Nie żyje Andrzej Gowarzewski, twórca Piłkarskiej Encyklopedii Fuji, wspaniały historyk śląskiego futbolu

Nie żyje Andrzej Gowarzewski, twórca Piłkarskiej Encyklopedii Fuji, wspaniały historyk śląskiego futbolu

Wydawnictwo GiA poinformowało o śmierci Andrzeja Gowarzewskiego, twórcy jedynych w swoim rodzaju piłkarskich encyklopedii. Śląski dziennikarz miał 75 lat.

"Do ostatnich chwil pracował nad kolejnymi tomami serii. Żegnamy Mentora i Nauczyciela, ale także Szefa i Przyjaciela w jednej osobie" - napisano w komunikacie wydawnictwa GiA.

Andrzej Gowarzewski był pomysłodawcą i realizatorem idei pod nazwą encyklopedia piłkarska FUJI, Redakcja prowadzonego przez niego wydawnictwa GiA opracowała i wydała prawie 80 tytułów. Składały się na nią encyklopedia piłkarska, roczniki, ale też kolekcja klubów, a także monografie oraz albumy, najczęściej jubileuszowe, okazjonalne wydawnictwa.

Gowarzewski urodził się 19 lipca 1946 w Szopienicach, dzielnicy Katowic. Był dziennikarzem i historykiem sportu. Publikował m.in. w „Sporcie” oraz „Sportowcu”. W 1991 założył własne wydawnictwo, które wprowadziło na rynek zapoczątkowaną przez niego serię Encyklopedii piłkarskich Fuji. Wydał ponad 100 publikacji, głównie roczników, albumów i innych ksiąg o historii sportu.

Był wybitnym historykiem sportu, udowodnił wiele poddawanych w wątpliwość lub nieznanych faktów z przeszłości. Jako pierwszy ujawnił na przykład, że Ernest Wilimowski urodził się pod innym nazwiskiem.

– Chyba zawsze byłem świrem – przyznał kilka lat temu w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” Gowarzewski, który posiada unikalną bazę danych o prawie wszystkich ludziach polskiej piłki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami