GKS Katowice nie zatrzymał Wisły. GKS Tychy w końcu wygrał. Punkt Ruchu - wyniki 22. kolejki Fortuna I ligi FOTO: Dariusz Grabiński

GKS Katowice nie zdołał przerwać zwycięskiej passy drużyny Wisły Kraków i oddalił się od strefy barażowej. Po pięciu meczach bez wygranej przełamali się piłkarze GKS-u Tychy, którzy pokonali Zagłębie Sosnowiec.

Dla drużyny trenera Rafała Góraka mecz z Wisłą był prawdziwym testem możliwości w rundzie wiosennej. Niestety wypadł on dla GieKSy słabo. Krocząca w tym roku od zwycięstwa do zwycięstwa krakowska ekipa pewnie wywiozła z Bukowej komplet punktów. Szkoleniowiec gospodarzy dokonał trzech zmian w składzie względem poprzedniego spotkania. W pierwszej jedenastce wyszli Michał Kołodziejski, Oskar Repka oraz Marko Roginić.

Po bezbramkowej pierwszej połowie rozpoczął się koncert Wisły. W 49. minucie Angel Rodado dośrodkował, a Luis Fernandez lekko dotknął piłki i ta całkowicie zaskoczyła Dawida Kudłę. W 54. minucie było już 2:0 dla krakowian, gdy faulowany w polu karnym Fernandez zamienił jedenastkę na gola. Dziesięć minut później Rodado wykorzystał podanie kolegi i po raz trzeci w tym meczu wpakował piłkę do bramki GKS-u. Katowiczanom udało się odpowiedzieć w 69. minucie za sprawą trafienia Jakuba Araka.

GKS Katowice - Wisła Kraków 1:3 (0:0)
0:1 - Fernandez, 49 min.
0:2 - Fernandez, 54 min. (karny)
0:3 - Rodado, 64 min.
1:3 - Arak, 69 min.
GKS Katowice: Kudła – Jaroszek, Jędrych, Tanżyna (58. Brzozowski) – Wasielewski, Figiel, Repka (65. Urynowicz), Kołodziejski – Dudziński (58. Bergier), Marzec (58. Błąd) – Roginić (65. Arak).

Drużyna GKS-u Tychy przerwała serię pięciu spotkań z rzędu bez wygranej. Podopieczni trenera Dominika Nowaka w meczu z Zagłębiem Sosnowiec zagrali bardzo ambitnie. Długo jednak nie przekładało się to na korzystny wynik. Tyszanie atakowali, ale ich akcjom brakowało wykończenia. Jak się później okazało zbawienna dla gospodarzy okazała się zmiana, jaką ich szkoleniowiec przeprowadził w 65. minucie: Patryka Mikitę zastąpił Antonio Dominguez. Na niespełna kwadrans przed końcem meczu Hiszpan precyzyjnie dośrodkował wprost na głowę Wiktora Żytka, a ten w końcu zmusił do kapitulacji bramkarza Michała Gliwę.

GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)
1:0 - Żytek, 76 min.
GKS Tychy: Jałocha – Buchta, Tecław, Nedić – Machowski (78. Biegański), Żytek, Radecki, Wołkowicz – Skibicki (46. Czyżycki), Rumin, Mikita (65. Dominguez).

Nie udało się piłkarzom Ruchu Chorzów podtrzymać zwycięskiej passy. Z Łęcznej wrócili z jednym punktem, który pozwolił im zmniejszyć stratę do ŁKS-u Łódź do dwóch punktów. Pierwsza połowa nie była udana w wykonaniu Niebieskich. Gospodarze, podbudowani awansem do półfinału Pucharu Polski, od początku byli groźniejsi. Ich starania przyniosły efekt w 21. minucie, kiedy to po rajdzie prawą stroną Serhija Krykuna piłkę do własnej bramki skierował Remigiusz Szywacz

W przerwie trener Jarosław Skrobacz przeprowadził trzy zmiany. Okazały się one dla Ruchu zbawienne. Już po kwadransie gry do wyrównania doprowadził Szymon Kobusiński. Niestety chorzowianom zabrakło w końcówce zimnej krwi, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Górnik Łęczna - Ruch Chorzów 1:1 (1:0)
1:0 - Szywacz, 21 min. (samobójczy)
1:1 - Kobusiński, 61 min.
Ruch: Bielecki – Kasolik, Baranowski, Szywacz – Wójtowicz, Sedlak, Sikora, Moneta (46. Maj) – Janoszka (46. Swędrowski) – Feliks (46. Kobusiński), Szczepan (83. Pląskowski).