Piast zremisował wygrany mecz. Wpadka Górnika - wyniki 15. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Zespół Piasta Gliwice prowadził już z ŁKS-em Łódź 3:0, a mimo to zremisował 3:3. Zwycięskiej passy nie podtrzymał Górnik Zabrze. Zespół trenera Jana Urbana niespodziewanie uległ Stali Mielec. Ruch Chorzów pod wodzą nowego trenera bezbramkowo zremisował z Radomiakiem.

Gliwiczanie zaatakowali od pierwszej minuty i szybko objęli prowadzenie. W 10. minucie Michael Ameyaw dostrzegł niepilnowanego w polu karnym Damiana Kądziora, który oddał strzał w środek bramki, ale piłka po drodze odbiła się od Adama Marciniaka i zmyliła interweniującego Aleksandra Bobka. Dziesięć minut później goście prowadzili już 2:0. Tym razem Kądzior dośrodkował z rzutu wolnego, a piłkę głową z bliska do bramki ŁKS skierował Ariel Mosór. Nawet strata dwóch bramek nie obudziła piłkarzy beniaminka, którzy mieli duży problem z przedostaniem się pod pole karne gliwiczan. Przyjezdni za to jeszcze przed przerwą podwyższyli prowadzenie. Piłkę na własnej połowie stracił Piotr Głowacki, przejął ją Arkadiusz Pyrka, który po rajdzie podał do Jorge Felixa, a Hiszpan wystawił futbolówkę do Ameyawa. 23-letni pomocnik nie miał problemów z wykończeniem akcji.

Wydawało się, że przed przerwą podopieczni trenera Piotra Stokowca nie podniosą się po takich ciosach. Tym bardziej, że prezentowali się bardzo słabo i dopiero w doliczonym czasie zagrozili bramce Piasta. We własnym polu karnym nieodpowiedzialnie zachował się Alexandros Katranis, który podciął Francuza Adriena Louveau. Po weryfikacji VAR arbiter przyznał gospodarzom rzut karny, który pewnie wykorzystał Hiszpan Dani Ramirez, a do tego ukarał greckiego obrońcę Piasta czerwoną kartką.

W drugiej połowie grający w przewadze ŁKS od razu rzucił się do odrabiania start i szybko zdobył kontaktowego gola. Jego autorem był wprowadzony w przerwie na boisko Holender Kay Tejan, który najpierw wyłuskał piłkę spod nóg Jakuba Czerwińskiego, a później ograł w polu karnym Mosóra i precyzyjnym strzałem przy słupku pokonał Frantiska Placha. ŁKS wyrównał w 68. minucie. Po rzucie rożnym Plach wypiąstkował piłkę pod nogi Piotra Janczukowicza, który mocnym uderzeniem z ok. sześciu metrów trafił do bramki.

3:3 - Janczukowicz, 67 min.
Piast: Plach - Pyrka, Mosór, Czerwiński, Katranis - Kądzior, Tomasiewicz, Szczepański (46. Holubek), Dziczek, Ameyaw - Felix (87. Huk).

Górnik świetnie rozpoczął mecz w Mielcu i już w 9. minucie objął prowadzenie. W okolicy środka boiska walkę o górną piłkę wygrał Sebastian Musiolik. Skierował ją głową do Szymona Czyża. Ten znalazł się w sytuacji sam na sam i pokonał brakarza mielczan. Gospodarze jednak szybko wyrównali. W 15. minucie zaspali obrońcy drużyny z Zabrza. Zapomnieli przypilnować zamykającego akcję Stali przy rzucie rożnym Mateusza Matrasa. Po dośrodkowaniu Krystiana Getingera, piłka trafiła właśnie do niego i było 1:1.

Stal wyszła na prowadzenie w 51. min. Po świetnym dośrodkowaniu z lewej strony Getingera celną główką popisał się Ilja Szkurin. Cztery minuty później Bert Essselink sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Adriana Kapralika, za co ujrzał czerwoną kartkę. Zabrzanie do końca spotkania posiadali dużą przewagę, ale nie zdołali zdobyć drugiej bramki. Najbliższy tego był Filipe Nascimento. Jednak jego piękny strzał w 87. min obronił mielecki bramkarz.

Stal Mielec - Górnik Zabrze 2:1 (1:1)
0:1 - Czyż, 9 min.
1:1 - Matras, 15 min.
2:1 - Szkurin, 51 min.
Górnik: Bielica - Barczak (82. Sekulić), Szcześniak, Janicki, Siplak (82. Janża) - Kapralik, Rasak, Czyż (67. Nascimento), Pacheco (67. Olkowski), Yokota - Musiolik (46. Krawczyk).

W drugim meczu Ruchu na Stadionie Śląskim w roli szkoleniowca gospodarzy zadebiutował Jan Woś, który zastąpił Jarosława Skrobacza, którego był asystentem. Pierwsza połowa roczarowała Na murawie niewiele ciekawego się działo. Choć częściej akcje ofensywne przeprowadzali goście, to żadnej nie skończyli groźnym uderzeniem. Autorem jedynego celnego strzału w tej części spotkania był zawodnik Ruchu Miłosz Kozak.

Ciekawiej zaczęła się druga odsłona. 20 sekund po wznowieniu gry sytuacji sam na sam z Albertem Posiadałą nie wykorzystał napastnik chorzowian Daniel Szczepan, potem tuż nad poprzeczką posłał piłkę Kozak, a Tomasz Swędrowski trafił w słupek. W 58. minucie sympatycy Ruchu mieli przez chwilę powody do radości, jednak okazało się, że gol Szczepana dla ich drużyny padł ze spalonego. Dziesięć minut później napastnik gospodarzy znów uciekł obrońcom, wyszedł na czystą pozycję i skończyło się na żółtej kartce za próbę wymuszenia rzutu karnego. Chorzowianie atakowali do końca. W 84. minucie po strzale Kozaka z rzutu wolnego bramkarza rywali uratowała poprzeczka i drużyny podzieliły się punktami.

Ruch Chorzów - Radomiak 0:0
Ruch: Kamiński – Kasolik, Szymański, Sadlok, Bartolewski – Swędrowski, Podstawski (90+1. Moneta) – Wójtowicz, Kozak (90+1. Foszmańczyk), Steczyk (83. Starzyński) – Szczepan (83. Firlej).