Piłka nożna - od narodzin po start pierwszych rozgrywek ligowych

Piłka nożna - od narodzin po start pierwszych rozgrywek ligowych

Jakie były początki piłki nożnej i regularnych rozgrywek piłkarskich na świecie?

 

Piłka nożna kiedyś

Nie zawsze można było podziwiać dryblerów dysponujących taką techniką jak Messi i Ronaldo, czy gigantyczne stadiony jak choćby Camp Nou.

Początki piłki nożnej były skromne, zarówno jeśli chodzi o umiejętności graczy jak i całą związaną z futbolem oprawę, ze stadionami włącznie.

Gra rozwijała się jednak prężnie, przyciągając coraz liczniejsze rzesze zarówno zawodników jak i kibiców.

A wszystko zaczęło się mniej więcej w połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii.

Oczywiście sporty w których grano w piłkę za pomocą nóg (często nie tylko nóg), znane były od wieków w różnych częściach świata.

W piłkę grano w starożytnych Chinach, także w antycznym Rzymie mieszkańcy nie pozostali obojętni na grę z udziałem piłki.

Dawni Japończycy również znajdowali upodobanie w grze w piłkę, która przywędrowała tam najpewniej z Chin, także w Nowym Świecie znaleźli się miłośnicy gry w piłkę a byli nimi między innymi Aztekowie.

W XIV wieku w Anglii gry w piłkę, w której brała udział ogromna ilość uczestników zakazano, powodem była ogólna demolka która pozostawała po rozegraniu takiego „meczu”.

Ponownie zakazał gry w piłkę jeden z najsłynniejszych angielskich monarchów Henryk VIII, powodem był zbyt duża skłonność młodzieży do piłkarskich zabaw a zbyt mała do łucznictwa.

A tylko jedna z tych rzeczy miała poważny wpływ na obronność kraju i nie była nią piłka.

W piłkę grano także na półwyspie Apenińskim w czasach odrodzenia, gra o nazwie calcio – nazwa tej gry określa do dzisiaj piłkę nożną we Włoszech – była bardzo popularna, narodziła się we Florencji na tamtejszych placach odbywały się widowiska zyskujące ogromną popularność, z czasem inne regiony Italii również zaraziły się caccio.

Wszystko to jednak były dyscypliny najwyżej „futbolopodobne” prawdziwy futbol narodził się w Anglii oddzielając się od rugby i idąc własną drogą.

Początki nie były oczywiście łatwe, istniała cała masa przepisów dotyczących gry, zawodnikami byli przeważnie uczniowie i studenci, więc każda szkoła stosowała się do własnych zasad.

Stanowiło to ogromną przeszkodę w nawiązaniu rywalizacji, przed meczem trzeba było omówić zasady według który toczyć będzie się gra.

Pierwsi futboliści grali w różnych strojach, przeważnie czapeczki (gra głową jeszcze nie była powszechna) nosili gracze identyczne bądź tez skarpety.

Numery na koszulkach pojawiły się dopiero w 1933 roku.

W 1848 roku grupa były i wciąż czynnych zawodników zebrała się by ustalić obowiązujące w całym krają zasady. Kodeks gry nazwano „Cambridge Rules”, nazwa wzięła się od Cambridge w którym zebranie się odbyło.

W dziewięć lat później w Sheffield spisano kolejne reguły, drastycznie ograniczono w nich grę za pomocą rąk.

Liczba zawodników jednak nie była wciąż ostatecznie unormowana, stało się to dopiero w roku 1870 za sprawą Angielskiego Związku Piłki Nożnej – The Football Association, założonego w 1863.

The FA został pierwszym krajowym związkiem na świecie, w tym samym roku federacja opublikowała przepisy gry, modyfikowane systematycznie z upływem lat (razem z krajowymi związkami Walii i Szkocji a także Irlandii Północnej).

24 października 1857 roku powstał pierwszy klub piłkarski Sheffield FC, trzy lata później doczekał się derbowego rywala czyli Hallam FC, potem kluby pojawiały się już niczym grzyby po deszczu.

Kilkanaście lat później powstały w ojczyźnie futbolu pierwsze piłkarskie rozgrywki czyli Puchar Anglii, jego pomysłodawcą był Charles Alcock piłkarz Wanderers a zarazem sekretarz The FA.

Wiedział co robi, jego zespół został pierwszym zwycięzcą pokonując w finale 16 marca 1872 roku zespół Royal Engineers 1:0.

W tym samym roku 30 listopada, rozegrano pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy.

Naprzeciw siebie stanęły reprezentacje Anglii i Szkocji. Widowisko obserwowało około czterech tysięcy kibiców.

Anglicy mieli czapki z daszkiem, niektórzy z pomponem, przywdziali białe koszulki, Szkoci zaś założyli szpiczaste czapki jak krasnale, koszulki nosili granatowe.

O spodenkach lepiej nie wspominać – wyglądały trochę jak kalesony, takie to były czasy! Mimo że Anglicy mieli siedmiu napastników a Szkoci sześciu padł bezbramkowy remis!

W roku 1885 w Anglii zalegalizowano zawodowstwo piłkarzy a trzy lata później powstała pierwsza liga piłkarska (jeden z największych wynalazków tamtego wieku), pomysłodawcą ligi był Szkot William McGregor.

Pierwszym mistrzem Anglii został klub Preston North End., królem strzelców zdobywając 21 bramek, został John Goodall z mistrzowskiej ekipy.

Mecze rozgrywano zawsze w sobotę, mecz ligowy w niedzielę rozegrano w Anglii dopiero w 1974 roku!

 

Piłka nożna dziś

Dziś amatorsko grać może praktycznie każdy. Mnogość orlików, osiedlowych boisk i hal sportowych umożliwia organizowanie wielu turniejów oraz lokalnych lig.

Co ciekawe, technologia wyszła na przeciw również mniej aktywnym graczom, którzy futbolem interesują się bardziej od teoretycznej strony.

To m.in. dla nich powstał świetny piłkarski menedżer sieciowy - https://finansepersonalne.pl/manager-pilkarski-online/ w którym rywalizuje już tysiące graczy z całej Polski.

Rozwijaj umiejętności swojego zawodnika, a jeżeli czujesz się na siłach - poprowadź własny klub! Ulepszaj stadion, kontraktuj zawodników i zdobywaj kolejne trofea!

 

Artykuł sponsorowany

 

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami