Piast blisko sensacji. Górnik walczył w dziesiątkę - wyniki 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Remisy mają różne oblicza. Kibice Górnika Zabrze są bardzo niezadowoleni z remisu z Puszczą Niepołomice. Sympatycy Piasta Gliwice mogą być usatysfakcjonowani po podziale punktów z Jagiellonią Białystok. Żegnający się z PKO BP Ekstraklasą Ruch Chorzów przegrał w Kielcach.

Górnik od początku meczu z Puszczą miał inicjatywę. Przewagi nie udało się jednak zaznaczyć golem, a w 19. minucie spotkania Dani Pacheco podjął nieudaną próbę odbioru piłki wślizgiem, za co arbiter pokazał mu czerwoną kartkę. Kwadrans później, mimo liczebnego osłabienia, gospodarze strzelili gola na 1:0. Lukas Podolski posłał prostopadłe podanie do Adriana Kapralika, a Słowak sprytnie zmylił obrońcę i w sytuacji sam na sam z bramkarzem umieścił piłkę w siatce.

W 72. minucie Erik Janża uratował zespół od potencjalnej straty gola, wślizgiem wybijając w ostatniej chwili piłkę spod nóg napastnika Puszczy, którzy zbierał się do oddania strzału z bliskiej odległości. Piłka wyszła na rzut rożny. Dośrodkowania Li Jin Huyna trafiło na głowę Jakuba Bartosza, który trudnym uderzeniem głową w kierunku przeciwnym do biegu przelobował Daniela Bielicę. Dziesięć minut później siły na boisku wyrównały się po faulu Thiago na Janży. Górnik kilkukrotnie próbował odzyskać prowadzenie, jednak jego dążenia nie okazały się skuteczne.

Górnik Zabrze - Puszcza Niepołomice 1:1 (1:0)
1:0 - Kapralik, 36 min.
1:1 - Bartosz, 73 min.
Górnik: Bielica – Sekulić (90. Olkowski), Trantafyllopoulos, Janicki - Janża, Rasak (84. Nascimento), Pacheco, Ennali, Podolski (80. Siplak), Kapralik (84. Lukoszek) - Musiolik (90. Krawczyk).

Nie było koronacji nowego mistrza Polski w Gliwicach. Piast był bliski sprawienia ogromnej sensacji, ale w ostatniej minucie gry wypuścił z rąk zwycięstwo nad Jagiellonią. Gospodarze objęli prowadzenie w 77. minucie po kapitalnym uderzeniu zza pola karnego Michaela Ameyawa. W 90. minucie lider doprowadził do wyrównania. Jesus Imaz był niepilnowany w polu karnym Piasta i oddał strzał bez przyjęcia, pokonując Frantiska Placha.

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
1:0 - Ameyaw, 77 min.
1:1 - Imaz, 90 min.
Piast: Plach - Pyrka, Mosór, Czerwiński (69. Huk), Mokwa - Dziczek, Tomasiewicz (69. Krykun) - Ameyaw, Szczepański (69. Chrapek), Felix (90+1. Hateley) - Wilczek (66. Kostadinov).

W Kielcach dobiegła końca passa zwycięstw Ruchu. Gospodarze wciąż wierzą w pozostanie w PKO BP Ekstraklasie i od początku meczu rzucili się do ataków. Ich starania zakończyły się sukcesem w 42. minucie. Wówczas kielczanie udokumentowali swoją przewagę. Po dośrodkowaniu z rogu główkował Adrian Dalmau, a Robert Dadok niefortunnie skierował piłkę do własnej bramki.

Gospodarze zadali drugi cios w 75. minucie. Po dośrodkowaniu z prawej strony Jacka Podgórskiego, celnym strzałem z kilku metrów popisał się wprowadzony Jewgienij Szykawka.

Korona Kielce - Ruch Chorzów 2:0 (1:0)
1:0 - Dadok, 42 min. (samobójczy)
2:0 - Szykawka, 75 min.
Ruch: Stipica - Stępiński (71. Długosz), Szymański, Josema - Dadok, Vlkanova (58. Kozak), Starzyński (86. Foszmańczyk), Wójtowicz - Feliks (46. Wilak), Szczepan (46. Novothny), Barański.