Zwycięstwo Piasta pod Jasną Górą - wyniki 7. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Nadal zaskakuje drużyna Piasta Gliwice. Zespół trenera Aleksandra Vukovica w siódmej kolejce PKO BP Ekstraklasy pokonał w wyjazdowym meczu Raków Częstochowa i na kilka godzin objął fotel lidera. GKS KAtowice pechowo przegrał z Zagłębiem Lubin. Górnik Zabrze niespodziewanie uległ Lechii Gdańsk.

Wszystko co istotne w meczu Rakowa z Piastem wydarzyło się w samej końcówce. W 89. min Michał Trelowski złapał piłkę po zamieszaniu pod jego bramką, a po chwili gospodarze mieli egzekwować rzut wolny ze środka boiska. I wtedy, gdy zaczął się już czas doliczony do drugiej połowy, arbiter został wezwany przez obsługujących VAR do obejrzenia wcześniejszej sytuacji. Efekt był taki, że sędzia Marcin Szczerbowicz uznał, iż Milan Rundic ciągnął za koszulkę Jakuba Czerwińskiego, po czym pokazał kapitanowi Rakowa żółtą kartkę i przyznał Piastowi rzut karny. Do piłki podszedł Patryk Dziczek, ale strzelił zbyt słabo i Trelowski zdołał odbić piłkę.

Wydawało się, że to już koniec emocji, ale Piast jeszcze poderwał się do ataku i wywalczył dwa rzuty rożne. Po drugim z nich, w ósmej minucie doliczonego czasu gry, zamieszanie wykorzystał Michael Ameyaw i płaskim strzałem

Raków Częstochowa - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
0:1 - Ameyaw, 90 min.
Piast: Trelowski - Tudor (39. Rodin), Svarnas, Rundić - Jean Carlos, Berggren, Kochergin, Otieno (46. Drachal) - Makuch, Amorim (70. Lederman) - Brunes (85. Lopez).

Pierwsza połowa spotkania w Lubinie upłynęła zdecydowanie pod znakiem przewagi GKS, który kilka razy poważnie zagroził bramce rywali. Kluczowe okazało się wejście na boisko Huberta Adamczyka. 26-letni pomocnik przeniósł się do Lubina kilka dni wcześniej z Arki Gdynia. W 87. minucie popisał się refleksem w polu karnym GKS w zamieszaniu po wrzucie z autu i płaskim uderzeniem z 15 metrów ulokował piłkę przy słupku.

Zagłębie Lubin - GKS Katowice 1:0 (0:0)
1:0 - Adamczyk, 87 min.
GKS Katowice: Kudła - Kuusk, Jędrych, Klemenz - Wasielewski, Kowalczyk (78. Milewski), Repka, Rogala (90. Bergier) - Błąd (78. Marzec), Zrelak (78. Arak), Nowak (71. Galan).

Mimo, że Górnik dobrze rozpoczął mecz z beniaminkiem z Gdańska to w 24. minucie gry na prowadzenie wyszli goście. Bardzo dobra indywidualna akcja w wykonaniu Antona Carenki wykończona strzałem przy słupku. Parę chwil później było już 0:2, najwyżej w polu karnym po dośrodkowaniu z rożnego wyskoczył Elias Olsson i to on trafił do siatki.

W przerwie trener Jan Urban przeprowadził trzy zmiany, a pierwsza bardzo dobra sytuacja dla Górnika była w 50. minucie gry. Teoffik Ismaheel uderzył jednak tylko w boczną siatkę. Parę minut później wszystko było już zgodnie z planem. Świetna akcja całego zespołu i gola zdobył Paweł Olkowski, który wykończył akcję jak rasowy snajper. Kwadrans później padł jednak trzeci gol dla Lechii. Na słupku dobrze ustawiony był Bohdan Viunnyk, który wpakował piłkę do bramki, po dośrodkowaniu Rifeta Kapicia. W 82. minucie gry nadzieje w serca kibiców wlał Filipe Nascimento, który popisał się fenomenalnym uderzeniem zza pola karnego.

Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 2:3 (0;2)
0:1 - Carenko, 24 min.
0:2 - Olsson, 28 min.
1:2 - Olkowski, 53 min.
1:3 - Viunnyk, 68 min.
2:3 - Nascimento, 82 min.
Górnik: Szromnik – Sanchez (46. Olkowski), Szala, Josema, Janża - Ismaheel, Rasak, Hellebrand (46. Nascimento), Wojtuszek (68, Lukoszek) - Podolski (46, Ambros), Zahović (87. Buksa).