Diamenty Polskiej Ligi Siatkówki rozdane

Diamenty Polskiej Ligi Siatkówki rozdane

Wyjątkowy sezon ligowy 2022/2023 zakończyła Gala Polskiej Ligi Siatkówki. Przyznano kolejne Diamenty PLS, a kibice poznali najlepszą siatkarkę i siatkarza sezonu Tauron Ligi, PlusLigi i Tauron 1. Ligi. Nie zabrakło także odkryć sezonu, wyróżnień dla najlepszych obcokrajowców i trenerów.

– Dziękuje bardzo za wybranie mnie najlepszym graczem sezonu. Dziękuję mojemu klubowi za zaufanie, chłopakom z drużyny, dzięki którym tu jestem, sztabowi i całej administracji klubu. A szczególnie Stephenowi Boyerowi za pożyczenie mi garnituru na galę, inaczej nie miałbym jak przyjść – mówił Tomasz Fornal, najlepszy siatkarz PlusLigi rozgrywek 2022/2023.

W tym roku nagrody dotyczyły rozgrywek 2022/2023, w których szczególnie panowie mają wyjątkowe powody do dumy – przypomnijmy, że dwie polskie drużyny zagrały w wielkim finale Champions League w Turynie, a spotkanie śledziło na żywo w telewizji ponad 1,3 miliona kibiców, co jest rekordem klubowej siatkówki w Polsacie!

– Pragniemy, by gala najlepszej ligowej siatkówki na stałe wkomponowała się w tradycję naszego środowiska i każdego roku była okazją do zgromadzenia najlepszych z najlepszych. To także doskonała okazja do wyróżnienia naszych partnerów biznesowych, bez których rozwój rozgrywek nie byłby możliwy. Dysponujemy w tym momencie wspaniałym potencjałem sportowym, zrobimy teraz wszystko, by nasze mecze były jeszcze lepszymi i bardziej atrakcyjnymi widowiskami – podkreśla Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.

W trakcie Gali wręczone zostały kolejne Diamenty PLS oraz Złote Odznaki PLS, ogłoszone były także wyniki głosowania specjalnej kapituły, która wybrała zwycięzców w kategoriach:

Siatkarka sezonu 2022/2023: Monika Fedusio (Grot Budowlani Łódź)

Siatkarz sezonu 2022/2023: Tomasz Fornal (Jastrzębski Węgiel)

Odkrycie sezonu 2022/23 Tauron liga: Dominika Pierzchała (BKS BOSTIK Bielsko-Biała)

Odkrycie sezonu 2022/23 – PlusLiga: Jakub Hawryluk (Indykpol AZS Olsztyn)

Obcokrajowiec sezonu – Tauron Liga: Valentina Diouf (ŁKS Commercecon Łódź)

Obcokrajowiec sezonu - PlusLiga: David Smith (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

MVP Tauron 1. Ligi: Bartosz Gomułka (AZS AGH Kraków)

Trener sezonu 2022/23: Marcelo Mendez (Jastrzębski Węgiel)

Odkrycie Trenerskie sezonu 2022/23: Maciej Biernat (Grot Budowlani Łódź)

W trakcie wtorkowej gali Diamentami PLS nagrodzono trzech wielkich mecenasów polskiej ligowej siatkówki – Polkomtel, czyli operatora sieci Plus oraz Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police i Jastrzębską Spółkę Węglową.

– Polską siatkówkę często wskazujemy innym federacjom czy dyscyplinom jako wzór, w jaki sposób można wykorzystać pierwszy duży sukces sportowy i jak zmienić go w sukces długotrwały. Siatkówka ma świetnych zarządzających, tak naprawdę Arturowi Popko i Sebastianowi Świderskiemu wystarczy nie przeszkadzać, a tylko czasami trzeba ich wesprzeć jakimiś przesunięciami środków czy w inny sposób i wszystko świetnie działa, zarówno w ligach, jak i w reprezentacji – podkreślał Kamil Bortniczuk, minister Sportu i Turystyki.

Gala na kilkuset gości odbyła w warszawskim hotelu Arche, transmisję z niej przeprowadzała Telewizja Polsat.

– Jestem podwójnie szczęśliwa, bo ten wybór nie był oczywisty – mówi siatkarka sezonu TAURON Ligi Monika Fedusio. – Dzisiaj się pocieszę, ale już jutro wracam do treningów i siatkówki. Pragnę podkreślić, że cieszę się także z wyróżnienia dla trenera Macieja, on bardzo mi pomógł w rozwoju – dodaje zawodniczka Grot Budowlanych Łódź, a zagraniczna siatkarka sezonu – Valentina Diouf z ŁKS Commercecon Łódź dodała: – Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, Polska przyjęła mnie bardzo dobrze i tutaj, dzięki trenerowi Michałowi, którego już niestety nie ma z nami, mogłam się odbudować. Ta nagroda to dla mnie sygnał, że jestem tutaj zauważona, dlatego bardzo dziękuję mojemu klubowi i wszystkim ludziom w nim pracującym, bo pomogli mi ją zdobyć – dodaje atakująca ŁKS-u.

Gala Polskiej Ligi Siatkówki S.A. to też doskonała okazja, by uhonorować specjalnymi, złotymi odznakami PLS, wybitne postaci świata sportu, najczęściej siatkówki, ale nie tylko, które mają lub miały ogromny wpływ na budowę polskiej ligowej siatkówki. Odznaki otrzymali: Kamil Bortniczuk (minister sportu i turystyki, funkcję tę sprawuje od 2021 roku), Wiesław Chudzik (wieloletni działacz klubu Budowlani Łódź, ważny współtwórca klubu), Grzegorz Jeżowski (wieloletni działacz Muszynianki Muszyna), Marek Karbarz (znakomity polski siatkarz, później trener. mistrz świata, mistrz olimpijski, blisko związany z Resovią Rzeszów), Krzysztof Kowal (Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie), Sabina Nowosielska (prezydent Kędzierzyna-Koźla, była prezes ZAKSY), Włodzimierz Patalas (sekretarz miasta Wrocław), Bogdan Serwiński (wieloletni prezes i trener Muszynianki Muszyna), Jan Such (wieloletni siatkarz i trener polskich klubów, wychowawca wielu świetnych graczy), Andrzej Trojanowski (były wieloletni dyrektor biura prezydenta miasta Gdańska), Waldemar Wspaniały (były siatkarz, a później trener reprezentacji Polski, twórca wielkiej siatkówki w Kędzierzynie-Koźlu).

Dziennikarzem sezonu 2022/2023 kapituła wybrała Kamila Drąga z „Przeglądu Sportowego”.

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami