Przedstawiamy beniaminków w IV lidze śląskiej, w grupie II + terminarz gier na sezon 2020/21

LOGO: Śląski ZPN Katowice LOGO: Śląski ZPN Katowice

Z sześciu grup Zina klasy okręgowej awansowało do dwóch grup IV ligi śląskiej 6 nowych zespołów. Wśród beniaminków mamy zarówno kluby zasłużone i z długoletnią historią, jak i całkowitego nowicjusza. Gratulujemy wszystkim ekipom i zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką nowych zespołów IV ligi w grupie II oraz z harmonogramem gier na sezon 2020/21

W przedwcześnie zakończonym, z powodu koronawirusa sezonie 2019/20 Zina klasa okręgowa podzielona była na 6 grup terytorialnych. Z okręgu bytomsko-zabrzańskiego promocję uzyskała Jedność 32 Przyszowice, z klasy raciborsko-rybnickiej - Unia Turza Śląska, Iskra Pszczyna z okręgu bielsko-tyskiego i Orzeł Łękawica z grupy skoczowsko-żywieckiej. Wszytkie te drużyny w nowym sezonie zagrają w grupie drugiej IV ligi śląskiej.  Przypomnijmy, iż pozostali dwaj beniaminkowie - czyli MKS Myszków i Szczakowianka Jaworzno zakwalifikowane zostały do grupy I.


LKS JEDNOŚĆ 32 PRZYSZOWICE

Ludowy Klub Sportowy Jedność założony został jak wskazuje na to nazwa w 1932 roku. Ok. 3-tysięczne sołectwo z gminy Gierałtowice, niedaleko Gliwic swoimi korzeniami sięga aż do roku 1295 i słynie z pięknych XIX wiecznych budowli: pałacu i spichlerza plebańskiego oraz kościoła św. Jana Niepomucena. Klub sportowy LKS Jedność, którego prezesem jest Paweł Szołtysek - oprócz futbolu posiada także sekcję: skata (śląska odmiana brydża - przyp. red.) oraz pływacką.

W XXI wieku drużyna balansowała głównie między A-klasą, a okręgówką. Przełomem był sezon 2011/12, w którym to podopieczni Eugeniusza Kołtko o dwa punkty wyprzedzili w tabeli Fortunę Gliwice i zameldowali się w IV lidze. W roku 2016 przyszedł jednak spadek do klasy okręgowej. Po 4. latach Jedność ponownie zagości na IV-ligowych murawach. Twórcą ponownego awansu na ten szczebel rozgrywkowy był trener Mateusz Labusek.

W przedwcześnie zakończonych rozgrywkach piłkarze Jedności zgromadzili na swoim koncie 39 punktów, przy bilansie bramkowym 46:12 i o dwa oczka wyprzedzili w tabeli Orła Miedary, a o trzy rezerwy Piasta Gliwice. Z pewnością pomógł w tym fakt, że na 15 rozegranych kolejek "zielono-czerwoni" na kameralnym stadionie w Przyszowicach (dwie zadaszone trybunki po 212 miejsc - przyp. red.) rozegrali aż 9 spotkań i wszystkie zakończyli zwycięstwem. W gościach ponieśli tylko dwie porażki po 2:3 z Unią Strzybnica i Górnikiem Bobrowniki Śląskie. Filarami w tali trenera Labuska byli obrońca Alexander Mrozek, pomocnik Piotr Szołtysek oraz snajper Rafał Hajok.

FOTO: Jedność Przyszowice


   LKS ORZEŁ ŁĘKAWICA

Łękawica to zaledwie 2-tysięczna wieś położona w powiecie żywieckim, w Kotlinie Żywieckiej, u południowego podnóża Beskidu Małego, nad rzeką Kocierzanka i w pobliżu Jeziora Żywieckiego. Łękawica słynęła z drewnianego, późnogotyckiego kościoła św. Michała Archanioła z 1522 r. Niestety 26 października 1992 r. ten cenny zabytek architektury sakralnej spłonął w całości.

Ludowy Zespół Sportowy Orzeł Łękawica został założony w 1966 r. z inicjatywy mieszkańców wsi: Józefa Wnętrzaka, Józefa Pietyry, Tadeusza Szatanika i Józefa Ormańca oraz na wniosek Gromadzkiej Rady Narodowej w Łękawicy. Przez większość okresu swojego istnienia LZS funkcjonował na granicy A-klasy i okręgówki. W sierpniu 2014 roku z uwagi na kłopoty finansowe, klub musiał zawiesić swoją działalność, grając ówcześnie w A-klasie, ale już pół roku później, w styczniu 2015 z inicjatywy mieszkańców Łękawicy ponownie reaktywowano działalność LKS-u, wybierając nowy Zarząd .

W sezonie 2015/16 drużyna występowała w żywieckiej B-klasie, by już po roku cieszyć się z awansu. Kolejne rozgrywki i ponowna promocja tym razem do bielsko-bialskiej "okręgówki". Po 3 sezonach spędzonych w klasie okręgowej drużyna trenera Seweryna Kośca świętowała historyczny awans na poziom IV ligi! Na ten historyczny sukces w rundzie jesiennej sezonu 2019/20 złożyło się 12 wygranych 1 remis i tylko 2 porażki, przy bilansie bramkowym 48:17. Nieco cieniem na tym wyniku kładą się dwie wysokie przegrane po 0:3 na wyjeździe z WSS Wisła oraz zwłaszcza u siebie w starciu z 4. w tabeli Sołą Rajcza.  Imponujący rozwój z B-klasy do IV ligi w zaledwie 5 lat! 

Do najskuteczniejszych zawodników w zespole trenera Kośca należeli: Robert Mrózek oraz Rafał Hałat. Na koniec sezonu "Orły" z Łękawicy wyprzedziły o 2 punkty Tempo Puńców oraz o 4 Błyskawicę DrogomyślBiało-Niebiescy swoje spotkania rozgrywają na kameralnym stadionie, przy ulicy Sportowej, który może pomieścić 1000 osób, ale posiada tylko 150 miejsc siedzących. Aktualnie prezesem Orła jest Bogusław Przeorczyk. Na inaugurację IV ligi zagrają u siebie z ekstraklasową kiedyś Odrą Wodzisław!

FOTO: Orzeł Łękawica


MKS ISKRA PSZCZYNA

Pszczyna, zwana także Perłą Górnego Śląska, to ok. 25-tysięczne miasto na prawach powiatu, leżące w południowej części województwa śląskiego, na tzw. Równinie Pszczyńskiej, nad rzeczką Pszczynką. Pierwsze wzmianki o Pszczynie są już z XIV wieku, ale historycznie miasto znane jest głównie z rodu Promnitzów, Anhaltów oraz Hochbergów. Ci ostatni pod koniec XIX wieku dokonali przebudowy dawnej rezydencji magnackiej na przepiękny Zamek Pszczyński wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim. Oprócz Muzeum Zamkowego w mieście znajdują się także Muzea Prasy Śląskiej i Militarnych Dziejów Śląska.

Historia piłki nożnej związana z Pszczyną rozpoczyna się w 1951 roku wraz z przyłączeniem Kolejarza Pszczyna do Ogniwa. Dopiero po dekadzie, w 1961 powstaje Klub Sportowy Iskra, który utworzony został na bazie Sparty i Startu. W Iskrze oprócz futbolowej, działały także sekcje: lekkoatletyki, szachowa, piłki siatkowej, tenisa stołowego, tenisa ziemnego oraz żeglarska, ale w latach 80-tych ostały się tylko piłkarska, LA i żeglarska.

Od 1977 roku Iskra uczestniczy w rozgrywkach podokręgu tyskiego i w latach 80-tych występuje głównie na szczeblu A-klasy, a dekadę później w klasie okręgowej. Na przełomie stuleci Iskra ponownie znalazła się w B-klasie i odtąd trwa mozolna odbudowa pszczyńskiej piłki. W 2011 roku drużyna pod wodzą znanego na Śląsku trenera Jana Żurka awansowała do IV lig, gdzie utrzymywała się przez 6 kolejnych sezonów. W roku 2017 przyszła ponowna gorycz degradacji do okręgówki. 

Po 3. sezonach banicji, trochę niespodziewanie klub prezesa Andrzeja Puchały powrócił w szeregi IV ligi, w dodatku grając wszystkie mecze "domowe" na boisku w Łące, gdyż kameralny stadion w Pszczynie był  i do września jest w remoncie. W przedwcześnie zakończonym sezonie 2019/20 podopieczni nowego trenera Janusza Iłczyka wyprzedzili po 15. kolejkach o dwa punkty LKS Bestwina, a o 3 oczka MKS Lędziny.

Zdobywając w sumie 37 punktów, za 12 zwycięstw i 1 remis, a 2 razy zeszli z boiska pokonani przez Czarnych Jaworze na własnym boisku oraz w Wiśle Wielkiej przez tamtejszy LKS. Co ciekawe, obie przegrane nastąpiły po sobie. Najskuteczniejsi w barwach Czerwono-Niebieskich byli: Tomasz Zawadzki (12 goli) i Michał Prusek (10 bramek), wspierani na boisku i w szatni przez najbardziej doświadczonego gracza w barwach Iskry - Andrzeja Żura.  

 

FOTO: Iskra Pszczyna


KS UNIA TURZA ŚLĄSKA

Turza Śląska to urokliwa wieś licząca ok 3 tysiące mieszkańców, w powiecie wodzisławskim, w gminie Gorzyce, nad rzeka Leśnica. Po raz pierwszy nazwa miejscowości wzmiankowana została już w 1305 roku jako niemieckie Turschow. Od XVI do XIX w. Turza należała do tzw Wodzisławskiego Państwa Stanowego. Obecnie Turza Śląska znana jest głównie ze swojego sanktuarium pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej.

Klub Sportowy Unia Turza Śląska został założony już w 1924 roku z połączenia dwóch wojskowych towarzystw sportowych "Strzelec" i "Sokół”" Do 1975 r. Unia grała w rybnickiej C-klasie z wyjątkiem roku 1958, kiedy występowali przez jeden sezon w klasie B. 22 lipca 1964 r. oddano do użytku nowe boisko funkcjonujące do dnia dzisiejszego przy ulicy Bogumińskiej 17. Prezesem klubu od 2014 roku jest znany, miejscowy biznesmen Zenon Rek.

Pierwszy awans do klasy A miał miejsce dopiero w 1995 roku, a do okręgówki w 2013. Od tego czasu zaczyna się okres prosperity dla Unitów. Drużyna z Turzy Śląskiej poszła wtedy za ciosem i już rok później po raz pierwszy w historii awansowała do IV ligi, by siłą rozpędu i po wygranych barażach z Gwarkiem TG - w sezonie 2016/17 zameldować się jako beniaminek III ligi.

Pobyt na tym szczeblu trwał tylko przez dwa sezony. Wiosną 2018 roku Zielono-Czerwoni znaleźli się pod kreską i musieli pogodzić się z degradacją z III ligi. Na skutek przepychanek przy fuzji z Odrą-Centrum Wodzisław drużyna Unii wylądowała w klasie okręgowej! W pierwszym sezonie w okręgówce zbyt silna okazała się inna Odra Wodzisław.

Powrócić do IV ligi udało się dopiero w 2020. W rozgrywkach przerwanych przez COVID-19 ekipa z Turzy prowadzona była początkowo przez znanego z występów w Ruchu Chorzów i Odrze Marcina Malinowskiego, ale gdy ten odszedł na asystenta Dariusza Dudka w Zagłębiu Sosnowiec - jego dzieło dokończyli wspólnie Rajmund Zborowski i grający asystent Dariusz Pawlusiński.

W skróconym sezonie Unia w 17. spotkaniach zgarnęła 44 punkty, przy bilansie bramkowym 47:17. Dwukrotnie zremisować z Zielono-Czerwonymi potrafili tylko Płomień Połomia i LKS Krzyżanowic. Jedyna wpadka przytrafiła się turzanom na własnym boisku, kiedy to zostali rozgromieni przez 7. w tabeli Unię Racibórz aż 0:4. Największe podwaliny pod awans dali z pewnością 43-letni, grający asystent Pawlusiński, jego bramkostrzelny syn Dawid, Piotr Glenc oraz król strzelców w tej grupie, z 14. golami na koncie - Kamil Brzozska.

FOTO: UNIA Turza

 

Z pozostałymi beniaminkami IV ligi oraz terminarzem grupy I, możecie zapoznać sie pod tym linkiem:
https://sportowasilesia.pl/pilka-nozna/4-liga/item/3159-przedstawiamy-beniaminkow-iv-ligi-slaskiej-w-grupie-i-i-przypominamy-terminarz-na-sezon-2020-21.html

 

Terminarz rundy jesiennej IV liga śląska, grupa II:

1. kolejka (25-26 lipca)
LKS Czaniec - MRKS Czechowice-Dziedzice 
Iskra Pszczyna - GKS II Tychy 
Orzeł Łękawica - Odra Wodzisław
Unia Książenice - Decor Bełk 
MKP Odra Centrum Wodzisław - Rozwój Katowice 
GKS Radziechowy-Wieprz - Drzewiarz Jasienica 
Unia Turza - Podbeskidzie II Bielsko-Biała 
Jedność 32 Przyszowice - Spójnia Landek 
Pauzuje: Kuźnia Ustroń

2. kolejka (1-2 sierpnia)
MRKS Czechowice-Dziedzice - Spójnia Landek 
Podbeskidzie II Bielsko-Biała - Jedność 32 Przyszowice 
Drzewiarz Jasienica - Unia Turza 
Rozwój Katowice - GKS Radziechowy-Wieprz 
Decor Bełk - MKP Odra Centrum Wodzisław 
Odra Wodzisław - Unia Książenice 
GKS II Tychy - Orzeł Łękawica 
LKS Czaniec - Kuźnia Ustroń 
Pauzuje: Iskra Pszczyna

3. kolejka (8-9 sierpnia)
Kuźnia Ustroń - MRKS Czechowice-Dziedzice 
Iskra Pszczyna - LKS Czaniec 
Unia Książenice - GKS II Tychy 
MKP Odra Centrum Wodzisław - Odra Wodzisław 
GKS Radziechowy-Wieprz - Decor Bełk 
Unia Turza - Rozwój Katowice 
Jedność 32 Przyszowice - Drzewiarz Jasienica 
Spójnia Landek - Podbeskidzie II Bielsko-Biała

4. kolejka (15-16 sierpnia)
MRKS Czechowice-Dziedzice - Podbeskidzie II Bielsko-Biała 
Drzewiarz Jasienica - Spójnia Landek 
Rozwój Katowice - Jedność 32 Przyszowice 
Decor Bełk - Unia Turza 
Odra Wodzisław - GKS Radziechowy-Wieprz 
GKS II Tychy - MKP Odra Centrum Wodzisław
LKS Czaniec - Orzeł Łękawica 
Kuźnia Ustroń - Iskra Pszczyna 
Pauzuje: Orzeł Łękawica

5. kolejka (22-23 sierpnia)
Iskra Pszczyna - MRKS Czechowice-Dziedzice 
Orzeł Łękawica - Kuźnia Ustroń 
Unia Książenice - LKS Czaniec 
GKS Radziechowy-Wieprz - GKS II Tychy 
Unia Turza - Odra Wodzisław 
Jedność 32 Przyszowice - Decor Bełk 
Spójnia Landek - Rozwój Katowice 
Podbeskidzie II Bielsko-Biała - Drzewiarz Jasienica 
Pauzuje: MKP Odra Centrum Wodzisław

6. kolejka (29-30 sierpnia)
MRKS Czechowice-Dziedzice - Drzewiarz Jasienica 
Rozwój Katowice - Podbeskidzie II Bielsko-Biała 
Decor Bełk - Spójnia Landek 
Odra Wodzisław - Jedność 32 Przyszowice 
GKS II Tychy - Unia Turza
LKS Czaniec - MKP Odra Centrum Wodzisław
Kuźnia Ustroń - Unia Książenice 
Iskra Pszczyna - Orzeł Łękawica 
Pauzuje: GKS Radziechowy-Wieprz

7. kolejka (5-6 września)
Orzeł Łękawica - MRKS Czechowice-Dziedzice 
Unia Książenice - Iskra Pszczyna 
MKP Odra Centrum Wodzisław - Kuźnia Ustroń 
GKS Radziechowy-Wieprz - LKS Czaniec 
Jedność 32 Przyszowice - GKS II Tychy 
Spójnia Landek - Odra Wodzisław
Podbeskidzie II Bielsko-Biała - Decor Bełk 
Drzewiarz Jasienica - Rozwój Katowice 
Pauzuje: Unia Turza

8. kolejka (12-13 września)
MRKS Czechowice-Dziedzice - Rozwój Katowice 
Decor Bełk - Drzewiarz Jasienica 
Odra Wodzisław - Podbeskidzie II Bielsko-Biała 
GKS II Tychy - Spójnia Landek 
LKS Czaniec - Unia Turza 
Kuźnia Ustroń - GKS Radziechowy-Wieprz 
Iskra Pszczyna - MKP Odra Centrum Wodzisław 
Orzeł Łękawica - Unia Książenice
Pauzuje: Jedność 32 Przyszowice

9. kolejka (19-20 września)
Unia Książenice - MRKS Czechowice-Dziedzice 
MKP Odra Centrum Wodzisław - Orzeł Łękawica 
GKS Radziechowy-Wieprz - Iskra Pszczyna 
Unia Turza - Kuźnia Ustroń 
Jedność 32 Przyszowice - LKS Czaniec 
Podbeskidzie II Bielsko-Biała - GKS II Tychy 
Drzewiarz Jasienica - Odra Wodzisław
Rozwój Katowice - Decor Bełk
Pauzuje: Spójnia Landek

10. kolejka (26-27 września)
MRKS Czechowice-Dziedzice - Decor Bełk 
Odra Wodzisław - Rozwój Katowice 
GKS II Tychy -Drzewiarz Jasienica 
LKS Czaniec - Spójnia Landek 
Kuźnia Ustroń - Jedność 32 Przyszowice 
Iskra Pszczyna - Unia Turza 
Orzeł Łękawica - GKS Radziechowy-Wieprz 
Unia Książenice - MKP Odra Centrum Wodzisław
Pauzuje: Podbeskidzie II Bielsko-Biała

11. kolejka (3-4 października)
MKP Odra Centrum Wodzisław - MRKS Czechowice-Dziedzice 
GKS Radziechowy-Wieprz - Unia Książenice 
Unia Turza - Orzeł Łękawica 
Jedność 32 Przyszowice - Iskra Pszczyna 
Spójnia Landek - Kuźnia Ustroń 
Podbeskidzie II Bielsko-Biała - LKS Czaniec 
Rozwój Katowice - GKS II Tychy 
Decor Bełk - Odra Wodzisław
Pauzuje: Drzewiarz Jasienica

12. kolejka (10-11 października)
MRKS Czechowice-Dziedzice - Odra Wodzisław
GKS II Tychy - Decor Bełk 
LKS Czaniec - Drzewiarz Jasienica 
Kuźnia Ustroń - Podbeskidzie II Bielsko-Biała 
Iskra Pszczyna - Spójnia Landek 
Orzeł Łękawica - Jedność 32 Przyszowice 
Unia Książenice - Unia Turza 
MKP Odra Centrum Wodzisław - GKS Radziechowy-Wieprz 
Pauzuje: Rozwój Katowice

13. kolejka (17-18 października)
GKS Radziechowy-Wieprz - MRKS Czechowice-Dziedzice 
Unia Turza - MKP Odra Centrum Wodzisław 
Jedność 32 Przyszowice - Unia Książenice 
Spójnia Landek - Orzeł Łękawica 
Podbeskidzie II Bielsko-Biała - Iskra Pszczyna 
Drzewiarz Jasienica - Kuźnia Ustroń 
Rozwój Katowice - LKS Czaniec 
Odra Wodzisław - GKS II Tychy 
Pauzuje: Decor Bełk

14. kolejka (24-25 października)
MRKS Czechowice-Dziedzice - GKS II Tychy 
LKS Czaniec - Decor Bełk 
Kuźnia Ustroń - Rozwój Katowice 
Iskra Pszczyna - Drzewiarz Jasienica 
Orzeł Łękawica - Podbeskidzie II Bielsko-Biała 
Unia Książenice - Spójnia Landek 
MKP Odra Centrum Wodzisław - Jedność 32 Przyszowice 
GKS Radziechowy-Wieprz - Unia Turza 
Pauzuje: Decor Bełk

15. kolejka (31 października)
Unia Turza - MRKS Czechowice-Dziedzice 
Jedność 32 Przyszowice - GKS Radziechowy-Wieprz 
Spójnia Landek - MKP Odra Centrum Wodzisław
Podbeskidzie II Bielsko-Biała - Unia Książenice 
Drzewiarz Jasienica - Orzeł Łękawica 
Rozwój Katowice - Iskra Pszczyna 
Decor Bełk - Kuźnia Ustroń 
Odra Wodzisław - LKS Czaniec 
Pauzuje: GKS II Tychy

16. kolejka (7-8 listopada)
LKS Czaniec - GKS II Tychy 
Kuźnia Ustroń - Odra Wodzisław 
Iskra Pszczyna - Decor Bełk 
Orzeł Łękawica - Rozwój Katowice 
Unia Książenice - Drzewiarz Jasienica 
MKP Odra Centrum Wodzisław - Podbeskidzie II Bielsko-Biała 
GKS Radziechowy-Wieprz - Spójnia Landek 
Unia Turza - Jedność 32 Przyszowice

17. kolejka (14-15 listopada)
Jedność 32 Przyszowice - MRKS Czechowice-Dziedzice 
Spójnia Landek - Unia Turza 
Podbeskidzie II Bielsko-Biała - GKS Radziechowy-Wieprz 
Drzewiarz Jasienica - MKP Odra Centrum Wodzisław
Rozwój Katowice - Unia Książenice 
Decor Bełk - Orzeł Łękawica 
Odra Wodzisław - Iskra Pszczyna 
GKS II Tychy - Kuźnia Ustroń 
Pauzuje: LKS Czaniec

FOTO: Unia Turza

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami