Górnik po zwycięstwie nad Wartą Poznań pozostaje wiceliderem PKO BP Ekstraklasy

Piłkarze Górnika Zabrze pokonali na wyjeździe beniaminka Wartę Poznań 1:0 w meczu kończącym 8. kolejkę PKO Ekstraklasy. Zabrzanie są wiceliderem tabeli ze stratą trzech punktów do lidera, którym pozostaje Raków Częstochowa.

Górnik od początku sprawiał korzystniejsze wrażenie. W 38. minucie powinno być 1:0 dla podopiecznych trenera Marcina Brosza. Po błędzie rezerwowego Kajetana Szmyta (zastąpił kontuzjowanego Mariusza Rybickiego), piłkę przejął Erik Janża. Dograł do Piotra Krawczyka, ale bramkarz gospodarzy obronił uderzenie napastnika gości. W końcówce pierwszej połowie znów Roman Prochazka strzelił z dystansu - mocno, ale w sam środek bramki.

Obraz gry nie zmienił się po przerwie, widać było, że zabrzanie zwietrzyli szansę na komplet punktów. Groźnie zza pola karnego strzelał Alasana Manneh, ale po rykoszecie piłka poszybowała nad poprzeczką. Chwilę później Krawczyk otrzymał świetne podanie, miał przed sobą tylko Adriana Lisa, lecz zbyt długo zwlekał z finalizacją akcji i praktycznie podał piłkę do rąk bramkarza.

Warta nie potrafiła na dłużej przenieść gry na połowę rywala, a Górnik wciąż atakował. Gola zdobył jednak dzięki wideoweryfikacji. Po jednym z dośrodkowań, Adrian Laskowski "ściągnął" na murawę Przemysława Wiśniewskiego. Arbiter Łukasz Szczech długo analizował sytuację i ostatecznie pokazał na rzut karny, a Jesus Jimenez nie pomylił się.

Po zdobytym golu goście poczuli się jeszcze pewniej i kontrolowali przebieg gry. Łatwo rozbijali bardzo chaotyczne akcje poznaniaków i sami szukali okazji do kontrataków. W kilku sytuacjach zabrakło dokładności, ale w 88. minucie Alex Sobczyk po podaniu Jimeneza był w sytuacji sam na sam, ale huknął wysoko nad poprzeczką.

Warta Poznań – Górnik Zabrze 0:1 (0:0)
0:1 – Jimenez, 55 min. (karny)
Warta: Lis – Grzesik, Ivanov, Trałka, Kuzimski, Laskowski (65. Czyżycki), Kuzdra, Ławniczak (73. Janicki), Rodriguez (73. Jaroch), Rybicki (26. Szmyt), Kupczak.
Górnik: Chudy – Gryszkiewicz, Koj, Wiśniewski, Janża, Manneh, Nowak (78. Ściślak), Prochazka, Masouras, Jimenez (89. Kubica), Krawczyk (64. Sobczyk).