Awans GKS 1962 Jastrzębie do II ligi! Unia Turza musi jeszcze czekać na decyzję PZPN - wyniki 34. kolejki III ligi

(foto: gksjastrzebie.com) (foto: gksjastrzebie.com)

Po siedmiu latach na szczebel centralny powraca drużyna GKS 1962 Jastrzębie. Unia Turza wyszarpała remis i musi czekać na decyzję ws Polonii Bytom.

Zespół Jarosława Skrobacza nie zmarnował swojej szansy i po raz trzeci z rzędu wygrał w stosunku 4:0 i tym samym postawił efektowną pieczęć na swoim, zasłużonym awansie do II ligi. Na szczebel centralny jastrzębianie wracają po długich 7. latach oczekiwań.

W sobotnim meczu z rezerwami Miedzi, na rezerwowym boisku w Legnicy - nie było wątpliwości, który zespół jest lepszy. Już w 10. minucie po rzucie rożnym na prowadzenie wyprowadził "Trójkolorowych" Daniel Szczepan, który kwadrans później musiał opuścić boisko z powodu kontuzji.

Godnie zastąpił go król strzelców III ligi - Wojciech Caniboł, który 10 minut po zameldowaniu się na murawie podwyższył wynik na 0:2, by tuż przed gwizdkiem arbitra na przerwę rozstrzygnąć definitywnie losy tego pojedynku, a zarazem awansu! Końcowy rezultat pod koniec drugiej połowy ustalił Dominik Szczęch

Na nic zdało się zatem, również efektowne zwycięstwo Ruchu Zdzieszowice, który rozgromił u siebie zdegradowanego Górnika Wałbrzych 4:0. Było to typowa pyrrusowa wygrana gospodarzy. Niezwykłą dramaturgię miała za to  spotkanie W Turzy Śląskiej, gdzie walcząca o utrzymanie Unia, podejmowała innego beniaminka - Stal Brzeg.

Gdy po 12. minutach goście wyszli na dwubramkowe prowadzenie, chyba nikt z miejscowych kibiców nie spodziewał się, że gospodarze zdołali jeszcze odwrócić losy tego spotkania. Tym bardziej, że w 46. minucie goście z Brzegu ponownie objęli prowadzenie różnicą dwóch goli (1:3). Nadzieję w serca miejscowych wlał po godzinie gry z karnego Dawid Hanzel. Heroicznie walczący o chociażby remis Unici, dopięli swego po golach ponownie Pawła Polaka oraz doświadczonego Dariusza Pawlusińskiego w 79. minucie.

Ponieważ swoje mecze nieoczekiwanie w roli gospodarzy przegrały zarówno rezerwy Śląska jak i Lechia Dzierżoniów, do ustalenia końcowej kolejności w strefie spadkowej potrzebna była oddzielna tabelka, gdyż aż trzy drużyny zakończyły rozgrywki z 34. punktami na koncie.

Na pewno utrzymali się piłkarze Lechii, którzy uplasowali się najwyżej (14. lokata), Unia Turza ostatecznie zajęła pozycję 15. i o jej losach zdecyduje centrala PZPN-u. Jeśli licencji na III ligę nie otrzyma zdegradowana z II ligi Polonia Bytom, to skorzystają na tym turzanie i zachowają III-ligowy byt. Szeregi tej ligi opuszczają na pewno: Olimpia Kowary, Górnik Wałbrzych oraz "rezerwiści" Śląska.