Wybieramy rakietę do badmintona dla początkującego gracza

Wybieramy rakietę do badmintona dla początkującego gracza

W sklepach można znaleźć pełną paletę rakiet do badmintona. Jaki model najlepiej sprawdzi się dla początkującego gracza?

Badminton to gra, która polega na odbijaniu lotki przez siatkę przez dwóch lub czterech zawodników. Kometka, ponieważ również tak określa się badminton, jest popularnym sportem również w Polsce. Podstawowy sprzęt wymagany do gry to rakiety do badmintona oraz lotka. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając rakietę na start?

Jakiej rakiety do badmintona potrzebuje początkujący zawodnik?

Szeroki asortyment różnych modeli rakietek do badmintona może zawrócić w głowie każdemu początkującemu zawodnikowi. W związku z tym często pojawia się pytanie – co wybrać, aby gra była komfortowa, skuteczna i satysfakcjonująca?

Parametry określające rakiety do badmintona:

 • ciężar
 • balans
 • flex – sztywność/elastyczność
 • kształt głowicy
 • rączka

Eksperci wskazują, że rakieta do badmintona dla początkującego gracza powinna przede wszystkim cechować się średnim ciężarem, zrównoważonym balansem, większa elastycznością oraz kwadratową głowicą.

Takie uniwersalne rakiety pozwalają na wypracowanie odpowiedniego stylu gry. Dodatkowo, na podstawie własnych doświadczeń gracz może łatwiej dobrać następny model, który będzie indywidualnie dopasowany do jego wymagań.

Co dokładnie kryje się pod powyższymi parametrami określającymi paletki do badmintona?

 

Ciężar

To jeden z podstawowych parametrów, który ma wpływ na wygodę oraz na skuteczność gry w badmintona. Aktualnie producenci rakiet do badmintona najczęściej stosują oznaczenia według skali Yonex: 

 • 1U – 95-100 g – rakietka ciężka
 • 2U – 90-94 g – rakietka ciężka
 • 3U – 85-89 g – rakietka uniwersalna
 • 4U – 80-84 g – rakietka uniwersalna
 • 5U – 75-79 g – rakietka bardzo lekka
 • 6U – 70-74 g – rakietka bardzo lekka

 Lekka rakietka jest łatwiejsza w manewrowaniu, lecz wymaga więcej siły, aby dać mocne uderzenie. Ciężka przeciwnie – jest mniej zwrotna, ale daje mocniejsze uderzenia. Bardziej meczy też ręce podczas gry.

Wielu początkujących graczy popełnia błąd i poszukuje bardzo lekkiej rakietki do badmintona. Warto jednak skupić się na tych o średniej, uniwersalnej wadze, na przykład 3U.

 

Balans

Balans jest parametrem odnoszącym się do środka ciężkości rakiety do badmintona. Jest on podawany w odniesieniu do początku jej rączki. Wobec tego rakietka może posiadać:

 • balans na głowicę – daje mocniejsze uderzenia, ale jest gorsza w manewrowaniu
 • balans zrównoważony – daje optymalne połączenie mocy i zwrotności
 • balans na rączkę – rakietka wydaje się lżejsza, jest zwrotna, ale ma mniej mocy

 

Flex

Ten parametr odnosi się do elastyczności lub sztywności rakietki do badmintona.

Rakiety elastyczne łatwiej się odkształcają, ponieważ absorbują więcej energii z uderzenia. Wobec tego pozwalają na uzyskanie mniejszej siły uderzenia, ale także dają nieco słabszą kontrolę. Są polecane dla graczy początkujących.

Natomiast sztywne rakiety do badmintona umożliwiają bardziej precyzyjną grę, przy czym siła włożona w uderzenie musi być tak duża. Sztywne rakiety rekomendowane są dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy wolą ofensywny styl gry.

 

Kształt głowicy

Dzisiaj w sprzedaży znajdziemy rakietki o dwóch kształtach głowicy – owalne i kwadratowe (izometryczne).

Początkujący gracze powinni skupić się na kwadratowych rakietkach do badmintona, ponieważ dają większą powierzchnię odbicia, a także łatwiej wybaczają nieczyste uderzenia.

 

Rączka

Rączka, inaczej uchwyt czy grip to parametr, który odnosi się do grubości rączki w rakiecie.

Grubości oznaczane są symbolami od G1 do G5, czyli od najcieńszej do najgrubszej. Uniwersalny wybór to rakieta do badmintona o grubości G3. Gdy wahamy się między dwoma grubościami, warto zdecydować się na rakietkę o mniejszej grubości. Można dokupić do niej owijkę.

 

Gdzie kupić dobrą rakietę do badmintona?

Gdy do wyszukiwarki internetowej wpiszemy słowa takie jak „rakieta badminton”, możemy natychmiast zauważyć, że do wyboru jest wiele różnych modeli, które możemy kupić również przez internet.

Jeżeli szukasz dobrej rakietki do badmintona na start, sprawdź już teraz pełną ofertę sklepu internetowego Badmin.pl. To właśnie tam na kupujących czeka pełna gama różnych modeli rakiet do badmintona w bardzo atrakcyjnych cenach. Dodatkowo, sklep Badmin daje swoim klientom możliwość wypożyczenia rakiet do badmintona na testy!

Zatem wtedy, gdy chcesz kupić dobre paletki do badmintona, weź pod uwagę nasze porady. Razem z nimi znalezienie odpowiedniego modelu będzie jeszcze łatwiejsze!

 

Artykuł sponsorowany

 

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami