Niedosyt w Zabrzu. Piast gromi spadkowicza. Spadek Ruchu - wyniki 32. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Piast Gliwice pokonując wysoko zdegradowany już zespół ŁKS-u Łódź zapewnił sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie. Górnik Zabrze w ostatnich sekundach meczu wypuścił z rąk wygraną ze Stalą Mielec. Wygrana Puszczy Niepołomice z Wartą Poznań sprawiła, że Ruch Chorzów stracił matematyczne szasnę na pozostanie w elicie.

Po bezbramkowej pierwszej połowie meczu Piasta z ŁKS-em nie zanosiło się na efektowaną wygraną gospodarzy. Jednak po wznowieniu gry w drugiej połowie gliwiczanie ruszyli do przodu i po trzech minutach prowadzili. Po wrzucie z autu przez Patryka Dziczka piłka trafiła w polu karnym do Michaela Ameyawa, który z bliska trafił do siatki. Ekipie trenera Marcina Matysiaka wyraźnie spieszyło się do wyrównania, ale rywale przetrwali kilka trudnych minut, a potem spróbowali – skutecznie - podwyższyć prowadzenie. Najpierw po obronionym uderzeniu Ameyawa dobitką zakończył akcję Kamil Wilczek, później Jorge Felix technicznym strzałem z po raz trzeci pokonał Aleksandra Bobka. Czwartego gola zdobył Felix z linii pola karnego, przy biernej postawie łódzkiej defensywy.

Piast Gliwice - ŁKS Łódź 4:0 (0:0)
1:0 - Ameyaw, 48 min.
2:0 - Wilczek, 73 min.
3:0 - Felix, 76 min.
4:0 - Felix, 88 min.
Piast: Plach - Pyrka (84. Liszewski), Mosór, Czerwiński, Mokwa - Ameyaw, Dziczek (80. Hateley), Szczepański (73. Chrapek), Tomasiewicz (73. Kostadinov), Felix - Wilczek (73. Krykun).

Pauza Lawrenca Ennaliego wymuszona czterema żółtymi kartkami oraz kontuzja Szymona Czyża odniesiona w meczu z Cracovią wymusiły na trenerze Janie Urbanie dwie roszady w wyjściowej jedenastce Górnika. Z pozycji napastnika na skrzydło przeszedł Adrian Kapralik, a najdalej wysunięte miejsce w linii ataku zajął Sebastian Musiolik. Za jego plecami wystąpił Lukas Podolski. W pierwszej połowie zabrzanie mieli inicjatywę, ale ich akcjom brakowało wykończenia.

Druga część meczu rozpoczęła się od mocnego uderzenia Górnika. Dani Pacheco ustawił piłkę w bocznym sektorze boiska i zacentrował z rzutu wolnego, w taki sposób że piłka skozłowała w polu karnym. Żaden z zawodników nie zdoła dobiec do podania, jednak futbolówka wpadła do siatki

W ostatniej minucie meczu Rafa Santos dośrodkował piłkę na głowę Igora Strzałka, a ten przedłużył podanie do Łukasza Wolsztyńskiego. Były piłkarza Górnika w pierwszej kolejności podbił piłkę głową, a następnie obrócił się i uderzył efektowanie z woleja, ustanawiając w ten sposób wynik meczu na 1:1.

Górnik Zabrze - Stal Mielec 1:1 (0:0)
1:0 - Pacheco, 47 min.
1:1 - Wolsztyński, 90 min.
Górnik: Bielica – Sekulić, Szcześniak, Janicki, Janża, Rasak (83. Nascimento), Pacheco, Lukoszek (66. Olkowski), Podolski (83. Krawczyk), Kapralik (66. Kozuki), Musiolik.

Przystępując do meczu z Radomiakiem piłkarze Ruchu Chorzów wiedzieli już, że nic nie uchroni ich przed spadkiem. Mimo to zagrali z dużym zaangażowaniem i odnieśli trzecie zwycięstwo z rzędu. Pierwszy gol w tym meczu padł po godzinie gry. W 62. minucie Soma Nowothny wycofał piłkę do Bartłomieja Barańskiego, a ten strzałem z 15 metrów pokonał Gabriela Kobylaka. To było pierwsze trafienie w ekstraklasie 17-latka, który na boisku pojawił się w 17. minucie, zastępując kontuzjowanego Juliusza Letniowskiego. W doliczonym czasie gry Filip Wilak popisał się świetną asystą, w efekcie której Adam Vlkanova znalazł się w sytuacji sam na sam z Gabrielem Kobylakiem i strzałem między nogami bramkarza ustalił wynik meczu.

Radomiak - Ruch Chorzów 0:2 (0:0)
0:1 - Barański, 62 min.
0:2 - Vlkanova, 90 min.
Ruch: Stipica – Dadok (86. Bartolewski), Szymański, Josema - Stępiński, Letniowski (17. Barański, 86. Sadlok), Starzyński, Wójtowicz - Novothny (65. Wilak), Szczepan, Kozak (65. Vlkanova).