Rusza liga siatkarskich mistrzów świata. Jastrzębski Węgiel i GKS Katowice rozpoczynają grę w PlusLidze

Rusza liga siatkarskich mistrzów świata. Jastrzębski Węgiel i GKS Katowice rozpoczynają grę w PlusLidze

Po zdobyciu tytułu mistrzów świata siatkarze rozpoczynają sezon klubowy. W piątek (12 października) rusza sezon 2018/2019 PlusLigi. Górny Śląsk reprezentować będą dwie drużyny: Jastrzębski Węgiel i GKS Katowice.

Jastrzębski Węgiel
Latem w kadrze zespołu trenera Ferdinando de Giorgiego doszło do rewolucji. Z zespołem pożegnali się m. in. Wojciech Sobala, Damian Boruch, Jason de Rocco, Rodrigo Quiroga. Powodem sporych zmian było niezadowolenie włodarzy klubu z postawy w poprzednim sezonie. Teraz cel postawiony przed sztabem szkoleniowym oraz zawodnikami jest jasny – strefa medalowa. Patrząc na zmiany kadrowe przeprowadzone między sezonami cel taki wydaje się być możliwy do osiągnięcia. Do drużyny został zakontraktowany świeżo upieczony mistrz świata – Dawid Konarski, który już miał możliwość pracować z de Giorgim w Kędzierzynie-Koźlu oraz reprezentacji Polski, gdzie współpraca obu panów układała się wzorowo. Jego zmiennikiem będzie Jakub Bucki, który zwłaszcza w końcówce sezonu w BBTS-ie Bielsko-Biała pokazał się z dobrej strony. W dalszym ciągu podstawowym rozgrywającym pozostanie Lukas Kampa, którego zatrzymanie jest sporym sukcesem włodarzy klubu. Pomagać mu będzie Nikodem Wolański wracający do rodzimych rozgrywek po pobycie w Belgii. Na środku siatki pozostał Grzegorz Kosok wraz z Jakubem Turskim, a grono środkowych uzupełnił zaciąg z Lubina w osobach Piotra Haina oraz Dawida Guni.

Także na przyjęciu zaszły spore zmiany. Do Salvadora Hidalgo Olivy dołączyli reprezentant Niemiec Christian Fromm oraz Francji Julien Lyneel. To właśnie rywalizacja o miejsce w wyjściowej szóstce na tej pozycji wydaje się być najbardziej zacięta. Czwartym przyjmującym został Patryk Czyrniański. Skład uzupełnił Paweł Rusek, który wraz z Jakubem Popiwczakiem będzie tworzyć jeden z najmocniejszych duetów libero w lidze.

GKS Katowice
W katowickim zespole można mówić o stabilizacji. Przed rozpoczęciem rozgrywek w drużynie GKS-u doszło do niewielkich roszad kadrowych. Trener Piotr Gruszka poprowadzi katowicki zespół już trzeci sezon z rzędu. Jego asystentem będzie Grzegorz Słaby, a funkcję statystyka będzie pełnił Grzegorz Krystkiewicz. Żadnych zmian nie dokonano również na pozycji rozgrywającego. Ponownie postawiono na mieszankę młodości z doświadczeniem, bowiem kolejny sezon w klubie spędzi solidny Maciej Fijałek. Podstawowym rozgrywającym najprawdopodobniej będzie jednak 22-letni reprezentant Polski Marcin Komenda.

Drobne roszady nastąpiły z kolei na pozycji atakującego. Do bardzo dobrze spisującego się w ubiegłym sezonie Karola Butryna dołączył Bartosz Krzysiek, który wraz z AZS-em Częstochowa wygrał rywalizację w I lidze. Zastąpił on Dominika Witczaka, który zakończył sportową karierę. Nastąpiła także jedna zmiana wśród libero, za Adriana Stańczaka do drużyny przyszedł z Lechii Tomaszów Mazowiecki Dawid Ogórek. Karierę w klubie będzie kontynuował Bartosz Mariański.

Z drużyną pożegnali się Ukrainiec Serhij Kapelus oraz Kacper Stelmach. Nadal w GKS-ie grać będą Argentyńczyk Gonzalo Quiroga oraz Rafał Sobański. Dużym wzmocnieniem ma być sprowadzenie Belga Thomasa Rousseaux, który w ubiegłym sezonie występował w Indykpolu AZS-ie Olsztyn. Do klubu przyszedł także Dominik Depowski, który w ubiegłym sezonie bronił barw Asseco Resovii Rzeszów.
Dwóch nowych zawodników pojawiło się także na środku siatki. Na odejście z GKS-u zdecydowali się Paweł Pietraszko oraz Tomasz Kalembka. Z kolei w drużynie pozostali Bartłomiej Krulicki i Emanuel Kohut. Katowiczanie pozyskali Wojciecha Sobalę, który w ubiegłym roku grał w drużynie Jastrzębskiego Węgla. Z ligi francuskiej do PlusLigi powrócił utalentowany Dawid Woch.

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami