Dlaczego Górnik 09 Mysłowice rozegrał jesienią tylko pięć spotkań w "okręgówce"?

Dlaczego Górnik 09 Mysłowice rozegrał jesienią tylko pięć spotkań w "okręgówce"?

Aż dziewięć z 15 spotkań rundy jesiennej z udziałem drużyny Górnika 09 Mysłowice w klasie okręgowej zostało odwołanych. Klubowi odebrana została licencji na grę w grupie katowicko-sosnowieckiej "okręgówki". Kibice śledzący rywalizację w tej grupie z zdziwieniem przyglądają się sytuacji mysłowickiej ekipy.

Po zakończeniu rundy jesiennej w oficjalnym komunikacie Komisji do spraw Rozgrywek Podokręgu Sosnowiec opublikowana została zweryfikowana tabela rundy jesiennej grupy katowicko-sosnowieckiej klasy okręgowej. Obejmuje ona tylko 15 drużyn. Poza klasyfikacją jest drużyna z Mysłowic, która przystąpiła do rywalizacji, ale rozegrała tylko pięć spotkań. Pozostałe zaplanowane mecze z udziałem Górnika 09 zostały odwołane. A zatem na półmetku rozgrywek tabela tej grupy wygląda następująco:

1.  Ruch II Chorzów 14 37 59-13
2.  Sparta Katowice 14 36 56-12
3.  AKS Mikołów 14 31 42-17
4.  GKS II Katowice 14 30 41-18
5.  CKS Czeladź 14 26 42-25
6.  Cyklon Rogoźnik 15 22 25-32
7.  Górnik Wojkowice 15 20 31-28
8.  Sarmacja Będzin 14 17 29-27
9.  Slavia Ruda Śląska 15 17 17-26
10.  Pogoń Imielin 14 17 23-27
11.  Niwy Brudzowice 15 16 18-34
12.  Siemianowiczanka 15 11 25-48
13.  Górnik Piaski 14 9 27-53
14.  MK Górnik Katowice 14 8 13-50
15.  RKS Grodziec 14 7 16-51

Co zatem z drużyną z Mysłowic? Genezy zawirowań w klubie i wokół niego należy doszukiwać się w wydarzeniach z lata bieżącego roku. Jak się okazuje miały one decydujący wpływ na to co dzieje się w Górniku 09, a także w rozgrywkach "okręgówki". 8 lipca doszło do wyborów nowego zarządu Klubu Sportowego Górnik 09 Mysłowice. Prezesem został Adam Kaczyński. Był to jego powrót do klubu po kilku miesiącach "rozłąki". Sześć dni później dotychczasowy prezes mysłowickiego klubu Mariusz Grząba złożył do Prokuratury Rejonowej w Mysłowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kaczyńskiego. Kwestionował w nim legalność wyborów nowego zarządu klubu. 27 lipca w Krajowym Rejestrze Sądowym jako prezes wpisany został Grząba. Dwa dni później, na podstawie aktualnego wypisu z KRS, Śląski Związek Piłki Nożnej zarejestrował go jako prezesa klubu z Mysłowic. Jednak już 5 sierpnia w KRS wykreślony z funkcji prezesa został Mariusz Grząba, a wpisany jako prezes ponownie Adam Kaczyński. 

Przepychanki wewnątrz klubu mają też przełożenie na jego funkcjonowanie. 10 sierpnia do Podokręgu Sosnowiec dotarło pismo podpisane przez Krzysztofa Ślązaka (na pieczątce widnieje on jako członek zarządu Górnik 09 Mysłowice) informujące o zaskarżeniu uchwał z 8 lipca do KRS i Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jednocześnie Górnik 09 wystąpił o przełożenie zaplanowanego na 13 sierpnia meczu premierowej kolejki nowego sezonu z Górnikiem Piaski. Wniosek ten został pozytywnie rozpatrzony przez Komisję do spraw Rozgrywek Podokręgu Sosnowiec. 16 sierpnia do siedziby Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach dotarło pismo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mysłowicach z informacją, że Górnik 09 Mysłowice nie ma prawa do korzystania z obiektu przy ul. Stadionowej. Po prostu klub nie zawarł z administratorem obiektu umowy najmu lub użyczenia. Jeszcze tego samego dnia klub został zobowiązany do przedstawienia do 19 sierpnia do godz. 12:00 dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z obiektu sportowego i poinformowany, że brak dokumentu będzie skutkował pozbawieniem licencji. W wyznaczonym terminie działacze mysłowickiego klubu przedłożyli w ŚlZPN umową na korzystanie w boiska... Slavii Ruda Śląska (od 18 sierpnia 2022 do 30 czerwca 2023). Dzięki temu zachowali licencję na grę w "okręgówce". Jednak już 23 sierpnia do związku wpłynęło pismo Slavii z informacją, że wypowiedziała ona umowę najmu swojego boiska Górnikowi 09 z miesięcznym okresem wypowiedzenia. 16 września działacze mysłowickiego klubu poinformowali związek o rezerwacji boiska przy Stadionie Śląskim w dniach 15 i 29 października oraz 12 listopada. Nie przedstawili jednak umowy najmu. 

Brak boiska sprawił, że zarząd Górnika 09 wystąpił z propozycją zmiany gospodarza meczu z drużyną Niwy Brudzowice. Komisja do spraw rozgrywek Podokręgu Sosnowiec nie wyraziła na to zgody. Mimo to mecz 6. kolejki rozegrany został na boisku w Brudzowicach. Jak się później okazało był to ostatni oficjalny mecz ekipy z Mysłowic w rundzie jesiennej. 22 września Komisja ds. licencji klubowych podjęła decyzję o zawieszeniu licencji KS Górnik 09 Mysłowice z dniem 24 września. W ślad za tym Komisja ds. rozrywek odwołała mecz z Spartą Katowice. Tydzień później Górnik 09 Mysłowice zwrócił się o wyznaczenie osoby do weryfikacji boiska w Gliwicach przy ul. Dzionkarzy 54. Weryfikator z Podokręgu Sosnowiec dokonał weryfikacji boiska w Gliwicach w obecności prezesa Kaczyńskiego, 5 października Komisja ds. rozgrywek Podokręgu Sosnowiec uznała boisko w Gliwicach przy ul. Dzionkarzy 54 jako niezdatne rozgrywania na nim spotkań na szczeblu klasy okręgowej. Kolejne mecze, w których mysłowiczanie mieli zmierzyć się z MK Górnikiem Katowice i rezerwami Ruchu Chorzów. 12 października Związkowa Komisja Odwoławcza Śląskiego Związku Piłki Nożnej odrzuciła odwołanie Górnika 09 Mysłowice dotyczące cofnięcia licencji na grę w "okręgówce". A to dało podstawę do odwołania kolejnych spotkań z Pogonią Imielin, CKS Czeladź, Sarmacją Będzin, rezerwami GKS-u Katowice i AKS-em Mikołów

8 listopada Górnik 09 Mysłowice złożył za pośrednictwem Związkowej Komisji Odwoławczej ŚlZPN skargę kasacyjną do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Do momentu wydania przez nią ostatecznego orzeczenia nierozgrane mecze przez mysłowicką drużynę nie mogą być zweryfikowane. 

 

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami