Spróbują podziałać razem. W Wiśle doszło do spotkania przedstawicieli przygranicznych związków piłki nożnej

Spróbują podziałać razem. W Wiśle doszło do spotkania przedstawicieli przygranicznych związków piłki nożnej

Reprezentanci Śląskiego Związku Piłki Nożnej spotkali się w Wiśle z działaczami reprezentującymi czeskie i słowackie regionalne związki piłkarskie. To spotkanie ma w przyszłości zaowocować współpracą przygranicznych związków.

Moravskoslezky Krajsky Fotbalovy Svaz w Ostrawie reprezentował prezes Karel Kula, z którym przejechali z Czech członek okręgowego zarządu i zarazem prezes Podokręgu Frydek-Mistek Zdenek Duda oraz szef wyszkolenia i koordynator szkolenia młodzieży Radim Zajic. Na czele delegacji reprezentującej Stredoslovensky Futbalovy Zvaz stał prezes Jozef Parszo, z którym ze Słowacji przyjechał wiceprezes okręgu, a zarazem prezes Podokręgu Czadca Stanislav Szpila. Małopolski Związek Piłki Nożnej reprezentowali wiceprezes do spraw kontaktów z samorządami, okręgami i podokręgami Zbigniew Lach oraz wiceprezes do spraw regulaminowo-prawnych Piotr Szefer. W najliczniejszej delegacji Śląskiego Związku Piłki Nożnej obok prezesa Henryka Kuli byli wiceprezesi: Czesław Biskup, Krzysztof Seweryn i Jarosław Bryś. A rolę gospodarzy pełnili prezes Podokręgu Skoczów Bogusław Walica, który jest także członkiem zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Zbigniew Wuwer wiceprezes Podokręgu Skoczów i jednocześnie prezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Celem spotkania było omówienie możliwości współpracy pomiędzy sąsiadującymi okręgami. Szybko znaleziono sporo płaszczyzn, na których można wymieniać się doświadczeniami i korzystać z dobrych metod, które sprawdzają się już u innych.

- Zaczęliśmy od omawiania współpracy w szkoleniu młodzieży i zaproponowaliśmy naszym sąsiadom udział w turnieju reprezentacji do lat 13. Wszyscy błyskawicznie podjęli ten temat i już w dniach 22-24 września na boiskach Centrum Sportowo-Szkoleniowego Rekord w Bielsku-Białej będziemy mieli rozgrywki: czesko-słowacko-małopolsko-śląskie. Dla nas rocznik 2005 jest dlatego ważny, że reprezentacja U13 rozpoczyna przygotowania, które mają prowadzić do finałów mistrzostw Polski. Czesi i Słowacy także w tym roczniku mają już swoje kadry wojewódzkie więc zapowiada się ciekawa rywalizacja. Szczegóły techniczne omówią już na roboczym zebraniu przedstawiciele Wydziałów Szkolenia, ale my proponujemy grę systemem każdy z każdym, dwa razy po 25 minut, na boisku od szesnastki do szesnastki z bramkami 5 na 2 metry – mówi Henryk Kula, prezes ŚlZPN.

Tematem rozmów była także współpraca przy organizowaniu wspólnych kursów trenerskich UEFA A i UEFA B oraz konferencji szkoleniowych, wymiana przy stażach trenerskich, czy korzystanie z trenerów edukatorów.

- Dzięki środkom z Unii Europejskiej organizujemy trenerski kurs polsko-słowacki, na którym wiedzę i licencję UEFA A zdobędzie 12 naszych szkoleniowców i 12 z Bańskiej Bystrzycy, tak samo zyskamy po 16 trenerów UEFA B. Na pewno sporo nas różni w metodach treningowych, czy innych kwestiach szkoleniowych, ale przyglądając się tym różnicom możemy wyciągnąć dla siebie to co najlepsze. Nie będę ukrywał, że wiele sobie po tej współpracy obiecuję i wierzę, że śladem Grupy Wyszehradzkiej, mającej na celu pogłębienie współpracy gospodarczej między Polską Węgrami, Czechami i Słowacją, my w Wiśle zapoczątkowaliśmy piłkarską współpracę okręgowych związków z Bańskiej Bystrzycy, Ostrawy, Krakowa i Katowic – relacjonuje sternik śląskiego futbolu.

Źródło: slzpn.katowice.pl

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami