Spadek Polonii Bytom - wyniki 31. kolejki II ligi

Na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu wiadomo, że szeregi drugoligowców opuści Polonia Bytom. Spowodowała to jej porażka w Kołobrzegu. Nawet komplet zwycięstw w pozostałych meczach nie pozwoli polonistom opuścić strefy spadkowej.

Stało się to na co zanosiło się od dawna. Polonia od wielu miesięcy zajmowała ostatnią pozycję w tabeli. W Bytomiu kibice liczyli na cud. Ten się jednak nie zdarzył. Zespół trenera Andrzeja Orzeszka nie zdołał odrobić strat z rundy jesiennej i musi przełknąć gorycz degradacji. W spotkaniu z Kotwicą Bytomianie jedynego gola stracili po strzale Eryka Sobkowa, którego w poprzedniej rundzie mogliśmy oglądać w barwach GKS-u Katowice.

Kotwica Kołobrzeg - Polonia Bytom 1:0 (0:0)
1:0 - Sobków, 61 min.
Polonia: Michalak – Barbus, Słodowy, Janosik, Żmuda, Musiolik, Chrabąszcz, Varadi (84. Skrzypiński), Lachowski, Włodyka, Zaremba.

Niezwykle ważne zwycięstwo odnieśli piłkarze Rozwoju Katowice. Zespół trenera Tadeusza Krawca pokonał Olimpię Elbląg i utrzymał trzy punkty przewagi nad drużynami zagrożonymi spadkiem. W 41. minucie Michał Płonka podszedł do piłki ustawionej około 25 metrów od bramki Olimpii i precyzyjnym uderzeniem nad murem pokonał Kacpra Tułowieckiego. Był to drugi gol sprowadzonego zimą z Legionovii pomocnika w barwach Rozwoju.

- Fajnie, że udało nam się zdobyć trzy punkty z bardzo dobrym rywalem, który dużo gra piłką. Dużo kosztowały nas powroty do strefy obronnej. Zabrakło drugiej bramki, bo sytuacje ku temu były. Zabrakło zimnej krwi. Ten mecz można było zakończyć wcześniej, mieć więcej spokoju - mówił po meczu szkoleniowiec Rozwoju.

Rozwój Katowice - Olimpia Elbląg 1:0 (1:0)
1:0 – Płonka, 42 min.
Rozwój: Soliński – Mielnik, Czekaj, Murawski, Kowalski, Fonfara (75. Jaroszek), Płonka, Tabiś (46. Trąbka), Szczepański (59. Sobotka), Marszalik (90. Marchewka), Kowalczyk.

Najbliżej z śląskich drużyn utrzymania się na drugoligowym poziomie jest ROW 1964 Rybnik. W środę podopieczni trenera Piotra Piekarczyka wygrali z Legionovią Legionowo 5:1. Ostre strzelanie rybniczanie rozpoczęli w 23. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Pawła Jaroszewskiego znajdujący się w polu karnym Sebastian Musiolik nie trafił co prawda czysto głową, ale strzał nogą był już bezbłędny.

ROW poszedł za ciosem i kilkadziesiąt sekund później prowadził 2:0. Ponownie precyzyjnym dośrodkowaniem popisał się Jaroszewski, a bramkę strzałem głową zdobył Przemysław Brychlik. W 33. minucie rybniczanie podwyższyli prowadzenie na 3:0. Wydawało się, że gola zdobędzie Jan Janik, jednak obrońca ROW-u z kilku metrów strzelił prosto w bramkarza.

Na szczęście jego kolega Dominik Budzik był bardziej skuteczny i nie dał szans Łukaszowi Krzczukowi. W końcówce pierwszej połowy rybniczanie byli już chyba myślami w szatni, ponieważ dali się zaskoczyć w 44. minucie. Ładną akcją z prawej strony popisał się Paweł Garyga. Pomocnik gości podał do Krystiana Wójcika, a ten z bliskiej odległości bez problemów pokonał Kacpra Rosę.

W drugiej połowie kolejne trafienie zaliczył Brychlik, a wynik meczu strzałem z rzutu karnego ustalił Mariusz Zganiacz. ROW ma pięć punktów przewagi nad strefą spadkową.

ROW 1964 Rybnik - Legionovia 5:1 (3:1)
1:0 - Musiolik, 23 min.
2:0 - Brychlik, 25 min.
3:0 - Budzik, 34 min.
3:1 - Wójcik, 43 min.
4:1 - Brychlik, 61 min.
5:1 - Zganiacz, 72 min. (karny)
ROW: Rosa – Gojny, Jarabica, Jary, Janik, Jaroszewski (76. Koleczko), Spratek, Zganiacz (79. Muszalik),  Budzik (81. Gorzawski), Brychlik (79. Siwek), Musiolik.