Pomarańczowi przegrali finał siatkarskiej Ligi Mistrzów

Drużyna Jastrzębskiego Węgla przegrała w tureckiej Antalyi finałowy mecz siatkarskiej Ligi Mistrzów z Itas Trentino. Jastrzębianie po raz drugi z rzędu ponieśli porażkę w finałowym starciu tych prestiżowych rozgrywek. Trentino wygrało CEV Champions League po raz czwarty w historii.

Spotkanie lepiej rozpoczęła drużyna z Trydentu. Jastrzębianie szybko odrobili straty i na pewien czas gra się wyrównała. W środkowej części seta siatkarze Trentino znów odskoczyli na kilka punktów na kilka punktów i po asie Alessandro Michieletto było 13:17. Ekipa z Italii lepiej prezentowała się na przyjęciu i w bloku, a jastrzębianie mieli problemy ze skończeniem ataków. W końcówce Trentino utrzymało przewagę, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Michieletto.

Jastrzębianie wygrali pierwsze akcje drugiej odsłony, rywale jednak szybko wyrównali. Na przestrzeni seta wynik oscylował wokół remisu. W końcówce inicjatywę przejęli skuteczniejsi w ofensywie siatkarze Trentino; po ataku Michieletto mieli piłkę setową przy stanie 20:24. Jastrzębianie jeszcze się bronili, Tomasz Fornal skutecznie zaatakował, dołożył asa, ale Michieletto wyjaśnił sytuację uderzeniem po bloku.

Początek trzeciej partii nerwowy w wykonaniu zespołu z Jastrzębia-Zdroju. Mistrzowie Polski odpowiedzieli punktowymi zagrywkami Jurija Gladyra i Benjamina Toniuttiego. W pewnym momencie Jastrzębski Węgiel prowadził 19:18, ale poszła punktowa seria rywali. Jastrzębianie popełnili dwa błędy, później były dwa punktowe bloki siatkarzy Trentino i kolejny błąd polskiej ekipy w ataku... To odwróciło wynik i właściwie rozstrzygnęło seta. Michieletto wywalczył piłkę meczową, a punktowy blok siatkarzy z Trydentu zamknął finałową rywalizację.

Drużyna Itas Trentino wygrała Ligę Mistrzów po raz czwarty w historii. Wcześniej triumfowała w latach 2009, 2010 i 2011 roku; w latach 2016, 2021 i 2022 przegrywała w finale, w dwóch ostatnich przypadkach z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Jastrzębski Węgiel po raz drugi z rzędu awansował do finału, przed rokiem przegrał z ZAKSĄ 2:3.

Jastrzębski Węgiel – Itas Trentino 0:3 (20:25, 22:25, 21:25)
Jastrzębski Węgiel: Toniutti, Fornal, Huber, Patry, Szymura, Gladyr, Popiwczak (libero) - Sclater, M'Baye, Macionczyk.
Itas: Sbertoli, Lavia, Kozamernik, Rychlicki, Michieletto, Podrascanin, Laurenzano (libero) - Pace (libero).