Udane występy śląskich klubów w Pucharze Polski

Największą niespodziankę sprawił III-ligowy GKS 1962 Jastrzębie, który pokonał I-ligowca z Grudziądza! Dopiero po dogrywce awansowały ROW 1964 Rybnik oraz GKS Tychy, a po serii rzutów karnych Polonia Bytom. Zawiódł i odpadł, grający w rezerwowym składzie Rozwój Katowice.

Przy piłce częściej byli piłkarze Olimpii Grudziądz, ale ze zwycięstwa cieszyli się jastrzębianie (foto: KoKo)

Jastrzębianie, których z ławki prowadził II trener Jacek Kosiba (Jarosław Skrobacz ze względu na karę, obserwował mecz z trybun - przyp. red.) po golu Daniela Szczepana w 84. minucie pokonali Olimpię Grudziądz i wyeliminowali wyżej notowanego rywala! W barwach gości jako kapitan, całe spotkanie rozegrał mający jastrzębskie "korzenie" Dariusz Kłus. Jedynym usprawiedliwieniem gości może być fakt, że przyjechali na Górny Śląsk bez swojego najlepszego snajpera - Brazylijczyka Nildo. W nagrodę za zwycięstwo, w I rundzie Pucharu Polski GKS 1962 ma wolny los, więc już awansował automatycznie do II rundy rozgrywek, która zostanie rozegrana 10 sierpnia - już z udziałem klubów z Lotto Ekstraklasy!

Wychowanek Jastrzębia i kapitan Olimpii - Dariusz Kłus (w białej koszulce) w starciu ze skrzydłowym GKS-u 1962 Dominikiem Szczęchem (foto: KoKo)

Dopiero po dogrywkach promocję do I rundy Pucharu Polski zapewnili sobie II-ligowcy z Rybnika oraz Tychów. Oba zespoły wygrały w tym samym stosunku 3:2.

Piłkarze ROW-u 1964 prowadzili bardzo szybko w Jarosławiu po rzucie karnym, skutecznie wyegzekwowanym przez Mariusza Muszalika. Gospodarze odpowiedzieli jeszcze w I połowie i wyszli na prowadzenie po godzinie gry. Honor rybniczan uratował Gabriel Nowak, który 4. minuty przed końcem meczu doprowadził do dogrywki, a w niej zwycięstwo i awans zapewnił podopiecznym Dietmara Brehmera w 99. minucie Paweł Jaroszewski. W meczu I rundy Pucharu Polski 23 lub 24 lipca rywalem ROW-u będzie I-ligowy Stomil Olsztyn

Podobny przebieg miał mecz w Łomży, gdzie do przerwy był remis 1:1 i dopiero dwa, celne rzuty karne - wykonane przez Łukasza Grzeszczyka zapewniły po dogrywce promocję GKS-owi. Gospodarze od 103. minuty grali w osłabieniu, gdy sędzia nie tylko podyktował karnego ale i ukarał stopera Reinaldo Melao drugą żółtą kartką. Rywalem tyszan w I rundzie PP będzie II-ligowa Olimpia Zambrów.

Całkowicie zrezygnował natomiast z walki o puchar katowicki Rozwój, który na mecz w Świeciu z III-ligową Wdą pojechał w rezerwowym składzie - złożonym głównie z juniorów i młodzieżowców, co zaowocowało wysoką porażką 3:0 i odpadnięciem z PP! W niedzielę  Polonia Bytom w Szczecinie dopiero po dogrywce i rzutach karnych wyeliminowała  III-ligowy Świt Skolwin i w meczu I rundy PP zagra z III-ligowym KKS-em 1925 Kalisz.

Mecze rundy wstępnej PP:

GKS 1962 Jastrzębie - Olimpia Grudziądz 1:0 (0:0)

1:0 - Daniel Szczepan 84 min.

GKS 1962 Jastrzębie: Grzegorz Drazik - Oskar Mazurkiewicz, Kamil Szymura, Kacper Kawula, Dominik Kulawiak - Farid Ali, Tomasz Musioł, Damian Tront, Adrian Kopacz (73 Dominik Szczęch) - Daniel Szczepan, Kamil Jadach (90 Damian Zajączkowski).

Olimpia Grudziądz: Jakub Wrąbel - Damian Ciechanowski, Matić Żitko, Mariusz Malec, Radosław Jasiński (81 Marcin Woźniak) - Patryk Skórecki (46 Oskar Trzepacz), Dariusz Kłus, Marcin Smoliński, Kamil Kurowski, Marcin Kaczmarek (64 Lukas Klemenz) - Karol Angielski.

JKS 1909 Jarosław - ROW 1964 Rybnik 2:3 p.d (2:2, 1:1)

0:1 - Mariusz Muszalik 11 min. (karny)

1:1 - Bartłomiej Raba 23 min.

2:1 - Paweł Hass 63 min.

2:2 - Gabriel Nowak 86 min.

2:3 - Paweł Jaroszewski 99 min.

JKS 1909 Jarosław: Rafał Strączek - Bartłomiej Gliniak, Marcin Sobol, Marcin Świech, Kamil Aab (80  Michał Fedor) - Jakub Kaganek (84 Kamil Bała), Bartosz Daszyk, Rafał Kycko (75 Rafał Surmiak), Bartłomiej Raba, Kacper Rop - Paweł Hass.

ROW 1964 Rybnik: Daniel Kajzer - Jan Janik, Witold Cichy (76 Dawid Bober), Tomasz Balul, Paweł Jaroszewski - Robert Tkocz, Bartosz Slisz, Szymon Jary, Mariusz Muszalik, Paweł Polak (70 Damian Koleczko) - Marek Gładkowski (57 Gabriel Nowak).

ŁKS 1926 Łomża - GKS Tychy 2:3 p.d (2:2, 1:1)

1:0 - Daniel Lemański 17 min

1:1 - Mateusz Mączyński 25 min.

1:2 - Łukasz Grzeszczyk 51 min. (karny)

2:2 - Mariusz Baranowski 57 min.

2:3 - Łukasz Grzeszczyk 103 min. (karny)

ŁKS 1926 Łomża: Oliwer Wienczatek - Damian Gałązka, Reinaldo Melao, Konrad Kamienowski,  Dawid Korotkiewicz -  Karol Styś (64 Daiji Kimura), Mariusz Baranowski, Albert Rydzewski (11 Daniel Kacprzyk; 82 Tomasz Brzozowski), Michał Sadowski, Przemysław Olesiński - Daniel Lemański.

GKS Tychy: Marek Igaz - Tomasz Górkiewicz, Tomasz Boczek, Daniel Tanżyna, Maciej Mańka - Jakub Kowalski (112 Dawid Błanik), Stepan Hirśkyj (76 Mariusz Zganiacz), Mateusz Bukowiec, Łukasz Grzeszczyk, Marcin Radzewicz (64 Adam Varadi) - Mateusz Mączyński.

Wda Świecie - Rozwój Katowice 3:0 (2:0)

1:0 - Maciej Rożnowski 17 min.

2:0 - Maciej Rożnowski 30 min.

3:0 - Patryk Urbański 82 min.

Wda Świecie: Łukasz Zapała - Szymon Kocieniewski,  Patryk Urbański, Rafał Lipiński, Patryk Kiełpiński (80 Przemysław Przesmycki) - Karol Maliszewski, Maciej Rożnowski,  Łukasz Wenerski, Maciej Andrzejewski (69 Mikołaj Prybiński), Piotr Siekirka - Bartosz Czerwiński (83 Olaf Wójtowicz).

Rozwój Katowice: Dawid Witek - Przemysław Żemła, Dawid Domański, Dawid Otrzonsek,  Mateusz Kowalski - Bartosz Chwila (46 Kamil Adamczyk), Piotr Barwiński, Szymon Kapias (65 Daniel Kaletka), Bartosz Waśkiewicz (61 Taras Dydycz), Bartosz Smyla - Kacper Tabiś.

Świt Skolwin (Szczecin) - Polonia Bytom 0:0 pd. (karne 4:5)

karne: 1-0 Marcin Krystek, 1-1 Michał Szal, 2-1 Michał Kołodziejski, 2-2 Mateusz Słodowy, (2-2 Krzysztof Filipowicz - obroniony), 2-3 Patryk Stefański, 3-3 Paweł Krawiec, 3-4 Wojciech Mróz, 4-4 Marcin Garlej, 4-5 Marcin Lachowski.

Świt Skolwin: Adrian Kaczmarek -  Ernest Graś, Paweł Odlanicki-Poczobut, Adrian Kronkowski, Michał Kołodziejski - Jarosław Jóźwiak (104 Paweł Krawiec),  Grzegorz Szczepanik, Oskar Szczepanik,  Adam Ładziak (74 Marcin Krystek), Kamil Walków (64 Marcin Garlej) - Krzysztof Filipowicz.

Polonia Bytom: Adrian Olszewski - Wojciech Jurek, Mateusz Słodowy, Peter Janosík, Michał Szal - Aleksander Januszkiewicz (64 Patryk Stefański), Michał Chrabąszcz (88  Wojciech Mróz), Kamil Zalewski, Marcin Lachowski, Piotr Ceglarz - Arkadiusz Kowalczyk (40 Łukasz Rylukowski).

źródło: inf. własna / 90minut.pl