Postanowione: od sezonu 2024/2025 na Górnym Śląsku będzie jedna grupa IV ligi

Postanowione: od sezonu 2024/2025 na Górnym Śląsku będzie jedna grupa IV ligi

Delegaci na nadzwyczajne walne zgromadzenie Śląskiego Związku Piłki Nożnej w zdecydowanej większości opowiedzieli się za przygotowaną przez zarząd reformą rozgrywek. Zaproponowane zmiany poparło ponad 90 procent uprawnionych do głosowania uczestników obrad.

Niezwykle ważne dla rozgrywek piłkarskich na Górnym Śląsku decyzje zapadły w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach, gdzie w piątek (30 czerwca) odbyły się obrady delegatów na walne zgromadzenie ŚlZPN. Wzięło w nim udział 81 spośród 109 delegatów, a to oznacza, że zebranie było prawomocne. Założenia reformy przedstawił członek zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Teodor Wawoczny, wieloletni przewodniczący Wydziału Gier. 

Od kolejnego sezonu (czyli 2025/2026) drużyn w IV lidze będzie 18, a sezon 2024/2025 będzie sezonem przejściowym (20 zespołów w IV lidze). Dla celów marketingowych IV liga będzie się nazywać I ligą śląską. To znaczy, że w sezonie 2023/24 z dwóch grup IV ligi ostatni raz o awansie do III ligi zadecyduje baraż. W IV lidze – jeżeli nie spadnie do niej drużyna z III ligi – utrzymają się drużyny do 10 miejsca z I i II grupy, a zespoły z miejsc 11. rozegrają baraż o utrzymanie. Jeżeli spadnie jedna drużyna z III ligi to obydwa zespoły z 11. miejsc zostaną zdegradowane do V ligi. Jeżeli z III ligi spadną dwie śląskie drużyny to wtedy baraż o utrzymanie zagrają zespoły z 10. miejsc w obydwu grupach IV ligi itd.

Pod nazwą II liga śląska od sezonu 2024/25 zostaną utworzone dwie grupy V ligi – składające się z 16 drużyn. Znajdą się w niej spadkowicze z IV ligi oraz mistrzowie klas okręgowych: Bytom - Zabrze, Częstochowa - Lubliniec i Katowice - Sosnowiec – w grupie „północnej” oraz Racibórz - Rybnik, Bielsko-Biała - Tychy i Skoczów - Żywiec – w grupie południowej. Jeżeli zajdzie konieczność uzupełnienia tych ligi to o awansie decydować będzie średnia arytmetyczna dla wicemistrzów, ewentualnie dla drużyn z trzecich miejsce klas okręgowych aż limit zostanie wypełniony.

Organizację rozgrywek w klasie okręgowej – nazwa marketingowa III liga śląska – w sześciu grupach składających się od 14 do 16 drużyny – będzie należała do Podokręgów jednak obowiązywać ma zasada, że ostatni zespół w tabeli spada, a mistrz klasy A awansuje bezpośrednio. W razie konieczności uzupełnienia składu klasy okręgowej spośród wicemistrzów klasy A decydować będzie średnia arytmetyczna.

Ponadto rozgrywki w klasach od A w dół prowadzone będą przez Podokręgi, które mają prawo także wprowadzić inny system rozgrywek ustalony przez Podokręg.

Podczas głosowania za podjęciem uchwały wprowadzającej reformę rozgrywek opowiedziało się 91 procent uczestników zebrania.

Źródło: slzpn.pl

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami