IV liga przed startem sezonu 2016/17

IV ligi przed startem sezonu 2016/17 IV ligi przed startem sezonu 2016/17

W siedzibie Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach, dokonano wstępnego podziału drużyn IV ligowych na grupy, przed startem nowego sezonu 2016/17.

 W rozgrywkach o mistrzostwo IV ligi weźmie udział 36 drużyn, podzielonych na dwie grupy rozgrywkowe, po 18 zespołów każda. Aktualnie obowiązujący podział przedstawia się następująco:

Grupa I: Szombierki Bytom, Ruch II Chorzów, Piast II Gliwice i Grunwald Ruda Śląska - jako spadkowicze z III ligi oraz Gwarek Tarnowskie Góry, Ruch Radzionków, Sarmacja Będzin, RKS Grodziec, MKS Myszków, Polonia Poraj, GKS II Katowice, Przemsza Siewierz, Slavia Ruda Śląska, Concordia Knurów, Raków II Częstochowa, a także: Górnik Piaski, KS Panki, Warta Zawiercie - jako beniaminkowie awansujący z klas okręgowych.

Grupa II: LKS Bełk, LKS Czaniec i Podbeskidzie II Bielsko-Biała - jako spadkowicze z III ligi oraz Polonia Łaziska Górne, GKS Radziechowy-Wieprz, Drzewiarz Jasienica, Spójnia Landek, Iskra Pszczyna, GKS II Tychy, Granica Ruptawa, Krupiński Suszec, Szczakowianka Jaworzno, Unia Racibórz, Gwarek Ornontowice, a także Beskid 09 Skoczów, MKS Lędziny, Orzeł Mokre i Wilki Wilcza - jako beniaminkowie awansujący z klas okręgowych.

Inauguracja rundy jesiennej sezonu 2016/2017 w IV lidze zaplanowana została na 6 lub 13 sierpnia. Terminarz uwzględnia pełne 17 kolejek w tym roku i zakończy się odpowiednio 12 lub 19 listopada. Dwie z 17 serii zostały przewidziane do rozegrania w środy: 17 i 31 sierpnia. Pozostałe zostaną rozegrane w weekendy.

Ustalono także regulamin dotyczący awansów i spadków z IV ligi. Drużyny, które w nowych rozgrywkach zajmą 1. miejsca w każdej z grup rozegrają dwa mecze barażowe o III ligę. W przypadku rezygnacji z udziału w barażach o III ligę zespołu, który zajął 1. miejsce, awans automatycznie uzyska zespół z 1. miejsca z przeciwnej grupy.

Drużyny, które po zakończeniu sezonu 2016/2017 zajmą w swoich grupach cztery ostatnie miejsca: 15., 16., 17. i 18. spadają do właściwych klas okręgowych. Drużyny, które zajmą 14. miejsce w każdej z grup rozegrają dwa mecze barażowe o utrzymanie w IV lidze.  Liczba drużyn objętych spadkiem z IV ligi może jednak ulec zmianie w zależności od liczby drużyn spadających z III ligi (dotyczy tylko klubów Śląskiego Związku Piłki Nożnej - przyp. red.) lub wyższych klas rozgrywkowych. Przy spadku jednej drużyny z III ligi lub wyższych klas - z IV ligi spadają drużyny z 14. miejsc, a przy spadku dwóch drużyn z III ligi lub wyższych klas drużyny z 13. miejsc w IV lidze rozegrają baraż o utrzymanie itd. W kolejnym sezonie 2017/18 IV liga będzie składała się z dwóch grup po 16 zespołów każda.

Przedstawiciele wszystkich klubów biorących udział w nowym sezonie IV ligi, spotkają się 11 lipca w Katowicach, gdzie zatwierdzony zostanie ostateczny kształt obu grup, data rozpoczęcia rundy jesiennej oraz harmonogram poszczególnych kolejek.

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami