Czwarta edycja raportu poświęconego przychodom klubów piłkarskiej I ligi

FOTO: Dariusz Grabiński FOTO: Dariusz Grabiński

Podobnie jak w przypadku drużyn występujących w PKO BP Ekstraklasie pod lupą analityków z firmy Deloitte znalazły się przychody klubów Fortuna I ligi. 

Tegoroczna edycja raportu „Pierwsza liga finansowa” jest czwartą odsłoną opracowania przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Pierwszą Ligą Piłkarską oraz klubami I ligi. Raport prezentuje przychody klubów piłkarskich uczestniczących w rozgrywkach w sezonie 2020/2021. Poprzednie edycje raportu obejmowały przychody klubów uczestniczących w rozgrywkach
1 Ligi w konkretnych sezonach za poprzedni pełny rok kalendarzowy. W bieżącej edycji nastąpiła zmiana w metodyce sporządzania raportu. Zaprezentowane dane dotyczą przychodów, które zostały wygenerowane w okresie od 1 lipca 2020 roku do 30 czerwca 2021 roku, czyli obejmują pełny sezon ligowy. 

Zwycięzcą tegorocznego rankingu przychodów jest Widzew Łódź. Klub wygenerował w sezonie 2020/2021 przychody na poziomie 17,12 mln zł, dzięki czemu znacząco wyprzedził ligowych rywali. Pod względem finansowym zespół z Łodzi aspiruje do walki o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Łączne przychody wszystkich klubów uczestniczących w rankingu wyniosły 128,3 mln zł (bez uwzględnienia
przychodów z transferów). Pierwsza piątka w rankingu wypracowała ponad połowę tej kwoty. Awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce powinien być naturalną drogą rozwoju dla klubów z najwyższymi przychodami w I lidze. Największe rezerwy w generowaniu przychodów można zaobserwować w kategoriach przychodów z transmisji oraz dnia meczu. Szczególnie w ramach tej drugiej kategorii można spodziewać się wzrostu przychodów po zniesieniu stadionowych obostrzeń wynikających z rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Dla klubów 1 Ligi istotnym źródłem przychodów mogą być wpływy z tytułu działalności transferowej. Z tego tytułu kluby 1 Ligi osiągnęły w sumie 9 mln zł przychodów. Promowanie młodych zawodników powinno zachęcić bogatsze kluby, grające w Ekstraklasie, do ich wykupu.

GKS Tychy

Tyski klub sklasyfikowany został na piątym miejscu. W sezonie 2020/2021 zespół ze Śląska uzyskał łączne przychody w kwocie 9,61 mln zł. Tyszanie poprawili swoje przychody o 17% w porównaniu do poprzedniej edycji raportu, jednak spadli w rankingu o dwie pozycje. Za 73 procent łącznych wpływów GKS-u odpowiadają przychody komercyjne. W ich skład wchodzą m.in. wpływy samorządowe w kwocie 4,68 mln zł, które są najwyższą wartością w całej lidze oraz przychody od sponsorów o wartości 1,12 mln zł. Sponsorami głównymi klubu są zakłady bukmacherskie Superbet oraz producent piwa Kompania Piwowarska. Tyski klub w ramach przychodów komercyjnych uzyskał również ok. 371 tys. zł z wynajmu lóż stadionowych oraz ok. 421 tys. zł za usługi szkolenia młodzieży. Drugim istotnym źródłem przychodów dla klubu były wpływy z transmisji telewizyjnych oraz premii za wyniki sportowe. Udział tej kategorii w przychodach wynosi 20 procent, na które wpływ mają przychody z tyt. praw telewizyjnych od 1 Ligi oraz środki z tyt. zakładów bukmacherskich od PZPN. Na dniu meczowym zespół z Tych zarobił ok. 650 tys. zł, co przekłada się na 7 procent udział w strukturze przychodów.

GKS Tychy ukończył zmagania ligowe na trzeciej pozycji w tabeli z dorobkiem 63 punktów. Wysokie miejsce w tabeli zagwarantowało zespołowi udział w barażach o awans do Ekstraklasy. W I rundzie baraży zespół z Tych uległ po rzutach karnych 2:4 Górnikowi z Łęcznej.

GKS Jastrzębie

W tegorocznej edycji raportu Deloitte klub z Jastrzębia-Zdroju zajął 13. miejsce. Przychody GKS-u w sezonie 2020/2021 wyniosły 4,95 mln zł. Jastrzębianie spadli w rankingu o jedną pozycję względem poprzedniej edycji raportu Deloitte. 81 procent przychodów klubu stanowią środki pozyskane ze źródeł komercyjnych. Głównymi partnerami biznesowymi GKS-u są miasto Jastrzębie-Zdrój oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. Główną część pozyskanych środków stanowią wpływy od samorządu terytorialnego. Na rachunek klubu wpłynęło 2,44 mln zł w formie dotacji od władz lokalnych – pod tym względem zespół plasuje się na trzeciej pozycji w lidze. Sponsorzy dofinansowali klub kwotą 1,02 mln zł, w sezonie 2020/2021 zespół współpracował z piętnastoma partnerami biznesowymi. W ramach wpływów komercyjnych zespół otrzymał również wsparcie solidarnościowe od PZPN w kwocie ok. 528 tys. zł. Przychody z transmisji oraz premii za wyniki sportowe wyniosły 890 tys. zł. Do kasy klubowej wpłynęło ponadto 40 tys. zł przychodów z organizacji dnia meczowego. GKS uzyskał również przychód w wysokości 170 tys. zł na transferach.
Jastrzębianie zakończyli sezon na 14. miejscu w tabeli z dorobkiem 35 punktów.

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami