Remis w derbach. Górnik wygrał w Radomiu - wyniki 4. kolejki PKO BP Ekstraklasy

W pierwszych w tym sezonie derbach Górnego Śląska w PKO BP Ekstraklasie Piast Gliwice zremisował z GKS-em Katowice. Górnik Zabrze odniósł drugie zwycięstwo w sezonie pokonując w wyjazdowym meczu Radomiaka. Zabrzanie w drugiej połowie potrafili odwrócić losy tego spotkania.

Derbowy pojedynek w Gliwicach dostarczył sporo emocji. Zaczęło się od prowadzenia gości. Po dośrodkowaniu Mateusza Kowalczyka na pole karne akcję zamknął Adam Zrelak i z czterech metrów wepchnął piłkę do siatki. Piast chciał szybko wyrównać, ale poza kilkoma dośrodkowaniami niczego nie wskórał Za to w 31. minucie Kowalczyk na własnej połowie stracił piłkę, rywale z tego skorzystali - Michael Ameyaw widowiskowym uderzeniem od słupka pokonał bramkarza przyjezdnych.

Po niespełna czterech minutach drugiej połowy Piast prowadził. Po centrze Igora Drapińskiego z lewej strony, bramkarz rywali odbił piłkę pod nogi Michała Chrapka, który nie dał mu szans na interwencję. Po chwili mogło być 3:1, gdyby Ameyaw z bliska trafił w bramkę na koniec szybkiej akcji. Gliwiccy kibice zaczęli od razu fetować objęcie przez ich zespół fotela lidera. Trochę przedwcześnie, bo goście nie zamierzali rezygnować z walki o zmianę wyniku. Dopięli swego w 68. Bartosz Bartosz Nowak idealnie zagrał do wbiegającego na pole karne Zrelaka, ten zmylił obrońców i zapewnił widzom emocjonującą końcówkę spotkania.

Piast Gliwice - GKS Katowice 2:2 (1:1)
0:1 - Zrelak, 19 min.
1:1 - Ameyaw, 31 min.
2:1 - Chrapek, 48 min.
2:2 - Zrelak, 68 min.
Piast: Plach - Mosór, Czerwiński (75. Huk), Pyrka - Chrapek (77. Szczepański), Dziczek, Ameyaw, Tomasiewicz, Drapiński (77. Munoz), Kądzior - Piasecki (63. Rosłek).
GKS Katowice: Kudła - Wasielewski (90. Marzec), Kuusk, Jędrych, Komor - Rogala, Nowak (83. Milewski), Repka, Kowalczyk (68. Antczak) - Galan (68. Błąd), Zrelak (90. Arak).

W pierwszej połowie tylko świetnej postawie w bramce Michała Szromnika zawdzięczają fakt, że zakończyła się ona bezbramkowo. Po przerwie Górnik starał się grać odważniej, ale to gospodarze objęli prowadzenie. W 58. minucie Leandro przechwycił podanie byłego gracza Radomiaka Filipe Nascimento i z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem. Zespół trenera Jana Urbana doprowadził do remisu dzięki duetowi Słoweńców. Erik Janża dośrodkował z lewego skrzydła, a Luka Zahović tylko dołożył głowę. Pozyskany latem z Pogoni Szczecin napastnik zaliczył trafienie w drugim kolejnym meczu. Górnik poszedł za ciosem i w 81. minucie objął prowadzenie, po bramce innego zawodnika wprowadzonego na drugą połowę - Norberta Wojtuszka. Przy golu tym świetną asystą popisał się Lukas Ambros.

Radomiak - Górnik Zabrze 1:2 (0:0)
1:0 - Leandro, 58 min.
1:1 - Zahović, 73 min.
1:2 - Wojtuszek, 81 min.
Górnik: Szromnik - Sanchez (63. Szala), Janicki, Josema, Janża - Rasak, Nascimento - Ambros, Podolski (46. Zahović, 85. Ismaheel), Lukoszek (46. Wojtuszek) - Buksa.