednak wpływu na pozycję zespołu z Bytomia. Wydaje się, że kluczem do sukcesu zielono-białych była świetna gra w defensywie. Stracili oni zaledwie osiem goli. W ośmiu z 15 rozegranych jesienią spotkań Szombierki nie straciły gola. W połowie sezonu bytomianie mają cztery punkty przewagi nad Ruchem Radzionków i wiosną powalczą zapewne o utrzymanie tego dystansu.

Na drugim miejscu rundę jesienną zakończyły popularne „Cidry”. Początek sezonu nie zwiastował tego, że zespół z Radzionkowa będzie w stanie zameldować się w czołówce tabeli. Po pięciu kolejkach podopieczni trenera Kamila Rakoczego mieli na swoim koncie tylko pięć punktów. Później jednak wygrali pięć spotkań z rzędu i zaczęli sukcesywnie odrabiać straty. Gdy na początku listopada pokonali Śląsk Świętochłowice 2:0 wspięli się na pozycję wicelidera. Nie wiadomo jednak na co drużynę Ruchu stać będzie wiosną. Mówił o tym w wywiadzie na oficjalnej stronie klubu prezes Marcin Wąsiak.

Niestety zmiany w drużynie będą musiały nastąpić. Niestety, bo bardziej musimy myśleć o odchudzeniu kadry, niż o sprowadzaniu nowych piłkarzy. Kilku zawodników będzie musiało odejść, a zgryz mój i trenerów jest taki, by zrobić to tak, aby jakość drużyny na tym możliwie jak najmniej ucierpiała. Bo trochę ucierpi ona na pewno. Determinuje to przede wszystkim właśnie nasza sytuacja ekonomiczna. Nie jest to tajemnicą, że w ostatnim czasie wpadliśmy w pewne kłopoty finansowe, i jedyna droga do wyjścia z nich to zmniejszenie liczebności kadry. Ilość zawodników w kadrze na pewno ma duży wpływ na siłę drużyny. Rozmawiamy o tym już długo, ale dziś jeszcze nie czas, by wskazać nazwiska piłkarzy, którzy nas opuszczą. Mam nadzieję, że uda się to zrobić w taki sposób, by wiosną ta drużyna mogła zrealizować zakładane cele – powiedział sternik klubu z Radzionkowa.

Udaną końcówkę rundy zanotowali piłkarze Polonii Łaziska Górne. Dzięki temu poloniści zdołali awansować na piąte miejsce w tabeli. Udaną jesień ma za sobą beniaminek Haiz IV ligi ze Świętochłowic. Zespół trenera Janusza Kluge był z pewnością rewelacją pierwszej części sezonu. Przez długi czas Śląsk, jako jedyny, dotrzymywał kroku rozpędzonym Szombierkom. Pod koniec zespół ze Świętochłowic dostał zadyszki, w efekcie której spadł siódme miejsce w tabeli. Kibice Śląska mają jednak powody do satysfakcji.

Prawdziwą huśtawkę nastrojów przeżyli jesienią kibice Gwarka Ornontowice. Początek rozgrywek był w wykonaniu zespołu prowadzonego wówczas przez trenera Wojciecha Osyrę. Gwarek po siedmiu kolejkach miał na swoim koncie zaledwie siedem punktów i widmo spadku do "okręgówki" poważnie zaczęło zaglądać mu w oczy. Działacze klubu doszli do wniosku, że konieczna jest zmiana na stanowisku szkoleniowca. Długo nie musieli szukać, bo w Gliwicach kilka dni wcześniej zrezygnowano z Dariusza Wdowczyka. Razem z nim z klubu odeszli pozostali członkowie sztabu szkoleniowego. Był wśród nich Marcin Domagała. To jemu złożyli propozycję pracy działacze z Ornontowic. I chyba nie żałują, bo po przyjściu nowego trenera zespół zaczął regularnie zdobywać punkty. W kolejnych ośmiu spotkaniach zapisał do swojego dorobku kolejnych 16 oczek co zapewniło im spokojną zimę oraz spory niedosyt.

"Łyk" statystyki:
Najwyższe zwycięstwa: Sarmacja Będzin – Raków II Częstochowa 8:1, Ruch Radzionków – Piast II Gliwice 7:0, Raków II Częstochowa – Sparta Lubliniec 7:0, MKS Myszków – Raków II Częstochowa 7:0, RKS Grodziec – Piast II Gliwice 7:1, Polonia Łaziska Górne – Piast II Gliwice 6:1, Raków II Częstochowa – Gwarek Ornontowice 6:1, Sparta Lubliniec – Śląsk Świętochłowice 1:6.

Najwięcej goli w meczu: Piast II Gliwice – Sparta Lubliniec 8:4, Piast II Gliwice – Szczakowianka Jaworzno 8:4, Raków II Częstochowa – Warta Zawiercie 3:8, Sarmacja Będzin – Raków II Częstochowa 8:1, RKS Grodziec – MKS Myszków 5:3, RKS Grodziec – Piast II Gliwice 7:1.

Najwięcej zwycięstw: 11 – Szombierki Bytom, 10 – Ruch Radzionków, 9 – Przemsza Siewierz, 8 – Sarmacja Będzin i Polonia Łaziska Górne.

Najwięcej porażek: 11 – Szczakowianka Jaworzno, 10 – Sparta Lubliniec i Piast II Gliwice.

Najwięcej remisów: 3 – Szombierki Bytom, Sarmacja Będzin, Polonia Łaziska Górne, Polonia Poraj, Śląsk Świętochłowice, RKS Grodziec i Szczakowianka Jaworzno.

Najlepsi strzelcy:

15 goli - Robert Wojsyk (Ruch Radzionków)
14 - Piotr Andrzejewski (MKS Myszków) i Kamil Zalewski (RKS Grodziec)
11 - Piotr Spende (Piast II Gliwice)
9 - Mateusz Mazurek (Polonia Łaziska Górne)
8 - Bogusław Borowiec (Sparta Lubliniec), Tomasz Kasprzyk (Gwarek Ornontowice), Michał Mąka (Warta Zawiercie), Patryk Mendela (Polonia Poraj).

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami