Przełomowy moment w siatkarskim szkoleniu młodzieży - powstaną centralne ośrodki akademickie

Przełomowy moment w siatkarskim szkoleniu młodzieży - powstaną centralne ośrodki akademickie

Jastrzębski Węgiel podpisał umowę z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, w oparciu o którą utworzony będzie system Centralnych Akademickich Ośrodków Siatkarskich, a klub w ramach prowadzonej Akademii Talentów będzie jednym z elementów tego systemu.

Do zawarcia umowy doszło podczas konferencji zorganizowanej przez jastrzębski klub pod hasłem "Przyszłość zaczyna się dzisiaj". Na zaproszenie Adama Gorola, prezesa zarządu Jastrzębskiego Węgla w gali, w której Pomarańczowi rozgrywają ligowe i pucharowe mecze stawili się m. in. Tomasz Cudny - prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Sebastian Świderski - prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Ryszard Czarnecki - członek prezydium zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Kamil Bortniczuk - minister sportu i turystyki, Piotr Pyzik - wiceminister aktywów państwowych, Tomasz Rzymkowski - wiceminister edukacji i nauki oraz Andrzej Gołaszewski - przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Ligi Ssiatkówki. Wydarzenie to w roli moderatora poprowadził komentator sportowy Telewizji Polsat Marek Magiera.

W pierwszej części wydarzenia miała miejsce prelekcja prezesa Gorola, w którym poruszone zostały kwestie historyczne, teraźniejszość oraz plany dotyczące przyszłości Akademii Talentów. W odniesieniach historycznych nie zabrakło akcentów dotyczących hali sportowej przy ul. Reja w dzielnicy Szeroka. Obiekt ten kiedyś służył pierwszemu zespołowi. W nim m.in. świętowano pierwsze, historyczne mistrzostwo Polski w 2004 roku, wywalczone przez klub w Olsztynie po zwycięstwie z tamtejszym AZS-em. Od 2012 roku stał się siedzibą Akademii Talentów.

Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla powstała w oparciu o wspólną wizję Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz klubu Jastrzębski Węgiel, zakładającą nowatorską działalność na rzecz rozwoju sportu w regionie. Prospołeczne działania JSW przyczyniają się do promowania jastrzębskiego klubu jako ośrodka sportowego bazującego na wieloletniej tradycji siatkarskiej, inwestującego w sportową przyszłość regionu, a z drugiej strony wpisują się w realizację przez JSW społecznej odpowiedzialności biznesu.

Akademia na dobre powróciła w mury tego obiektu w 2019 roku, po kilkuletnim pobycie w Żorach. Zanim to nastąpiło przeszła modernizację, w wyniku której powstała bursa na ponad 60 miejsc. Rok później zaś wyburzono trybunę główną legendarnego obiektu Jastrzębskiego Węgla, a wszystko z myślą o udogodnieniach dla młodzieży z Akademii Talentów, która dzięki temu zyskała dodatkowe boisko do trenowania.

W przyszłym roku siatkarska kuźnia Jastrzębskiego Węgla będzie obchodzić swoje 10-lecie istnienia. W tym czasie młodzież z AT wywalczyła w rozgrywkach na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym blisko 60 medali. Jak podkreśla prezes Gorol, na równi z poziomem sportowym winna przebiegać edukacja w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego, działającym pod patronatem klubu męskiej piłki siatkowej „Jastrzębski Węgiel”.

Najlepszym dowodem na to są wyniki tegorocznych matur. Maturzyści z NZSMS „Jastrzębski Węgiel”, a więc juniorzy z Akademii Talentów JW zdali matury w stu procentach. Co więcej, średni wynik matur uzyskany przez nich jest powyżej średniej krajowej oraz wojewódzkiej.

Aktualnie dzieci i młodzież z Akademii Talentów uczęszczają do Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego zlokalizowanej w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Kusocińskiego 47. Docelowo szkoła będzie mieścić się w obiekcie przy ul. Reja, a więc w siedzibie Akademii Talentów. Inwestycja ta polegać będzie na remoncie istniejącego obiektu, gdzie do dawnego Domu Kultury przylegającego do Hali Sportowej dobudowane zostaną sale lekcyjne.

Po prezentacji dokonanej przez prezesa Gorola odbyła się konferencja, której zwieńczeniem było podpisanie 11 umów o współpracy z uczelniami wyższymi oraz innymi jednostkami edukacyjnymi, z miastami, gminami oraz klubami sportowymi. Wśród nich znalazły się: Klub Sportowy Skoczów, Klub Sportowy Rudziniec, Gmina Pawłowice, Czerwionka-Leszczyny, Starostwo Rybnik, Gmina Racibórz, ATH Bielsko-Biała, PWSZ Racibórz, AWF Katowice i Śląski Związek Piłki Siatkowej.

Punktem kulminacyjnym tej części wydarzenia było podpisanie umowy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, w oparciu o którą utworzony będzie system Centralnych Akademickich Ośrodków Siatkarskich, a klub z Jastrzębia-Zdroju w ramach prowadzonej Akademii Talentów będzie jednym (i pierwszym) z elementów tego systemu.

- Uważam, że trzeba zrobić wszystko, by stworzyć zaplecze po to, by kadra narodowa mogła kontynuować takie sukcesy, jak dwukrotne mistrzostwo świata. Do tego potrzebne jest szkolenie młodzieży na najwyższym poziomie. To chcemy zaproponować jako Akademia Talentów i mamy ku temu wszelkie środki. Powstanie Centralnych Akademickich Ośrodków Centralnych jest potrzebne rozwojowi polskiej siatkówki – akcentował prezes Jastrzębskiego Węgla Adam Gorol, przyznając że rozmowy w tym kierunku trwały długu (ponad dwa lata), a ich zaczynem był list intencyjny z PZPS podpisany jeszcze w okresie, kiedy wiceprezesem siatkarskiej federacji był Ryszard Czarnecki.

Akademia Talentów pozostaje niezależną jednostką w strukturach Jastrzębskiego Węgla, natomiast z dniem zawarcia umowy zostaje „wpięta” to systemu centralnego. Istotą rzeczy jest to, że dotychczasowy projekt Akademii zostanie rozbudowany o wyższe uczelnie z regionu o różnych profilach. Dotąd było tak, że siatkarskie szkolenie oraz edukacja kończyły się na klasach maturalnych.

- To wielki krok w rozwoju polskiej siatkówki. Dla nas to doskonały projekt. Chcemy pokazać, że uprawianie siatkówki może być kontynuowane razem z nauką akademicką. Nie każdy od razu wskakuje przecież do zespołu ligowego, nie chcemy ich tracić. Inicjatywa jest piękna, a wyniki tylko to potwierdzają. Obyśmy w przyszłości mogli się cieszyć z rywalizacji w lidze akademickiej – powiedział Sebastian Świderski, prezes PZPS.

Zaproszeni goście nie szczędzili komplementów tej idei i co równie ważne deklarowali pełne dla niej wsparcie. Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, nie krył zachwytu nad tym, jak wielu siatkarzy wychowała Akademia Talentów w ciągu dziewięciu lat swojej działalności.

– To rzesze młodych siatkarzy. Nasza reprezentacja wie, że za jej plecami stoi silna konkurencja. To wymusza stałe podnoszenie swoich umiejętności, co jest dla niej z korzyścią – podkreślał przedstawiciel strategicznego partnera jastrzębskiego klubu.

Prezes Gorol wielokrotnie podczas piątkowego wydarzenia doceniał rolę i wsparcie JSW w procesie szkolenia w ramach Akademii Talentów. – Bez Was nie moglibyśmy realizować naszych celów i marzeń – mówił z uznaniem.

Andrzej Gołaszewski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki, wyznał, że do Jastrzębia-Zdroju przyjeżdża od 1996 roku.

– Przez ten czas poznałem środowisko sportowe, sponsorskie oraz mieszkańców. Kiedy tylko prezes Gorol prosi, bym się tutaj zjawił, przyjeżdżam z przyjemnością. Dziś ze szczególną, gdyż sport młodzieżowy leży mi na sercu. Dlatego mam nadzieję, że Adam Gorol „pociągnie” ten projekt dalej – zakończył reprezentant władz Polskiej Ligi Siatkówki.

Źródło: jastrzebskiwegiel.pl

 

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami