Widowisko na Bukowej: GieKSa zremisowała z Widzewem - wyniki 8. kolejki PKO BP Ekstraklasy Wyróżniony

GKS Katowice był bliski zwycięstwa nad Widzewem Łódź. Niestety w doliczonym czasie gry gościom udało się doprowadzić do wyrównania. Bezbarwny Górnik Zabrze przegrał zasłużenie z Motorem Lublin. Piast Gliwice tylko zremisował z Puszczą Niepołomice.

Na takie wydarzenie lubelscy kibice czekali od 23 maja 1992 roku, kiedy to Motor jeszcze na starym stadionie przy Alejach Zygmuntowskich wygrali 3:0 ze Śląskiem Wrocław. Teraz w roli pokonanych wystąpili piłkarze Górnika Zabrze. Beniaminek od początku ruszył do zdecydowanych ataków. Już w 6. minucie Bartosz Wolski z rzutu wolnego posłał piłkę tuż nad poprzeczką, a dwie minuty później, po ładnej akcji Senegalczyków Mbaye N’Diaye z Christopherem Simonem i dośrodkowaniu tego ostatniego główkował Samuel Mraz trafiając piłką w słupek, tuż przy jego spojeniu z poprzeczką.

Po zmianie stron gospodarze znów ruszyli z dużym impetem i już w 46. min główkował Mraz, ale Michał Szromnik udanie interweniował. Trzy minuty później nie miał jednak szans, kiedy ładnym, technicznym strzałem po ziemi Simon umieścił piłkę w samym rogu bramki. Po dwóch kolejnych minutach Motor mógł prowadzić 2:0, ale Mraz otrzymawszy podanie piętą od Ndiaye po raz drugi w tym meczu trafił w słupek, tym razem silnym strzałem zza linii pola karnego.

Motor Lublin - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)
1:0 - Simon, 49 min.
Górnik: Szromnik – Szala (85. Sanchez), Szcześniak, Josema, Janża, Ismaheel, Rasak, Hellebrand (79. Tobolik), Wojtuszek (66. Ambros), Podolski (85. Buksa), Zahović (66. Bakis).

Ciekawe widowisko stworzyli na Bukowej piłkarze GKS-u Katowice i Widzewa Łódź. Lepiej mecz zaczęli goście. W 13 minucie po dograniu Hilarego Gonga z prawej flanki do siatki trafił Imad Rondić. Dla Bośniaka to trzeci goli w sezonie. Gra toczyła się przy nieustannych opadach deszczu. GieKSa odpowiedziała Widzewowi tuż przed przerwą. W kapitalnym stylu: dwie bramki pozwolił jej odwróć wynik. Najpierw Bukową rozbudził Oskar Repka, wykorzystując szansę po wznowieniu z autu. Potem gości dobił Marcin Wasielewski. Piłka po jego strzale odbiła się od jednego z rywali i z tego powodu zmyliła interweniującego Rafała Gikiewicza.

Gdy wydawało się, że Widzew nie wywiezie z Katowic ani punktu, wtedy czyli w doliczonym czasie wynik na 2:2 ustalił Jakub Łukowski.

GKS Katowice - Widzew Łódź 2:2 (2:1)
0:1 - Rondić, 13 min.
1:1 - Repka, 38 min.
2:1 - Wasielewski, 42 min.
2:2 - Łukowski, 90 min.
GKS Katowice: Kudła - Wasielewski, Kuusk, Jędrych, Klemenz - Rogala (80. Czerwiński), Błąd (90. Marzec), Kowalczyk, Nowak (90. Arak), Repka - Bergier (73. Galan).

Spory zawód spotkał kibiców Piasta Gliwice. W pierwszej połowie meczu z Puszczą Niepołomice gospodarze mieli sporą przewagę, ale nie potrafili jej udokumentować golem. Na przerwę obie drużyny schodziły przy stanie 0:0, choć gościom udało się skierować piłkę do bramki. W 34 min po dograniu Dawida Abramowicza piłkę głową do siatki skierował Mateusz Radecki. Sędziowie po sprawdzeniu tej sytuacji na VAR-ze anulowali jednak gola z uwagi na spalonego.

W 66. minucie wątpliwości już nie było. Puszcza niespodziewanie objęła prowadzenie. Piotr Mroziński mierzonym strzałem lewą nogą z linii pola karnego pokonał Frantiska Placha. Goście nie nacieszyli się zbyt długo. Błąd popełnił Michalis Kossidis, pomagając sobie ręką w przyjęciu piłki. Sędzia po analizie VAR podyktował „jedenastkę”. Kewin Komar był o krok od obrony strzału Michała Chrapka z 11 metrów, ale jednak piłka pod jego brzuchem wpadła do siatki. W piątek minucie doliczonego czasu gry Piast powinien strzelić drugiego gola. Gospodarze wyszli z kontrą, ale podanie Damiana Kądziora do Szczepana Muchy znakomicie przerwał Jakub Serafin i uratował swój zespół przed porażką.

Piast Gliwice - Puszcza Niepołomice 1:1 (0:0)
0:1 - Mroziński, 66 min.
1:1 - Chrapek, 72 min. (karny)
Piast: Plach – Pyrka, Huk, Czerwiński, Drapiński (90. Mokwa) - Kądzior, Dziczek, Chrapek (77. Szczepański), Tomasiewicz (86. Mucha), Felix (77. Kostadinov) – Rosołek (77. Piasecki).