Piast zdemolował Koronę. Górnik wygrał we Wrocławiu - wyniki 30. kolejki Lotto Ekstraklasy

• Napisane przez  Szymon Kędzierski
  • Wydrukuj
  • Email

Zakończyła się runda zasadnicza sezonu 2018/19 rozgrywek Lotto Ekstraklasy. Piast Gliwice rozgromił przed własną publicznością Koronę Kielce aż 4:0. Górnik Zabrze skromnie wygrał na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław, a Zagłębie Sosnowiec przegrało 1:3 z Wisłą Płock.

Piłkarze Piasta objęli prowadzenie już w 17. minucie. Samobójcze trafienie zanotował obrońca Korony Joonas Tamm. Niecałe dwie minuty później wynik podwyższył Jorge Felix. Było to czwarte trefienie Hiszpana w tym sezonie. Kilka chwil później bliski wpisania się na listę strzelców był Joel Valenica. Piłka po strzale Ekwadorczyka otarła się tylko o słupek.

Mimo wyraźniej przewagi gospodarzy podopieczni Gino Lettieriego nie zamierzali się podać. Znakomitą, stuprocentową okazję zmarnował jednak Elli Soriano.

Po zmianie stron goście ruszyli do ataku. Nic to jednak nie dało, ponieważ w 58 minucie gola strzelili gospodarze, a konkretnie Marcin Pietrowski. Wynik spotkania ustalił rezerwowy – Paweł Tomczyk. Dla wychowanka poznańskiego Lecha był do debiut w barwach gliwickiej drużyny. Nie był to koniec emocji w tym meczu. W 92. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Aleksandar Sedlar.

Piast Gliwice - Korona 4:0 (2:0)
1:0 - Tamm, 17 min. (samobójczy)
2:0 - Felix, 19 min.
3:0 - Pietrowski, 58 min.
4:0 - Tomczyk, 90 min
Piast: Plach - Pietrowski, Czerwiński, Sedlar, Kirkeskov - Dziczek, Hateley - Konczkowski (76. Jodłowiec), Valencia (66. Badia), Felix - Parzyszek (85. Tomczyk).
Korona: Hamrol - Gnjatić (46. Malarczyk), Kovacević, Marquez, Tamm (30. Brown Forbes) - Jukić (76. Kallaste), Arveladze, Kosakiewicz, Petrak, Pućko - Soriano.
Żółte kartki: Jodłowiec, Pietrowski - Marquez.

W Sosnowcu Zagłębie przegrało z Wisłą Płock i jeszcze bardziej skomplikowało sobie swoją sytuację. Początek meczu nie wskazywał, jednak na taki scenariusz. Pierwszą bramkę w tym spotkaniu strzelił Olaf Nowak. Radość kibiców zgromadzonych na Stadionie Ludowym nie trwała długo. Chwilę później wyrównał Igor Łasicki. Defensor znakomicie wykorzystał dośrodkowanie Dominika Furmana. W 37. minucie „Nafciarzy” na prowadzenie wyprowadził Oskar Zawada.

Druga połowa minęła pod znakiem dominacji gości, czego zwieńczeniem była bramka zdobyta przez Grzegorza Kuświka w 82. minucie.

Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock 1:3 (1:2)
1:0 - Nowak, 4 min.
1:1 - Łasicki, 8 min.
1:2 - Zawada, 37 min.
1:3 - Kuświk, 82 min.
Zagłębie: Hroššo - Mýgas, Cichocki, Heinloth (71. Gabedawa), Mráz - Nawotka (71. Ryndak), T. Nowak (59. Greššák), Możdżeń, Udovičić - O. Nowak, Sanogo.
Wisła: Dähne - McGing, Łasicki, Uryga, Cabezali - Borysiuk, Furman, Rasak - Varela (53. Szwoch), Zawada (61. Kuświk), Ricardinho (75. Merebaszvili).
Żółte kartki: Greššák - Furman, Łasicki, Szwoch, Varela.

Zawodnicy Górnika Zabrze rzutem na taśmę wywieźli ze Wrocławia trzy punkty. Pierwsza połowa zdecydowanie należała do gospodarzy. Lepsza gra Śląska nie przełożyła się jednak na bramki. Trafili za to Górnicy, jednakże ze spalonego. Spotkanie rozstrzygnął dopiero w 85 minucie Jesus Jimenez.

Śląsk Wrocław – Górnik Zabrze 0:1 (0:0)
0:1 - Jimenez, 85 min.
Śląsk: Słowik – Dankowski (87. Piech), Golla, Tarasovs, Hołownia – Ahmadzadeh (82. Musonda), Mączyński, Chrapek, Gąska, Pich (70. Cholewiak) – Robak.
Górnik: Chudy – Sekulić, Wiśniewski, Suarez, Bochniewicz – Wolsztyński (56. Arnarson), Matras, Gwilia (86. Matuszek), Żurkowski, Jimenez – Angulo (90. Zapolnik).
Żółte kartki: Mączyński, Farshad, Robak, Tarasovs - Arnarson.

W grupie mistrzowskiej znalazły się drużyny: Lechii Gdańsk, Legii Warszawa, Piasta Gliwice, Cracovii, Zagłębia Lubin, Jagiellonii Białystok, Pogoni Szczecin oraz Lecha Poznań. O utrzymanie w lidze powalczą natomiast: Wisła Kraków, Korona Kielce, Miedź Legnica, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Arka Gdynia i Zagłębie Sosnowiec.